Rusia 7 klasike thelbësore të letërsisë së tij. A i kemi lexuar?

Ka filluar Kupa e Botës. Ka tashmë argëtim në botë për një muaj deri më 15 korrikun e ardhshëm. Dhe këtë vit po festohet në ai vend i pamatshëm, i bukur dhe magjepsës që është Rusia. Sot ia kushtoj këtë artikull 7 nga veprat e tij letrare më përfaqësuese dhe 6 autorë themelorë të historisë së saj. Dhe është e mundur që nëse nuk i kemi lexuar, kemi parë një adaptim filmik. Rrëfej se më mungon Luftë dhe paqe, por pjesa tjetër janë për kredi.

Unë dhe rusët

Një pjesë e famullisë këtu që më njeh e di se për arsye që më shpëtojnë, ose unë ende nuk kam qenë në gjendje të identifikoj mirë, unë jam një Rusofil. Do të jetë dashuria ime për të ftohtin dhe hapësirat e hapura, ose për melankolinë aq të lidhur me shpirtin rus. Dhe siç thashë disa ditë më parë një nga poetët e mi të preferuar është Alexander Pushkin. Por nuk e di, fakti është se kjo tokë dhe njerëzit e saj më tërheqin dhe ata gjithashtu kanë qenë frymëzimi për një nga romanet e mia.

Unë duhej të dokumentoja veten time për një histori të vendosur në Luftën e Dytë Botërore dhe kjo është arsyeja pse e lexova atë të papërpunuar Arkipelagu Gulag, nga Alexander Solzhenitsyn ose Jeta dhe fati nga Vasili Grossman, dhe La nënënga Gorki.  Anna Karenina të Tolstoit ose DocThor Zhivago I kisha lexuar shumë më parë nga Pasternak, sepse ata kanë qenë në shtëpinë time që kur mbaj mend, përveçse kam parë disa adaptime filmike. Dhe Përralla ruse të ndaluara Afanásiev më dha një perspektivë që nuk e dija.

Dhe po, unë kam Luftë dhe paqe me siguri gjysma e njerëzve të botës që janë kënaqur të shohin versionin e tij filmik me fytyrat e Audrey Hepburn, Henry Fonda dhe Mel Ferrer. Por ka kaq shumë shkrimtarë dhe vepra letrare aq themelore sa Rusia ka prodhuar sa nuk do të kishte artikuj të mjaftueshëm për t'i komentuar ato.

7 klasike

Ana Karenina - Luani Tolstoi

Ka shumë pak për të thënë për Leo Tolstoy. Mjafton me figurën tuaj të një nga shkrimtarët më të mëdhenj jo vetëm ruse por nga letërsia botërore. Anna Karenina, botuar në versionin e tij përfundimtar në 1877, konsiderohet punën e tij më ambicioze dhe më të gjerë. Nga natyra reale dhe psikologjike, ky roman përshkruan shoqërinë ruse të kohës në një mënyrë të jashtëzakonshme dhe tregon një kritikë të ashpër ndaj aristokracisë në rënie, mungesës së vlerave të saj dhe hipokrizisë mizore që mbizotëron.

Ajo përkoi me një krizë të thellë morale tek autori që e bëri atë të shkruante këtë histori tronditëse e tradhëtisë bashkëshortore. Protagonistja e saj, Ana Karenina, është e dënuar për një fund tragjik të nxitur nga faji, kërkimi i së mirës dhe rënia në mëkat, nevoja për shpengim, refuzimi shoqëror dhe çrregullimi i brendshëm që shkakton ky refuzim.

Luftë dhe paqe  - Leon Tolstoi

Ishin shtatë vjet punë dhe 1 faqe Kjo shkakton, të paktën, durim kur merrni librin. Possibleshtë e mundur që për këtë arsye, stepa e akullt ruse, Austerlitz dhe Napoleoni dhe konfliktet e shumta midis protagonistëve, ka kaq shumë prej nesh që janë tërhequr. Atëherë kemi fytyrat e elegancës Audrey Hepburn, Henry Fonda dhe Mel Ferrer në prodhimin bujar, dhe gjithashtu të gjatë, të filmit që nënshkroi Mbreti vidor në 1956. Dhe ne e kemi preferuar atë nga letra.

