Samuel Taylor Coleridge. 3 poezi për lindjen e tij

21 tetor 1772 lindi Samuel Taylor Coleridge në Ottery St. Mary. Poet, kritik dhe filozof anglez, ai ishte një nga themeluesit e Romantizmit Në Angli. Disa nga veprat e tij më të njohura janë Kubla khan dhe Balada e Marinarit të Vjetër. Por kishte edhe shumë poezi. Sot shpëtoj 3 prej tyre për t’i kujtuar.

Samuel Taylor Coleridge

Coleridge kishte një arsimi i rreptë fillor në një shkollë me konvikt nga Londra dhe më vonë shkoi për të studiuar në Universiteti i Kembrixhit. Ai nuk ishte student i mirë, por shoqërohej me poetë të rëndësishëm nga miqësia e të cilëve vinin botimet e tij të para: Rënia e Robespierre y Poezi të ndryshme.

Në 1798, dhe së bashku me poetin e madh William Wordsworth, kontribuoi në evolucionin e epokës romantike në letërsinë angleze me të tij botim i përbashkët i Balada lirikepunë që shënoi fillimi i periudhës romantike angleze. Në një shënim personal, të tijin dashuri e pashpërblyer nga Dorothy Wordsworth, motra e mikut të tij, gjithmonë e ka shënuar atë në vizionin e tij të dashurisë.

Një tjetër interes i tij ishte Filozofia dhe, të tërhequr nga figura e Anësore, ai shkoi në Gjermani ku thelloi njohuritë e tij. Ai po jetonte gjithashtu në Itali per nje kohe. Probleme të shumta personale, përfshirë martesën dhe sëmundje të tilla si ankthi dhe depresioni, gjë që e bëri atë të bëhej i varur nga opiumi dhe laudanumi, ata po e largonin nga familja e tij. Ai përfundoi duke u strehuar në shtëpinë e një shoku ku shkroi më shumë vepra të tilla si Biografia letrare o Sibylline lë. Ai vdiq në Londër në korrik 1834.

Në përgjithësi, megjithatë, puna e Coleridge na kthen pas në kohë, na bën të udhëtojmë në një të kaluar të pasigurt, dhe shpesh joreale, e cila është një nga karakteristikat kryesore të Romantizmit si lëvizje letrare. Dhe ishte në gjendje të përzieni atë filozofi romantike me nuanca të tjera më njerëzore dhe profane.

3 poezi

Dëshpërimi

Unë kam përjetuar më të keqen
Më e keqja që bota mund të trillojë
Ajo që jeta indiferente sajon,
Shqetësues në një pëshpëritje
Lutja e të vdekurit.
Unë kam menduar të tërën, duke u copëtuar
Në zemrën time interesi për jetën,
Të shpërbëhem dhe larg shpresave të mia,
Asgjë nuk mbetet tani. Pse të jetojmë atëherë?
Ai peng, që bota e mban të zënë rob
Duke dhënë premtimin se jam akoma gjallë
Ajo shpresë e një gruaje, besimi i pastër
Në dashurinë e tij të palëvizshme, i cili festoi armëpushimin e tij në mua
Me tiraninë e dashurisë, ata janë zhdukur.
Ku
Çfarë mund të përgjigjem?
Ata iken! Unë duhet të thyej paktin famëkeq,
Kjo lidhje gjaku që më lidh me veten time!
Në heshtje duhet ta bëj.

***

Acar në mesnatë

Acar përmbush zyrën e saj sekrete
pa ndihmën e erës. Një buf përmbys
britmat e saj gjatë natës -dëgjojnë- pamasë.
Të gjithë pushojnë dhe unë i jap vetes kësaj
vetmia që inkurajon jermin.
Ai është vetëm pranë meje, në djepin e tij,
gjumi i qetë i djalit tim.
Soshtë kaq e qetë! Aq shumë sa turmat
mendimi me ekstremin e tij dhe të rrallë
të qetë Det, kodër dhe korije,
ngjitur me këtë qytet! Deti, kodra dhe pylli
me rutinën e përditshme të jetës,
të padëgjueshëm si ëndrrat! Flaka blu
akoma në shtëpi, ajo nuk dridhet më;
vetëm ajo shirit ndërpret qetësinë,
ende ndizet në gardh.
Luhatja juaj në qetësinë e kësaj skene
jep një ngjashmëri me jetën time,
merr një formë miqësore, të cilit
flakërues i dobët bën një lodër
të mendimit dhe interpretohet
në mënyrën e vet për shpirtin, i cili kërkon
në gjithçka një pasqyrë e vetvetes.

***

Prania e dashurisë

Dhe në orët më të zhurmshme të arsyes,
Ka akoma një pëshpëritje të pandërprerë: Të dua;
Ngushëllim i vetëm dhe monologje e zemrës.

Ti e formon shpresën time, e veshur me mua;
Duke udhëhequr të gjitha palpitimet e mia, duke rrjedhur në dhimbjen time.
Ju qëndroni në mendimet e mia të shumta, si drita,
Si drita e ëmbël e muzgut
Ose pritja e pushimit të verës në përrua,
Retë që reflektojnë në një liqen.

Dhe duke parë qiellin që harkon mbi ty,
Shumë shpesh, unë bekoj zotin që më ka bërë të të dua kështu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.