Një det i errët vjollcë, nga Ayanta Barilli, finaliste e Çmimit Planet 2018

Santiago Posteguillo dhe Ayanta Barilli, fituese dhe finaliste e Çmimit Planeta 2018.

Një Det i Errët Vjollcë, nga Ayanta Barilli, është historia e një dinastia familjare e grave, e treguar nga gratë sepse, sipas vetë autores, gratëGjatë historisë, ata kanë qenë gjithmonë kujtesa e familjes dhe janë ata që zgjedhin versionin që tregohet për historinë. Ata janë kujdestarët e së kaluarës familjare dhe vendimmarrësit e tonit me të cilin tregohet kjo e kaluar.

Romani do të shohë dritën e diellit Nëntor 6, së bashku me veprën fituese: Yo, Julia, nga Santiago Posteguillo. Ndërkohë ne mund t'ju tregojmë një vrojtim të asaj që do të gjejmë në këtë histori emocionuese.

Komploti

Katër breza grash të së njëjtës familje, nga mesi i shekullit XIX e deri më sot, të dënuar të përsërisin të njëjtin fat. Të gjitha gratë në familje e shohin jetën e tyre të shënuar me dy ngjarje tragjike. kanceri i gjirit e cila, në gjeneratat e para është e vdekshme, dhe zgjedhja e keqe e burrave me ata që ndajnë jetën, burra të gabuar dhe, në shumë raste, të rrezikshëm.

Brezi i katërt nga këto gra vendosni të shkëputeni nga ky fat i mallkuar që shënon jetën e nënës së tij, gjyshes dhe stërgjyshes së tij dhe e kupton që ai mund ta bëjë këtë vetëm duke u lidhur me të kaluarën, duke kuptuar dhe rindërtimin e historisë familjare.

Ayanta Barilli, finaliste për Çmimin Planet 2018, me një Det të Errët Vjollcë.

Ayanta Barilli, finaliste për Çmimin Planet 2018, me një Det të Errët Vjollcë.

Procesi krijues i Një Deti të Errët Vjollcë.

"Unë e fillova këtë roman me kapitullin e fundit" rrëfen Ayanta Barilli. Njohja e kapitullit të fundit e udhëhoqi atë përmes tunelit të shkrimit të një romani. Ishte drita që pashë në fund. Dhe është se Një Det i Errët i Vjollcës nuk është një histori lineare.

"Kur kam shkruar zërat e këtyre katër grave të kryqëzuara në kokën time," na thotë autori, "dhe doja ta tregoja se si e ndjeva, sepse ndjeva që këto katër gra kishin aq shumë gjëra të përbashkëta sa ishin vërtet vetem nje.

Thënë nga brezi i katërt, romani është një enigmë midis së tashmes dhe së kaluarës, e cila përzihet përmes zërave të katër protagonistëve të saj që funksionojnë si mentesha letrare.

Si lindi ky roman

Një Det i Errët Vjollcë është romani i parë solo i autorit. Ai më parë kishte shkruar një roman tjetër, Pacto de Sangre, bashkëautor me babanë e tij, Fernando Sanchez-Dragó.

Një Det i Errët i Vjollcës është një roman femëror që nuk i përgjigjet një momenti shoqëror por një nevoje të brendshme të autorit për të treguar këtë histori. Ajo përkon me një moment të shfajësimit të zërit të femrës dhe një moment në të cilin historitë e grave fillojnë të fitojnë një zë që u është mohuar në histori. Ka shumë gra të heshtura në histori, të cilat ishin fshehur pas burrave, shumë histori për të treguar.

Personazhet meshkuj të këtij romani i saj kryesisht negativ, gati demonike, por si me familjen e dinastisë së grave që luajnë në histori i nënshtrohen një procesi evolucionar, brez pas brezi, derisa të arrini njeriun që meriton të dashurohet dhe i respektuar.

"Më pëlqejnë historitë me një fund të lumtur"

shpjegon Barilli, i ngopur me tmerret që janë kaq në modë në seritë televizive dhe në shumë histori të shkruara, sepse fati është në atë që imagjinojmë.

Kemi ngelur me disa fjalë të çmuara nga Ayanta:

"Nëse mendojmë për një fund të lumtur, nuk do të shkojmë drejt tij."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.