Ekipi editorial

Ne jemi një blog kushtuar lajmeve letrare dhe lajmeve editoriale. Na pëlqen të thellohemi në autorë klasikë dhe të intervistojmë shkrimtarët më të mirë si ata Raundi i Dolores o Mervan akomoduar edhe autorë të rinj.

Ne kemi më shumë se 450.000 ndjekës të Twitter në llogarinë tonë @A_literature Nga ku

Na pëlqen të lëvizim nëpër ngjarje të ndryshme. Që nga viti 2015, ne kemi qenë duke shkuar ndër të tjera në prestigjioze Çmimi Planet dhe ne do t'ju tregojmë për të drejtpërdrejt dhe nga dora e parë.

Ekipi redaktues i Actualidad Literatura përbëhet nga një grup prej ekspertë të letërsisë, autorë dhe shkrimtarë të vlerësuar në çmime të ndryshme. Nëse edhe ju dëshironi të jeni pjesë e ekipit, mundeni na dërgoni këtë formular për tu bërë redaktor.

Redaktorët

 • Mariola Diaz-Cano Arevalo

  Nga vintage i vitit 70 në La Mancha, unë u shfaqa si lexues, shkrimtar dhe adhurues i filmit. Pastaj vendosa të studioja filologjinë angleze, të mësoja dhe të përkthej pak gjuhën saksone. Kam përfunduar trajnimin si kontrollues drejtshkrimi dhe stili për botues, autorë të pavarur dhe profesionistë të komunikimit. Mësoj gjithashtu një punëtori të shkrimit krijues. Unë menaxhoj dy faqe interneti: MDCA - CORRECCIONES (https://mdca-correcciones.jimdosite.com) dhe MDCA - ROMANE DHE TREGIME (https://mariola-diaz-cano-arevalo-etrabajora.jimdosite.com) dhe një blog, MDCA - ÇFARË ËSHTË RRETH MINE (https://marioladiazcanoarevalo.blogspot.com), ku shkruaj për letërsinë, muzikën, serialet televizive, kinemanë dhe tema kulturore në përgjithësi. Me njohuri për montazhin dhe faqosjen, kam botuar vetë gjashtë romane: "Marie", trilogjinë historike "Ujqërit dhe ylli", "Në prill" dhe "Kapiten Mushkëria".

 • John Ortiz

  Juan Ortiz është një muzikant, poet, shkrimtar dhe artist plastik i lindur më 5 dhjetor 1983 në Punta de Piedras, Margarita Island, Venezuelë. U diplomua në Arsimin Gjithëpërfshirës, ​​me një përmendje në Gjuhë dhe Letërsi nga Udone. Ai ka shërbyer si profesor universitar i letërsisë, historisë, artit dhe kitarës në Unimar dhe Unearte. Sot, ai është një kolumnist për gazetën El Sol de Margarita dhe Actualidad Literatura. Ai ka bashkëpunuar me portalet dixhitale Gente de Mar, Writing Tips Oasis, Frases más Poemas dhe Lifeder. Aktualisht jeton në Buenos Aires, Argjentinë, ku punon si redaktor me kohë të plotë, redaktues kopjesh, krijues i përmbajtjes dhe shkrimtar. Kohët e fundit ai fitoi Konkursin e Parë Letrar José Joaquín Salazar Franco në rreshtat e poezisë klasike dhe poezisë së lirë (2023). Disa nga librat e tij të botuar: • Në La Boca de los Caimanes (2017); • Salt Cayenne (2017); • Kalimtar (2018); • Tregime nga britma (2018); • Shkëmbi i kripës (2018); • Shtrati (2018); • Shtëpia (2018); • E njeriut dhe plagëve të tjera të botës (2018); • Evokuese (2019); • Aslyl (2019); • Bregu i Shenjtë (2019); • Trupat në breg (2020); • Matria brenda (2020); • Antologjia e kripës (2021); • Rimë deri në breg (2023); • Kopshti i vargjeve të lumtura / Një poezi për çdo ditë (2023); • Shqetësim (2023); • Longline: fraza lëvizëse (2024); • Poezia ime, keqkuptimi (2024).

