Stephen Hawking ndërron jetë. 6 libra që na lë astrofizikanti prestigjioz

Sot është zhdukur Stephen Hawking. Kisha Vjet 76 dhe ndoshta ju jeni tashmë në një nga universet tuaja, vrimat e zeza ose galaktikat tuaja. Apo ndoshta është bërë ylli më prestigjioz i dijes që ai arriti të jetë në jetën e tij. Në çdo rast, ai gjithashtu na lë atë trashëgimi të stërmadhe dhe të shkëlqyer që ai përpiloi disa libra, pasi ai ishte gjithashtu një popullarizues i shkëlqyeshëm. Në kujtesën e tij unë i kam zgjedhur këto 6 tituj për t'i dhënë atyre një përmbledhje. 

Shënim biografik

skifteri, lindur ne Oxford Në janar 1942, ai na la këtë mëngjes në shtëpinë e tij në Kembrigdi. Ai për shumë kohë e tejkaloi jetëgjatësinë e tij të shënuar nga ALS, të cilin e kishte vuajtur që kur ishte 21 vjeç dhe e mbylli atë në një karrocë. Dhe që nga viti 2005 ai mund të komunikonte vetëm duke lëvizur një muskul nën syrin e tij me të cilin ai operonte një sintetizues të fjalës. Por kjo paaftësi nuk e kufizoi kurrë mendjen e tij të shkëlqyer.

U bë shkencëtari më i njohur të botës nga 1988 kur botoi Historia e Kohës, libri që e ngriti atë. Pjesa më e madhe e kësaj famë ishte për shkak të jashtëzakonshme të saj talent për shkencën popullore të astrofizikës, të cilën ai e kreu në të gjithë botën. Dhe gjithashtu kishte një sens i madh humori. Për brezat e rinj, ose më shumë televizione, pjesëmarrja e tyre, gjithmonë e mbushur me atë humor, në seritë e famshme do të mbetet në retinë Teoria e Big Bang, e cila është emëruar pikërisht pas teorisë së tij të famshme me të cilën ai iu referua origjinës së hapësirës dhe kohës.

Kurioziteti i fundit që ai na lë është se ai ka shkuar në Dita e numrit pi (3,14 ...) dhe në 139 vjetori i lindjes së Albert Ajnshtajnit. Dhe sot mund të jetë gjithashtu një ditë e mirë për t'u parë Teoria e gjithçkaje, filmi i 2014 që ia vlente një Oskar aktorit më të mirë për të Eddie redmayne për portretizimin e tij të Hawking.

Histori e shkurtër e kohës

Libri i zbulimi në lidhje me hapësirën dhe kohën ku Hawking paraqet qartë dhe në mënyrë koncize konceptet themelore të Mekanika Njutone, teoria e relativitetit, mekanika kuantike ose kozmologjia bashkëkohore Ajo gjithashtu shfaqet në fusha më të gjera si p.sh. metafizika dhe teologjia, pasi lind natyra jo vetëm e një krijuesi Zoti, por edhe garantuesi i kuptimit të universit.

Teoria e gjithçkaje

Në këtë vepër Hawking na tregon një historia e universit që shkon nga Big Bengut te vrimat e zeza. A e bën atë në shtatë hapa duke filluar me teoritë e para të botës greke dhe kohëve mesjetare deri në më komplekse të këtyre ditëve. Përdorni karakteristikën tuaj ton didaktik dhe i arritshëm për të gjithë audiencat. Dhe referencat e saj si Newton, Ajnshtajni, mekanika kuantike, vrimat e zeza dhe teoria e bashkimit të madh rishfaqen.

Origjina e universit

E shkruar me vajzën e saj Lucy, përziej një të shkëlqyeshme histori aventurë shkencore për fëmijë. Fillohet eksperimenti më i madh shkencor në histori dhe George dhe Annie, protagonistët, do ta shohin atë nga rreshti i parë. Ata do të shoqërojnë Eric, babai i Annie, i cili po punon në Qendrën Evropiane për Kërkime Bërthamore, në Zvicër.

Nuk është e madhe përplasës grimcash, në gjendje të eksploroni momentet e para të universit, e ashtuquajtura Big Bang. Shkencëtarët në të gjithë botën kanë punuar në eksperiment për vite me rradhë dhe asgjë nuk mund të shkojë keq. Por më pas George dhe Annie zbulojnë një plan për ta sabotuar atë. Pyetja është të zbulojmë nëse ata do të arrijnë në kohë për ta parandaluar atë.

Universi me pak fjalë

Përsëri me tonin e tij didaktik, Hawking na fton t'i bashkohemi atij në një udhëtim i madh nëpër hapësirë-kohë drejt një vendi të mrekullive në të cilën grimcat, membranat dhe telat kërcejnë në njëmbëdhjetë dimensione. Në të njëjtën kohë, vrimat e zeza avullojnë dhe zhduken, duke marrë me vete sekretin e tyre. Dhe ne përfundojmë atje ku banon arra e vogël -fara e parë kozmike- nga e cila lindi universi në të cilin banojmë.

Vrimat e zeza dhe gjithësitë e vogla

Kjo punë është një koleksion i teksteve shkruar nga fizikani anglez midis 1976 1992. Ato janë shkruar për gjashtëmbëdhjetë vjet. Përbëjnë gjykimet -meqe skica autobiografike edhe shpjegime të qarta dhe argëtuese të problemeve kryesore në fizikë sot - duke pasqyruar gjendjen progresive të njohurive të Hawking. Ka edhe leksione dhe një intervistë ku Hawking na tregon zbulimet e reja rreth universit.

Histori e shkurtër e jetës sime

Ky titull është një autobiografi konciz dhe i sinqertë ku Hawking na tregon për jetën e tij, që nga fëmijëria e tij në Londrën e pasluftës te vitet e tij të famës dhe suksesit botëror. Kjo ilustruar me fotografi pak të njohura dhe na paraqet një Hawking si ai student i cili gjithnjë pyeste dhe shokët e klasës me nofkën "Ajnshtajni". Po ashtu te shakaxhi i cili dikur bëri një bast me një koleg për vrimat e zeza. Dhe te prind i ri të cilët u përpoqën të bënin një dëm në botën akademike konkurruese.

Writtenshtë shkruar me përulësi dhe humor dhe në të Hawking hapet rreth Sfidat asaj iu desh të merrej pasi u diagnostikua skleroza laterale amiotrofike. Kjo perspektivë e një vdekje të hershme e çoi atë të ngrinte mendimet e tij dhe sfidat më intelektuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Faleminderit, Francisco. Dhe nëse jeni korrektor, edhe unë jam i lumtur t’i them një përshëndetje një kolegu.

 2.   Robert Medina dijo

  Ai na lë një nga më të mëdhenjtë; inteligjenca e tij, sensi i tij i humorit, guximi dhe guximi i tij në të gjitha provat, ndershmëria e tij intelektuale, e shënojnë atë si një qenie të jashtëzakonshme. Udhëtim të mbarë te yjet i dashur Stephen, do të kujtohesh gjithmonë !!!