Intervistë me Dolores Redondo, fituese e Çmimit Planeta 2016

Dolores Redondo, fituese e Çmimit Planeta 2016. © La Portada Mex.

Dolores Redondo, fituese e Çmimit Planeta 2016. © La Portada Mex.

Pasi shiti më shumë se 700 mijë kopje të tij Trilogji Baztán, Dolores Redondo (San Sebastián, 1969) zëvendëson matriarkitë për patriarkitë, Navarra për Galicinë dhe një magji më të njohur për një tjetër plot tabu nga tokat Galician. Romani fitues i Çmimit Planeta 2016 quhet E gjithë kjo që do t'ju jap dhe është një shfaqje për "mosndëshkimin dhe lakminë", me fjalët e vetë Redondo.

Dolores Redondo: "Në Galicia ka vende të shenjta ku njerëzit shkojnë të heqin qafe djallin"

Dolores Redondo ecën nëpër dhomën e shtypit të hotelit Fairmont Juan Carlos I në Barcelonë e lodhur për fat të mirë, me një gotë Coca Cola me të cilën përpiqet të lehtësojë mungesën e gjumit dhe flakërimet e flluskës në të cilën ajo është zhytur për katërmbëdhjetë orë .

Sipas fjalëve të tij në konferencën për shtyp, E gjithë kjo që unë do t'ju jap, puna e kamufluar me pseudonimin Sol de Tebas dhe fitues i Çmimit Planeta 2016, është një roman krimi për mosndëshkimin dhe lakminë e vendosur në tokat misterioze të Galician Ribeira Sakra. Një histori që fillon me identifikimin në Lugo të kufomës së varlvaros nga burri i saj, Manuel, i cili fillon të zbulojë pak nga pak jetën e dyfishtë të partneres së tij falë ndihmës së një prifti dhe një roje civile në pension.

Lajmet e literaturës: Si ndjeheni?

Dolores Redondo: (qesh) Nuk e di, e çuditshme, jam e lumtur. Unë akoma kam ndjesinë se nuk kam zbarkuar se më duhet një moment privacy dhe vetmi për të analizuar gjithçka që më ka ndodhur.

AL: Dhe pusho. . .

DR: Po, por më shumë sesa të pushosh për të thënë "kjo ka ndodhur". Sepse akoma po ndodh.

AL: Ndoshta kur të kalojë koha dhe ta kujtoni këtë ditë nuk do ta bëni atë në mënyrë të qartë.

DR: (Qesh) Plotësisht!

AL: Më trego për të gjitha këto që do të të jap: si ndryshon nga gjithçka që ke shkruar më parë?

DR: Në radhë të parë, unë nuk jam më personi që kam shkruar romanet e tjera. Të gjithë ata u konceptuan nga një këndvështrim tjetër, ai i dikujt që nuk i ishte përkushtuar profesionalisht shkrimit, të paktën me Kujdestari i padukshëm. Padyshim që këtyre punimeve u është dashur të lënë një gjurmë që lexuesi vëren. Pastaj ekziston edhe një qëllim i ndërgjegjshëm për të bërë gjëra të ndryshme. Qasja e parë, më e dukshmja, qëndron në faktin se në Trilogji Baztán gratë dhe një shoqëri matriarkale mbizotëroi, megjithatë këtë herë unë kam shkuar në ekstremin tjetër, në anën tjetër të vendit, në një peizazh tjetër me zakone dhe mënyrë krejtësisht të ndryshme të jetës; një patriarkat i plotë i ndikuar rëndë nga katolicizmi.

AL: Në fakt, protagonistët e këtij romani janë burrat.

DR: Po, ata janë tre burra të ndryshëm të konfrontuar plotësisht, të bashkuar nga një kërkim i përbashkët për të vërtetën. Një miqësi e vogël që po shfaqet pak nga pak derisa i detyron ata tashmë për një angazhim që i inkurajon ata të vazhdojnë së bashku drejt kërkimit të së vërtetës.

AL: Ju komentuat që vendosja, në këtë rast Galician Ribeira Sacra, kishte një rëndësi të veçantë, duke qenë një personazh më shumë. Cili ka qenë vendi më frymëzues për ju në atë gjeografi?

DR: Më pëlqen shumë një vend i quajtur Belesar, një port lumor në lumin Sil. Më pëlqen të udhëtoj në lumë me anije duke soditur të gjitha ato vreshta që arrijnë në breg. Shtë spektakolare, frymëzuese. Di çfarë ka atje, që nën ujë ka shtatë fshatra të zhytur dhe njerëzit duhet të lëviznin më lart.