 • Encarni Arcoya

  Unë jam Encarni Arcoya, shkrimtar i tregimeve për fëmijë, romaneve rinore, romantike dhe narrative. Që i vogël kam qenë dashamirës i librave. Për mua, ai që më bëri të filloja të lexoja, edhe pse tashmë kam lexuar shumë, ishte Arrëthyesi dhe Mbreti i Miut. Kjo më bëri të filloj të lexoj gjithnjë e më shumë. Më pëlqejnë shumë librat sepse për mua janë të veçantë dhe më bëjnë të udhëtoj në vende të pabesueshme. Tani jam shkrimtar. Unë kam botuar vetë dhe kam botuar edhe romane me Planetën me pseudonim. Mund të më gjeni në faqet e internetit të autorit tim, encarniarcoya.com dhe kaylaleiz.com. Përveç të qenit shkrimtar, unë jam gjithashtu një redaktues SEO, shkrimtar i shkrimit dhe tregimtar. Unë kam punuar në internet për bloge, kompani dhe tregti elektronike për më shumë se dhjetë vjet.

Ish-redaktorët

 • Carmen Guillen

  Që në rininë time të hershme, librat kanë qenë shoqëruesit e mi të vazhdueshëm, duke më ofruar strehim në botën e tyre të bojës dhe letrës. Si kundërshtar jam përballur me sfida dhe konkurse, por ngushëllimin dhe urtësinë e kam gjetur gjithmonë në letërsi. Duke punuar si instruktor edukativ, kam pasur privilegjin t'i drejtoj mendjet e reja drejt dashurisë për të lexuar, duke u rrënjosur vlerën e një libri të mirë. Shijet e mia letrare janë eklektike; Kënaqem si me pasurinë e klasikëve ashtu edhe me freskinë e zërave të rinj që dalin në skenën letrare. Çdo vepër është një dritare për një këndvështrim të ri, një botë të re, një aventurë të re. Ndërkohë që e njoh prakticitetin e librave elektronikë dhe mënyrën se si ata kanë revolucionarizuar leximin, ka diçka përjetësisht simpatike në shushurimën e një faqeje që kthehet dhe aromën delikate të bojës në letër. Është një përvojë shqisore që librat elektronikë thjesht nuk mund ta përsërisin. Në rrugëtimin tim letrar kam mësuar se çdo libër ka kohën dhe vendin e vet. Një klasik i mirë mund të jetë një mik besnik në kohë reflektimi, ndërsa një risi letrare mund të jetë shkëndija që ndez imagjinatën. Cilido qoftë formati, e rëndësishme është që historia të na flasë, të na transportojë dhe në fund të fundit të na transformojë.

 • Alberto Këmbët

  Unë jam një tregimtar, një eksplorues i botëve reale dhe imagjinare. Pasioni për të shkruarin filloi që në moshë shumë të re, i frymëzuar nga pasuria kulturore dhe diversiteti i peizazheve që kam pasur privilegjin t'i përjetoj në udhëtimet e mia. Si shkrimtar i udhëtimeve dhe i letërsisë, jam zhytur në letërsinë ekzotike, duke kërkuar gjithmonë të kap thelbin e çdo vendi dhe çdo kulture në veprat e mia. Si autor i trillimeve kam botuar tregime të vlerësuara me çmime në Spanjë, Peru dhe Japoni dhe librin Tales from the Warm Lands. Në rrugën e letrave vazhdoj të mësoj dhe rritem, gjithmonë në kërkim të asaj historie të radhës që meriton të tregohet, atij rrugëtimit të radhës që pret të shkruhet. Me çdo fjalë, me çdo libër, unë aspiroj të lë gjurmë të qëndrueshme në botën e gjerë të letërsisë.

 • Belen Martin

  Si një profesionist i pavarur dhe mësues i spanjishtes, jeta ime sillet rreth fjalëve dhe fuqisë së tyre për të edukuar dhe emocionuar. Edhe pse shpesh mendoj se koha për të shkruar është e pakët, çdo moment që kaloj duke hedhur idetë në letër është shumë shpërblyes. Trajnimi im akademik në Universitetin Complutense të Madridit më dha një bazë solide në spanjisht: Gjuhë dhe Letërsi, dhe pasioni im për mësimdhënien u forcua më tej pas përfundimit të Masterit të Spanjishtes si Gjuhë e Dytë. Krahas përkushtimit ndaj letërsisë, kurioziteti im intelektual më ka shtyrë të studioj për Kriminologji.