Në romanin e Tolstoit, peripecitë e jetës së personazheve të shumtë të të gjitha llojeve dhe kushteve janë rrëfyer gjatë pesëdhjetë viteve të historisë ruse. Dhe kështu gjejmë fushatën e rusëve në Prusi me betejën e famshme të Austerlitz, fushata e ushtrive franceze në Rusi me betejën e Borodin ose zjarri i Moskës. Ndërsa peripecitë e dy familjeve fisnike ruse ndërthuren, Bolkonska dhe Rostovët. Elementi lidhës midis tyre është numërimi Peter Bezeschov, rreth së cilës ngushtohen marrëdhëniet e komplikuara dhe të shumta.

Arkipelagu Gulag - Aleksandër Solzhenitsyn

E ndaluar për shumë vite nga regjimi komunist, kjo është Kronikë e zymtë e rrjetit të kampeve të internimit dhe ndëshkimit Sovjetik ku miliona njerëz u mbyllën gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të. Solzhenitsyn ishte i mbyllur në njërin prej tyre dhe rindërton me përpikmëri jetën brenda. tre vëllime dhe janë shkruar midis 1958 dhe 1967 dhe është një dokument thelbësor për kohën.

Doktor Zhivago - Boris pasternak

Boris Pasternak ishte poeta, përkthyese dhe romanciere, dhe në rininë e tij ai fërkoi shpatullat me Tolstoy ose Rilke. Kjo është kryevepra e tij, e cila mori kritika të ashpra nga regjimi komunist dhe e bëri atë një autor të jashtëligjshëm. Por gjithashtu e çoi atë të merrte Çmimi Nobel për Letërsi në 1958.

Yuri Andréyevich, Dr. Zhivago (i cili gjithmonë do të ketë fytyrën e Sherifi Omar) bie në dashuri me Larisa Fiódorovna. histori dashurie mes të dyve, pasionante, tragjike dhe e pamundurNë atmosferën e Revolucionit Rus, është një nga më të kujtuarit në letërsi dhe gjithashtu në kinema.

Jeta dhe fati - Wassily Grossman

Sa emocionuese dhe prekëse aq edhe është e vështirë për t’u lexuar, Jeta dhe fati, është një sixhade e madhe e historive njerëzore është krahasuar me ato të mëparshme të Luftë dhe paqe o Doktor Zhivago. Ato janë dëshmi të tilla si dhimbja e një nëne të detyruar t'i thotë lamtumirë djalit të saj, dashuria e një gruaje të re nën bombardimet ose humbja e njerëzimit të saj nga ushtarët në vijat e frontit. Gjithashtu thelbësore për ata prej nesh që janë adhurues të Luftës së Dytë Botërore.

La nena - Maksim Gorki

Një tjetër i madh, Máximo Gorki, ka mbase arritjen e tij më të madhe në këtë vepër. Shkrimtari u frymëzua nga ngjarjet që ndodhën në fabrikën Sornovo gjatë revolucionit të vitit 1905. Dhe në të pasqyrohet në mënyrë të përsosur besimi i tij i verbër në një revolucion të vërtetë dhe të mundshëm, i aftë për të përmirësuar ekzistencën e njeriut.

Përralla ruse të ndaluara - Aleksandër N. Afanasiev

Përfshin një zgjedhja e tregimeve nga erotike në antiklerikale që ky gazetar dhe folklorist i pasionuar rus i shekullit të XNUMX ishte përgjegjës për hartimin dhe për të cilin unë kam folur tashmë në këtë artikull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernando dijo

  Olimpikisht e keni harruar Fjodor Dostojevskin. Për keqardhje

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Pershendetje Fernando.
   Jo, nuk e kam harruar olimpikisht Don Fiódorin. Vetëm ai meriton një artikull të tërë që do t'ia kushtoj së shpejti, kështu që vendosa ta përjashtoj nga ky. Dhe mos të vjen shumë keq. Ka gjëra më të rëndësishme për të bërë ;-).