AL: Ashtu si në trilogjinë Baztán, ka ende magji, por në këtë rast është ndryshe.

DR: Po Ashtu si me Baztan, në Navarra, më dukej interesante të flisja për aspekte më magjike, sepse konsideroja se ato po humbnin dhe u ishin thënë vetëm nga një këndvështrim antropologjik. Përdorimi i përditshëm i këtyre legjendave kishte humbur.

Sidoqoftë, në Galicia efekti është i kundërt, sepse Galicia është gjithmonë e lidhur ngushtë me meigas, me shëruesit, me të gjitha ato tema që unë kam ikur dhe që kam vendosur të mos i përfshij. Ribeira Sacra ka përqendrimin më të lartë të kishave, manastirëve dhe artit romanik në të gjithë Evropën. Katolicizmi dhe mënyra në të cilën njerëzit jetojnë në zonë përfshin një marrëdhënie të ndryshme midis Kishës Katolike dhe popullit dhe ka praktika të caktuara që nuk ndodhin diku tjetër në vend dhe që ruhen akoma. Ndryshe nga magjia e Baztanit, kjo është shumë tronditëse dhe goditëse. Këto janë besime që janë pjesë e besimit dhe besimit të përditshëm. Në disa vende në Galicia ka disa vende të shenjta dhe një nga priftërinjtë e romanit është në njërën prej tyre. Njerëzit vijnë tek ai për të hequr qafe djallin. Unë kam qenë atje, që ekziston dhe bëhet çdo ditë. Njerëzit shkojnë kur dyshojnë se kanë pësuar një sulm shpirtëror dhe ka një prift i cili, pa asnjë faj, pranon t'i shërojë ata. Nuk e di se çfarë do të thoshte prifti i kishës sime nëse do t’i kërkoj të heqë djallin nga unë (qesh). Por atje ekziston, është e zakonshme dhe është pjesë e jetës së përditshme. Nuk mund të quhet magji, do të ishte mosrespekt, është një mënyrë shumë goditëse për të jetuar besimin që lë kufij shumë të errët në mënyrë që të mund të ndodhin gjëra që mund të mos kenë një shpjegim logjik.

AL: Shtë një tabu.

DR: Saktë!

AL: Dhe ju nuk dini çfarë të shpjegoni.

DR: Saktësisht, çfarë shpjegoni atje? Ju duhet të pranoni me respekt se ka njerëz që shkojnë dhe se këto gjëra ndodhin me normalitet total.

Lumi Sil, vendi që frymëzoi Të gjitha këto që do të të jap, nga Dolores Redondo

Río Sil, vendi që frymëzoi gjithë këtë që do të të jap, nga Dolores Redondo.

AL: Çfarë këshille do t'i jepnit kujtdo që dëshiron të aplikojë për çmimin Planeta?

DR: Unë do të ju këshilloja të mos bëni si unë herën e parë dhe të prisni derisa të keni një roman më të mirë. Gjithmonë duhet të shkosh me një roman më të mirë. Sidomos nëse herën e parë që shkruan, më beso, mund të shkruash diçka më të mirë. Vetëm duke e rishkruar do ta shihni ndryshimin sepse tashmë keni mësuar, keni shkruar një roman. Mendoni se në botën e botimeve, pavarësisht nga fakti se ne gjejmë gjëra shumë të përsëritura më vonë, nëse ajo që dëshironi me të vërtetë është një sukses i madh duhet të kërkoni të renë, ata janë gjithmonë në kërkim të ndryshëm. Nëse vendosni të jeni kopjues ose të përsërisni klishetë, nuk do të shkoni shumë larg dhe zakonisht ka vetëm një mundësi për të bërë një përshtypje të parë. Nëse kur keni romanin pranoni se mund të bëni më mirë, mos e paraqitni akoma.

AL: Çfarë do të bësh me çmimin?

DR: Gjysma për Montoro, natyrisht (qesh). Dhe pastaj, si shumë njerëz në këtë vend, unë kam dy prindër të moshuar që jetojnë me një pension të kufizuar dhe dy vëllezër të papunë. . . Unë jam motra e madhe, kështu që ndihma është e zakonshme për mua (qesh).

E gjithë kjo që do të jap, nga Dolores Redondo ka qenë vepra fituese e Çmimit Planeta 2016 dhe ne shpresojmë që të jemi në gjendje ta lexojmë atë në Actualidad Literatura gjatë javëve të ardhshme.

A e keni lexuar punën e Redondos?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.