Sir Tim O'Theo i RAF. Klasikët e Bruguera janë kthyer sepse ...

Të gjitha ilustrimet në këtë artikull janë nga koleksioni im komik i Bruguera.

... Kam lexuar me entuziazëm këto ditë që rikthehet etiketimi legjendar i komikëve faleminderit botuesit Shtëpia pinguin Ramdon, i cili nga shtatori do të nxjerrë dyzet e pesë tituj në vit. Të zgjedhurit e parë, të cilët do të shohin dritën e re në tetor, janë përmbledhjet e Më e mira e Mortadelo dhe Filemón (natyrisht) dhe Më i miri i Sir Tim O'Theo, ndër të tjera. Kështu që ata që jemi rritur dhe mësuar të lexojmë me këto komike jemi me fat. Por edhe brezat e rinj.

Sot rri me Sir Tim O'Theo, detektivi më i famshëm anglez në komikët spanjollë, një nga dobësitë e mia dhe sigurisht një nga ndikimet e mia të para për të mësuar gjuhën saksone dhe për të qenë një adhurues i romanit të krimit. Sigurisht që kjo është gjithashtu një kujtim i krijuesit të tij, karikaturistit katalanas Juan Rafart Roldan, RAF, dhe ekipi që e shoqëroi atë.

Juan Rafart Roldan, RAF

Nació en Barcelona en 1928 dhe shumë shpejt ai tregoi dashurinë e tij për vizatimin. Megjithatë, nuk ishte deri në 1956 kur ai iu përkushtua plotësisht asaj si profesional. Unë gjithmonë kam nënshkruar si RAF dhe ai vdiq 21 vjet më parë nga një sulm në zemër. Ai ishte një nga autorët linja më krijuese dhe karakteristike nga fabrika e karikaturistëve shumë të mëdhenj që kaluan nëpër këtë shtëpi botuese.

Ai ishte një krijues i personazheve si Rebrútez, Doña Tecla Bisturín, Sherlock Gomez (një precedent nga Sir Tim), Agapito Silbátez, Doña Paca Cotíllez, Doña Lío Portapartes, Don Pelmazo, shofer kamioni Manolón ose Flash fotografit. Ai po punonte në shtëpinë botuese angleze Fluturim dhe ndoshta nga qëndrimi dhe përvoja e tij në Londër lindi ai që ishte, dhe është, personazhi i tij më i famshëm, Sir Tim O'Theo.

Sir Tim O'Theo

Seria

Pamja e saj është ende çështje dyshimi, pasi që disa e vendosin atë në revista numër 23 Bolonja dhe në çfarë bëjnë të tjerët Super Thumbelina, midis 1971 dhe 1985. Universi i personazheve në këtë seri është e shijshme dhe plot nuanca, të cilat tregojnë afeksionin e autorit për krijimin e tij dhe përvojën e madhe që ai kishte në zhanrin dhe kulturën Sakson. Përveç kësaj, skenaristët e teksteve Ata ishin emrat e shtatit të Andreu Martin, Autori i romanit të zi në Barcelonë, dhe Ron Klark, Skenarist britanik.

Shtë e nevojshme të theksohen ato scripts, i rrënuar jo vetëm me referenca në zhanrin noir por edhe me Anglicizmat që i pajisin tekstet me pasuria gjuhësore ndërsa më tej tregon parodi.

Sir Tim O'Theo zhvillohet normalisht ne Fshati Bellotha, megjithëse gjithashtu, herë pas here, rastet e tyre ndodhin në vende të tjera si p.sh. España. Shumica e dërgesave të tij ishin nga 2 deri në 7 faqe, por ka edhe gjashtë aventura afatgjata (42 páginas), të cilat u botuan në fillim të serisë. Ndër të tjerat janë Mbledhja e fantazmave o Lythat e Sivah.

Në speciale të revistë Bolonja, dhe në varësi të temës, Aventurat e Sir Tim O'Theo i përshtateshin asaj. Si në këtë kushtuar kalorësve mesjetarë.

Personazhet

Sir Tim O'Theo

Është një aristokrat i vjetër britanik, i mirë, por i zgjuar në aftësitë e tij si një detektiv më amator se çdo gjë tjetër. Jeton në Oxhaqet (The Chims, ne gjithmonë lexojmë në poster), një pallat në periferi të qytetit të Fshati Bellotha.

Patrick Patson

patson, kupëmbajtësi. Në rininë e tij ai ndau aventura në koloni me Sir Tim O'Theo. Ai gjithnjë ankohet për pagën e ulët që merr nga Sir Tim, të cilin e konsideron si njeri të lirë, por nuk heziton ta shoqërojë dhe ta ndihmojë në çdo rast që duhet hetuar.

Mac Latha, fantazma

Ai është banori i tretë i Las Chimeneas dhe vetëm Sir Tim mund ta shohë atë dhe për të dëgjuar komentet tuaja. Ai gjithashtu luan në disa aventura dhe nga The Beyond ka si mision tremb zotëri tim.

Rreshter Blops

Blops është një policia lokale, i gjatë, me tenxhere me bark dhe me mustaqe të mëdha. Dita kalon duke mos dashur të punoj dhe grumbulloj pije birre në pubin lokal, Zogu i Çmendur. Ai nuk mund ta durojë Sir Tim, të cilin ai e quan një fillestar dhe një amator. Dhe ai përvëlohet në më shumë se një aventurë për shkak të paaftësisë së tij.

Agjenti Pitts

Është Ndihmon blops, po aq i paaftë sa shefi i tij.

Huggins

Është pronari dhe kamarieri i Zogut të Çmendur. Personazhet i referohen këtij vendi si El ave turuta, El ave chiflada, El ave turulato, etj. Shtë vendi ku të gjithë burrat e qytetit takohen për të pirë birrë dhe për të komentuar se çfarë po ndodh në qytet.

Burgomasteri

Një burrë i shkurtër, idhnak që është autoriteti komunal. Me pak personalitet, ai jeton me Bertin, gruan e tij.

Zonja Margaret Filstrup

E veja e një ish-koloneli të Ushtrisë Britanike.

Kapiten Keyasaben

Shefi i Scotland Yard dhe eprori i Blops dhe Pitts, të cilin ai zakonisht e abron për paaftësinë e tij.

Mac Rhacano

Pronari i një dyqani peng.

mac gillikudi

El shpikës nga qyteti.

Pse duhet (ri) zbuluar Sir Tim?

Sepse nese. Sepse për ata që ne tashmë kemi një moshë aty ku nuk kishte lojëra video, celularë ose ndonjë gjë të ngjashme dhe komikët ishin komike, është e sigurt një nga personazhet tanë të preferuar. Dhe për shkak se brezat e rinj ata mund të zbulojnë kaq shumë personazhe kaq te mire si ai që duhet të jetë e detyrueshme për ta bërë këtë.

Fuentes:

 • 13 Rue Bruguera
 • Humoristan.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco Aljama Azor dijo

  Raf ishte një nga autorët e mi të preferuar të komikëve. I freskët