Marco Tulio Cicero dhe Robert Graves. Nga Roma dhe me Romën në gjak.

Marco Tulio Cicero jetoi ne Rome, Robert Graves na bëri të jetojmë në Roma. Të dy ndanë Qytetin e Përjetshëm si frymëzim dhe gjithashtu ata ndërruan jetë në të njëjtën ditë, me 7 Dhjetor. E para, dhe në një mënyrë shumë të keqe, në 43 a C., e dyta në 1985. Të dy, mësuesit e fjalës dhe shkrimit me dy mijë vjet në mes. Sot, në kujtesën e tij të përjetshme, unë ndaj disa nga të tijat frazat dhe fragmentet Nga veprat e tij.

Marco Tulio Cicero

Pak për të thënë për një figurë po aq të njohur sa ky juristPolitikan, filozof, shkrimtar dhe orator romak. Konsiderohet retoriku dhe stilisti më i madh i prozës në latinisht të Republikës Romake, jetoi në një nga kohët më interesante të antikitetit dhe kur pushteti u shpërnda në emrat botërorë si Cezari ose Pompeu. Ata prej nesh që gjithashtu duhet ta përkthenin atë në ditët e universitetit gjithashtu e kujtojnë atë Catilinar, për shembull.

Jeta dhe vepra e tij u karakterizuan nga karakteri i tij i pasigurt dhe mbresëlënës, mbrojtja e republikës dhe lufta e tij kundër diktaturës së Cezarit. Ky karakter gjithashtu e bëri atë të ndryshojë pozicionet e tij në varësi të klimës politike dhe e çoi atë në fundin tragjik që kishte. Një portret i trilluar i historisë së tij, si dhe ai i kohës së tij, mund të shihen në Roma, seriali i mrekullueshëm i HBO nga disa vite më parë.

Fragmente dhe fraza

Catilinar

Deri kur, Catilina, do ta abuzosh me durimin tonë? Për sa kohë duhet të jemi akoma loja e tërbimit tuaj? Ku do të ndalen shpërthimet e guximit tuaj të shfrenuar? Çfarë! A nuk e ka përmbajtur guximi juaj as rojën që shikon tërë natën në Kodrën Palatine, as ata që mbrojnë qytetin, as terrorin e njerëzve, as pajtimin e të gjithë qytetarëve të mirë, as tempullin e fortifikuar në të cilin qëndron Senati? sot, as fytyrat e gushtit dhe të indinjuar të senatorëve? A nuk e keni kuptuar, nuk po shihni se komploti është zbuluar? A nuk e shihni se komploti juaj nuk është sekret për askënd dhe që të gjithë tashmë e konsiderojnë atë të lidhur?

La República

«Duke pasur parasysh situatën time, unë kam qenë në gjendje të shijoj kohën e lirë dhe të përfitoj më shumë përfitime nga të tjerët, për shkak të shumëllojshmërisë së studimeve që kanë qenë kënaqësia ime që nga fëmijëria () Por me gjithçka, nuk hezitova për asnjë moment të ekspozohem para stuhive më të ashpra, dhe do të thosha edhe rrufeja, për të shpëtuar bashkëqytetarët e mi dhe për të siguruar të gjithë të tjerët, pa kursyer asnjë rrezik, një jetë të qetë.

Mbi retorikën

«Folësi i ndërmjetëm, të cilin unë e quaj i moderuar dhe i butë, duke pajisur mjaftueshëm forcat e tij, nuk do të ketë frikë nga rreziqet e paqarta dhe të pasigurta të elokuencës; Edhe nëse nuk është shumë i suksesshëm, siç ndodh shpesh, ai nuk do të jetë në rrezik të madh, megjithatë; sepse nuk mund të bjerë nga shumë lart. Por ky folësi ynë, të cilit i japim përparësinë, i cili është serioz, i vrullshëm, i flaktë, nëse ka lindur vetëm për këtë, ose në këtë ai vetëm ka ushtruar, ose vetëm kësaj ai i është aplikuar, pa e zbutur bollëkun e tij me dy stilet e tjera, meriton përçmimin maksimal. Për folësin e thjeshtë, sepse ai flet me saktësi dhe vjetërsi, tashmë është i ndjeshëm, folësi mesatar, i këndshëm; por kjo tjetër shumë e bollshme, nëse nuk është asgjë më shumë se kaq, zakonisht duket vështirë se është e arsyeshme ".

