Intervistë me Marwan

marvan

En Literatura aktuale Ne kemi pasur kënaqësinë e madhe të jemi në gjendje ta realizojmë këtë intervistë me Marwan, i cili ka qenë miqësor dhe i hapur në çdo kohë që kur e kemi kontaktuar atë. Nesër libri i tij i ri del në shitje "Të gjitha të ardhmet e mia janë me ty" nga shtëpia botuese Planeta, dhe titulli i tij tashmë premton ... Ne ju lëmë me përgjigjet tuaja në pyetjet tona.

Lajmet e literaturës: Ne e dimë emrin tënd, Marwan; ne e dimë që ai i është përkushtuar muzikës dhe shkrimit, kështu që mund të themi në terma të përgjithshëm se ai është një artist, por si e përcakton veten Marwan?

Mervan: Përcaktimi i vetes është i pamundur sepse njerëzit kanë shumë aspekte, por hej, përkufizimi im është ky: Unë përpiqem të jem një person i mirë.

AL: Ne e dimë që deri më tani ai ka botuar dy libra, "Historia e trishtuar për trupin tuaj mbi timen" në 2011 dhe "Shënime për kohën time në dimër" në 2014. Nesër i ri i tij libri "Të gjitha të ardhmet e mia janë me ty". Çfarë mund të gjejmë të ndryshme në këtë libër krahasuar me dy të mëparshmit?

MW: Gjëja e parë është që unë mendoj se çdo herë që shkruaj më mirë. Unë jam një fillestar për të shkruar libra dhe i pari është shumë më naiv se ky. Sigurisht, ajo është gjithashtu më e organeve të brendshme dhe kjo ka pjesët e saj pozitive. Në këtë libër që botoj tani jam kujdesur për ritmin, ndarjen e vargjeve, shkruaj për tema më të larmishme, ka shumë poezi dashurie dhe thyerje zemre si në të parën por ka edhe shumë poezi shoqërore , më shumë reflektim, është një libër shumë më i gjatë dhe përveç tij ka shumë aforizma ose mikro-poezi, diçka që në librin e mëparshëm vështirë se e kishte.

Të gjitha të ardhmet e mia janë me ty Marwan

AL: Sa shpenzoni për të shkruar dhe kompozuar çdo ditë kur nuk jeni në turne? A keni ndonjë ritual ose hobi të veçantë që duhet të bëni para se të merreni me të?

MW: Varet. herë tërë ditën dhe herë asgjë brenda një jave. Sigurisht, kur vesh unë vesh. Mendoj se gjëja më pozitive është vendosja e datave për tu përqendruar dhe kur përqendrohem nuk ndalem së shkruari. Unë nuk kam asnjë lloj ritualesh, mund të shkruaj kudo dhe në çdo kohë. Vargjet vijnë nëse i kërkon, por ato vijnë gjithashtu në çdo kohë dhe rrethanë.

AL: Nëse do t'ju jepej zgjedhja midis vazhdimit të kompozimit dhe këndimit ose vazhdimit të shkrimeve për botimin e librave, çfarë do të zgjidhte Marwan?

MW: Kompozoni dhe këndoni. Unë mendoj se është një gjuhë superiore. Por hajde, kjo nuk do të ndodhë kurrë, kështu që unë do të vazhdoj të bëj gjithçka, sepse të dy gjërat më bëjnë të lumtur.

AL: Supozoj se ata ju kanë lidhur ose krahasuar në ndonjë moment të karrierës suaj me Ismael Serrano ose Jorge Drexler, sepse ata janë gjithashtu të dy këngëtarë dhe shkruajnë për dashurinë dhe thyerjen e zemrës… Çfarë mendoni për ta? A i keni ndjekur në ndonjë moment të jetës suaj apo ju kanë shënjuar muzikisht gjatë kompozimit?

MW: Të dy më kanë shënuar shumë në mënyrën time të kompozimit. Unë i kam dëgjuar të dy për më shumë se 15 vjet dhe unë jam një tifoz total i të dyve, për mënyrën e tyre të numërimit dhe të kënduarit. Për mua ato janë dy nga referencat e mia kryesore, ato gjithmonë kanë qenë.

AL: Ne vazhdojmë për muzikën tuaj, cilat qytete do të vizitoni së shpejti? Dhe cilën dëshironi të këndoni por nuk keni qenë në gjendje të këndoni akoma?

MW: Tani për tani po shkoj në Santiago de Compostela dhe më pas një mini-turne në Meksikë që e kemi zvogëluar për të qenë në gjendje të kthehemi në panairin e librit në Madrid, por do të kthehem në nëntor. Në qershor do të jem në Zaragoza, Murcia dhe Cartagena dhe në korrik do të bëj koncertin më të rëndësishëm të turneut. Do të jetë në Madrid, në ciklin Los Veranos de la Villa me Circo Price. Unë i ftoj të gjithë, pavarësisht nga qyteti, të vijnë, sepse do të jetë një shfaqje, kjo është e sigurt.

AL: A keni ndonjë dashuri të veçantë për një këngë apo poezi specifike tuajin? Dhe sepse?

MW: Këngëve për shumë njerëz: Engjëj, "Meqenëse fle pranë meje", "Këngë babait tim",… Më pëlqejnë të gjitha këngët e mia, por ka disa që më prekin veçanërisht dhe këto janë disa prej tyre. Dhe nga poezitë e mia unë dua një të re të quajtur «Kompjuterët», një telefonatë tjetër "Fjala Mary", «Filloni ta shpjegoni atë»; "Kontinentet"Etj ...

AL: Cilin shkrimtar apo shkrimtar nuk mund ta ndiqni dhe keni secilin nga librat e tyre? Nëse nuk është i veçantë, cilin libër e keni të preferuar?

MW: Ka shume. Jam i apasionuar pas Juan José Millás, kam lexuar shumë nga librat e tij. Gjithashtu Quim Monzó, Alssandro Baricco, Benjamín Prado, Luis García Montero, Karmelo C. Iribarren, Murakami, Bukowski,… Kam lexuar shumë libra nga secili prej këtyre autorëve. Libri im i preferuar mendoj se është "Liria" nga Jonathan Franzen, megjithëse «Deti Oqean» Edhe Baricco e doja shumë.

AL: Më në fund, Marwan, një vend për tu dashuruar, një vend për të humbur veten në vetmi dhe një tjetër për të zbuluar për bukurinë e tij të veçantë.

MW: Të biesh në dashuri, çdo vend është i mirë. Por nëse më pyetni për një vend që më bën të dashurohem, mendoj se përgjigjja është Formentera. Vendi më i mirë për t’u humbur është Madridi dhe për shkak të bukurisë së saj gjëja më spektakolare që kam parë është akullnaja Perito Moreno në Argjentinë.

 

Faleminderit shumë Marwan për secilën nga fjalët tuaja të shprehura këtu dhe nga Literatura aktuale Ju urojmë fatin më të mirë në gjithçka që ndërmerrni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.