20 citate letrare dashurie

Sot u zgjova romantik! Dhe është se dashuria, herët a vonë, na vjen të gjithëve dhe edhe nëse rezistojmë ...

I riu Noam Chomsky

Kush është Noam Chomsky?

Ne ju tregojmë gjithçka rreth Noam Chomsky, një shkrimtar i lindur në 1928, aktivist politik dhe një nga themeluesit e gramatikës transformuese-gjeneruese.

3 libra për komplotet fetare

Në data kaq të rëndësishme sa ato që po përjetojmë (Java e Shenjtë) dhe pa synimin për të ofenduar qoftë edhe të paktën fetare ...

10 libra për adhuruesit e detit

Nga Hemingway në Jules Verne, këto 10 libra për adhuruesit e detit do t'ju inkurajojnë të udhëtoni dhe të kaloni përpara verës.

Rreth botës në 186 libra

Ky udhëtim letrar nëpër botë përfshin 186 tituj nga të cilët shumë janë përkthyer në gjuhën tonë. Nga Gjermania në Zimbabve. 

Konkurse letrare kombëtare

Edhe një muaj ju ofrojmë listën e konkurseve kombëtare letrare (Spanjë), kësaj here ato që janë mbyllur në ...

74 libra të rekomanduar nga Borges

Në vitin 1985, shtëpia botuese argjentinase Hyspamérica botoi atë që do të bëhej biblioteka personale e Borges. Kjo bibliotekë do të përfshinte ...

Villains të mëdhenj të letërsisë

Këta horra të mëdhenj të letërsisë shkojnë nga magjistarë hakmarrës deri tek vrasës urbanë, personazhe thelbësorë në veprat tona të preferuara.

Foto nga Jorge Luis Borges

Biografia e Borges

Biografia e shkurtër e Borges. Mësoni më shumë rreth Jorge Luis Borges me këtë përmbledhje të jetës së këtij shkrimtari i cili shënoi një epokë në botën e letërsisë.

Portreti i Rubén Darío

Biografia e Rubén Darío

Ne ju tregojmë biografinë e Rubén Darío me disa shënime të shkurtra mbi jetën e poetit i cili shënoi një para dhe pas në letërsi me kontributet e tij. A e dini historinë e saj?

Çfarë është transrealizmi?

Transrealizmi poetik është eksponenti më i madh i kësaj prirjeje letrare të shpikur nga autori kilian Sergio Badilla në 1983.

JK Rolling

Trendet letrare për vitin 2016

Këto prirje letrare për vitin 2016 përfshijnë ngritjen e noir-it vendas, përhapjen e letërsisë në Karaibe ose preferencën për librin fizik.

Librat më të shitur këtë Krishtlindje

Librat më të shitur këtë Krishtlindje 2015 në vende të tilla si Franca, Spanja, Meksika, Kolumbia, SHBA, Gjermania, Argjentina, Brazili, Mbretëria e Bashkuar ose Portugalia.

Gara letrare për më të vegjlit

Sot ju prezantojmë 2 konkurse letrare për të vegjlit, sepse ata gjithashtu kanë të drejtë të provojnë vlerën e tyre si shkrimtarë.

3 libra për burra të vetmuar

Këto 3 libra për burra të vetmuar do të kënaqin çdo lexues të interesuar meshkuj gjatë muajve të vjeshtës dhe dimrit.

Libër i ri Harry Potter

Libri i ri Harry Potter me titull "Harry Potter dhe fëmija i mallkuar" nga shkrimtari i famshëm i sagës, JK Rowling.

Libra tmerri për Halloween

Kënaquni të lexoni këto 7 libra horror për Halloween. A ju pëlqen letërsia horror? Ne ju sigurojmë shumë të frikësuar se zgjidhni atë që zgjidhni.

Arti i të lexuarit mirë

Arti i të lexuarit mirë është më i ndërlikuar nga sa duket; nuk mjafton të thuash fjalë për fjalë dhe të kthesh faqet e një libri.

Lojë letrare (I)

Lojë letrare (I): A mund të më tregoni se cilit libër i përket secila prej këtyre fragmenteve? 10 fragmente, 10 libra. Ti guxon?