 • "Në orët e rrezikut është kur vendi njeh karatin e fëmijëve të tij."
 • "Miqësia fillon atje ku mbaron ose kur mbaron interesi."
 • "Unë nuk e di nëse me përjashtim të mençurisë, perënditë i kanë dhënë njeriut diçka më të mirë se miqësia".

Robert Graves

Ky britanik i lindur në Wimbledon, Poeta të Luftës së Parë Botërore konvertuar në romancier, i ka meritë një titulli që e ngriti atë në lavdi: Unë, Klaudio. E pamundur të harrosh adaptimin tënd në një nga seria me e mbajtur mend nga televizioni. Por ishin shumë më shumë vepra historike që ai shkroi nën qiellin e Majorca i cili e pa atë të vdiste në moshën 90 vjeç.

Jeta e tij u shënua gjithashtu nga skandale personale që ishin fshehur për një kohë të gjatë. Por ai e la trashëgiminë e tij poezia e luftës dhe tituj historikë si Hyjnesha e bardhë, Ushqimi i centaurëve, Belisarius, Lufta e Trojanit, Mbreti jezus o Qethja e Artë.

Unë, Klaudio

Dhe mbase mbijetova sepse sëmundjet nuk binin dakord se cila prej tyre do të kishte nderin të më përfundonte. Si fillim, unë kam lindur para kohe, në shtatzëninë e shtatë muajve, dhe pastaj qumështi i infermierit nuk më rrinte mirë, kështu që një skuqje e tmerrshme shpërtheu në të gjithë lëkurën time, dhe pastaj kisha malaries dhe fruthit, të cilat më lanë pak i shurdhër. nga një vesh, erizipelë, dhe kolit, dhe në fund paralizë infantile, e cila ma shkurtoi këmbën e majtë në një shkallë të tillë sa u dënova me një çalim të përhershëm.

Hyjnesha e bardhë

«Sot është një civilizim në të cilin përçmohen emblemat kryesore të poezisë. Në të cilën gjarpri, luani dhe shqiponja korrespondojnë me çadrën e cirkut, kau, salmoni dhe derri i egër në fabrikën e konservimit; kali dhe zagari në arenën e basteve dhe korije e shenjtë në sharrë. Në të cilën Hëna përçmohet si një satelit larg Tokës dhe gruaja konsiderohet si "personeli ndihmës i Shtetit". Në të cilën paratë mund të blejnë pothuajse gjithçka përveç të vërtetës dhe pothuajse të gjithë përveç poetit të pushtuar nga e vërteta.

Klaudi zot dhe gruaja e tij Messalina

 • "Nuk ka asgjë që e bën një burrë kaq të urryer dhe të pakëndshëm në sytë e një gruaje si xhelozia."
 • “Shumica e burrave nuk janë as të virtytshëm, as të egër, as të mirë as të këqij. Ata janë pak nga një gjë dhe pak nga një gjë tjetër, dhe, për një kohë të gjatë, asgjë: mediokritete të papërfillshme.
 • Mos i kujtoni kurrë njerëzit për shërbimet që keni bërë për ta në të kaluarën. Nëse ata janë burra mirënjohës dhe të nderuar, nuk do të kenë nevojë për asnjë kujtesë, dhe nëse janë mosmirënjohës dhe të pandershëm, përkujtesa do të jetë e padobishme.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.