 • Ana Lena Rivera Muniz

  Unë jam Ana Lena Rivera, autore e serisë së romaneve intriga me protagonist Gracia San Sebastián. Rasti i parë i Gracia, Lo que Callan los Muertos, ka marrë çmimin Torrente Ballester 2017 dhe çmimin finalist për çmimin Fernando Lara 2017. Unë kam qenë i apasionuar pas trillimeve të krimit që nga fëmijëria, kur braktisa Mortadelo dhe Filemón për Poirot dhe Miss Marple, kështu që pas disa vitesh si menaxher në një shumëkombëshe të madhe ndryshova biznesin për pasionin tim të madh: Romanin e krimit. Kështu lindi Gracia San Sebastián, studiuesi kryesor në serinë time romane detektive, ku njerëzit normalë, si secili prej nesh, mund të bëhen kriminelë, madje edhe duke vrarë kur jeta i vë ata në një situatë të vështirë. Unë kam lindur në Asturias, kam një diplomë në Drejtësi dhe në Administrim Biznesi dhe Menaxhim dhe kam jetuar në Madrid që nga ditët e universitetit. Kohë pas kohe më duhet të nuhas detin, detin Kantabrian, të fortë, të gjallë dhe të rrezikshëm, si romanet që ju shkruaj.

 • Lidia aguilera

  Unë jam një inxhinier me një zemër që rreh në ritmin e rrëfimeve dhe një shpirt që kënaqet në kthesat e papritura të komploteve. Dashuria ime për letërsinë u ndez nga shkëndija e "Rrethi i zjarrit" nga Mariane Curley, një histori që më mësoi të ëndërroja me ngjyra të gjalla dhe të besoja në të pamundurën. Më pas, “Toxin” nga Robin Cook më zhyti në thellësitë e shkencës dhe pezullimit, duke vulosur fatin tim si një kërkues i përjetshëm i botëve të fshehura mes faqeve. Fantazia është streha ime, një vend ku e përditshmja ndërthuret me magjinë dhe ku çdo libër është një derë drejt realiteteve alternative. Nuk ka rëndësi nëse është për të rritur të rinj apo synon një audiencë më të rritur; Nëse ka magji, unë jam atje. Por pasioni im nuk kufizohet vetëm në fantazi; Më tërheq gjithashtu shkëlqimi i një ekrani që tregon histori epike, kornizat e një filmi që kap thelbin njerëzor ose vinjetat e një manga që na çon në universe të largëta. Në blogun tim letrar, Libros del Cielo, ndaj aventurat e mia letrare, duke shqyrtuar çdo vepër me sinqeritetin e dikujt që i konsideron librat si shoqëruesit e tij më besnikë të udhëtimit. I ftoj të gjithë të bashkohen me mua në këtë odise fjalësh, për të eksploruar së bashku shtrirjen e imagjinatës.

 • Diego Calatayud

  Që në fëmijërinë time të hershme, librat kanë qenë shoqëruesit e mi të vazhdueshëm. Pasioni për letërsinë më shtyu të marr një diplomë në filologji hispanike dhe më vonë, një diplomë master në rrëfim. Tani, si redaktor i specializuar në libra dhe letërsi, qëllimi im është ta ndaj këtë pasion me botën. Në këtë blog, nuk do të gjeni vetëm këshilla dhe teknika praktike për të shkruar romanin tuaj, por edhe rishikime të thella dhe të thella të veprave klasike që i kanë rezistuar kohës. Çdo fjalë që shkruaj kërkon të frymëzojë, edukojë dhe argëtojë lexues si ju, të cilët vlerësojnë pasurinë dhe bukurinë e gjuhës së shkruar.

 • Aleks Martinez

  Unë kam lindur në Barcelonë në muajin e fundit të viteve 80. Unë jam diplomuar në Pedagogji në UNED, duke e bërë arsimin mënyrën time profesionale të jetës. Në të njëjtën kohë, unë e konsideroj veten një historian "amator", i fiksuar pas studimit të së kaluarës dhe veçanërisht të konflikteve luftarake të njerëzimit. Hobi, ky, të cilin unë e kombinoj me leximin, mbledhjen e librave të të gjitha llojeve dhe, në përgjithësi, me letërsinë në të gjithë gamën e mundësive të saj. Për sa i përket hobeve të mia letrare, duhet të them se libri im i preferuar është "Kumbari" nga Mario Puzzo, saga ime e preferuar është ajo e Santiago Posteguillo kushtuar Luftërave Punic, autori im kryesor është Arturo Pérez-Reverte dhe referenca ime në letërsi është Don Francisco Gomez de Quevedo.

 • Maria Ibanez

  Për aq kohë sa mbaj mend, librat kanë qenë shoqëruesit e mi më besnikë. Unë jam një redaktor i specializuar në letërsi, një tregimtar përmes recensioneve dhe kritikave që kërkojnë të zbërthejnë thelbin e çdo vepre. Pasioni për fjalën e shkruar filloi në sallat e bibliotekës së qytetit tim, ku çdo libër që haja më shtynte të ndaja përvojën time me botën.