"Pa rezerva", e reja e Noe Casado

«Pa rezerva», i ri i Noe Casado

"Pa rezerva", nga Noe Casado (Esencia / Planeta) tregon jetën monotone të një gruaje që ndryshohet nga një histori e pabesueshme e dashurisë dhe seksit pasionant.

Një nga citimet letrare

Një nga citimet letrare: fraza dhe citate të famshme që shihen në libra të njohur. A ju duken të njohur?

Leximi i rekomanduar për këtë verë

Leximi i rekomanduar për këtë verë 2015: Vendosni librin tuaj në çantën e shpinës kur shkoni në plazh ose pishinë dhe përveç relaksimit, lexoni!

Intervistë me Marwan

Intervistë me Marwan: nesër, 19 maj, do të dalë në treg libri i tij i ri "Të gjitha të ardhmet e mia janë me ty", botuar nga shtëpia botuese Planeta.

Faqe për të shkarkuar libra falas

Ne ju lëmë me një listë faqesh për të shkarkuar libra falas. Ekzistojnë 30 faqe të ndryshme në internet, ku me siguri do të gjeni ebook-un që ju nevojitet.

Çfarë libri do t’i dhuronit ...?

Çfarë libri do t’i dhuronit ...? Për të gjithë ata njerëz të dashur që janë po aq adhurues të leximit sa ju: partneri, miqtë, prindërit, ...

Agate Christie

RBA riboton romanet e Agatha Christie

Shtëpia botuese RBA riboton romanet e Agatha Christie dhe ne bëjmë një përmbledhje të shkurtër të muzeve kushtuar autorit në Mbretërinë e Bashkuar.

Librat më të mirë të vitit 2014

Librat më të mirë të vitit 2014

Gjatë gjithë vitit 2014, tituj të shkëlqyeshëm janë lëshuar. Cilët kanë qenë librat më të mirë ose, të paktën, më të lexuarit dhe më të vlerësuarit?

Raft librash

Dhe ju ... sa libra keni lexuar?

Në fund të vitit shumë njerëz shikojnë prapa dhe numërojnë librat që kanë lexuar. Sot ju pyesim se sa libra kanë lënë gjurmë tek ju.

Luftë

3 vepra për të kujtuar Luftën e Madhe

Njëqindvjetori i fillimit të Luftës së Madhe ka mbërritur dhe çfarë mënyre më të mirë për ta kujtuar atë sesa duke lexuar tre vepra të mëdha mbi këtë fakt historik.

Letërsi e mirë dhe e keqe

Nëse mendoni se nuk ka dallime të rëndësishme midis letërsisë së mirë dhe të keqe dhe ajo që ka rëndësi është shija personale e secilit, ky është artikulli juaj.

Lexime për verën

"Lecturas para el verano" është një artikull ku ju rekomandojmë disa libra me të cilët mund të shijoni këto festa të ardhshme.

tre foto të Unamuno

Unamuno dhe "Shexpir"

Sot ne sjellim një anekdotë të re letrare që në këtë rast sillet rreth Unamunos

Jorge Luis Borges

Borges dhe kanibalizëm

Ne ju sjellim një anekdotë në lidhje me Borges që i përgjigjet me ironi një gazetari që i tregon për kanibalizmin në vendin e tij ...

Unicomic 2013

Nga 14 deri më 16 Mars, Konferenca XV Komike, e njohur më mirë si Unicómic, do të zhvillohet në Universitetin e Alicante.

Kopertina e The Viscount Demediado

Shqyrtimi i "The viscount demediado"

"El Vizconde demediadio", një vepër e shkëlqyer nga Italo Calvino, protagonisti i së cilës, Viscount of Terralba, është ndarë në dysh duke rezultuar në dy qenie të reja

Foto nga Vicente Risco

Biografia e Vicente Risco

Një përmbledhje e shkurtër e jetës së Vicente Risco, një njeri mbrojtja e nacionalizmit të të cilit nuk ishte kryer gjithmonë gjatë gjithë jetës së tij