I dëgjueshëm: magjepsuni nga historitë më të mira të treguara

L libra audio, si ato nga dyqani Audible, janë bërë një alternativë e shkëlqyer për shumë njerëz. Këto formate të librave audio ju lejojnë të dëgjoni historitë tuaja të preferuara të transmetuara nga zëra, ndonjëherë nga të famshëm që i japin hua. Një mënyrë për të shijuar pasionin tuaj të preferuar pa pasur nevojë të lexoni në ekran.

Gjithashtu, këta libra janë të përsosur për njerëzit që përtojnë të lexojnë, që kanë një lloj dëmtimi në shikim, ose që duan të shijojnë këto rrëfime gjatë gatimit, vozitjes, stërvitjes ose thjesht duke u shtrirë për t'u çlodhur dhe për të shijuar literaturën. Nga ana tjetër, duhet thënë se në Audible nuk do të keni vetëm libra audio, do të gjeni edhe podkaste në një platformë të vetme.

Dhe të gjitha për vetëm 9,99 €/muaj, me a 3 muaj periudhë prove falas për të provuar përvojën.

Çfarë është një audiolibër

Libër audio

Me ardhjen e eReaders, ose lexues librash elektronikë, mundësia për të pasur mijëra e mijëra libra për të lexuar kudo që të dëshironit ju jepej në të njëjtën pajisje me dritë prej vetëm disa gramësh. Plus, ekranet e-Ink e afruan përvojën me leximin e librave aktualë. Leximi ka qenë gjithmonë një pjesë thelbësore e shumë njerëzve dhe për edukimin, duke lejuar të zgjerojmë njohuritë, të përmirësojmë fjalorin dhe drejtshkrimin tonë, të mësojmë gjuhë ose të shijojmë trillimet.

Megjithatë, ritmi aktual i jetës për shumë njerëz që e duan letërsinë nuk i lejon të kenë një moment për t'u çlodhur dhe për të lexuar. Prandaj, me ardhja e librave audio kjo ndryshoi plotësisht. Falë këtyre skedarëve audio do të mund të shijoni të gjithë titujt e librave që dëshironi gjatë kryerjes së aktiviteteve të tjera, si për shembull kur jeni duke vozitur, kur gatuani, ushtroni ose në çdo kohë tjetër. Dhe për të gjitha këto Audible është zgjidhja perfekte.

Shkurtimisht, a audiolibër ose audiolibër nuk është gjë tjetër veçse një regjistrim i një libri të lexuar me zë të lartë, pra një libër i transmetuar. Një mënyrë e re e shpërndarjes së përmbajtjes që po rritet në numrin e ndjekësve dhe që shumë eReader tashmë kanë kapacitet për këtë lloj formati (MP3, M4B, WAV,...).

Çfarë është e dëgjueshme

logo e dëgjueshme

Dëshiron të provosh Audible 3 muaj falas? Regjistrohu nga kjo lidhje dhe zbuloni mijëra libra audio dhe podkaste në të gjitha gjuhët.

Kur flasim për libra audio, a Një nga platformat më të mëdha ku mund të blini këto tituj është Audible. Është një dyqan i madh në pronësi të Amazon dhe po ndjek hapat e Kindle, pasi është një nga bibliotekat më të mëdha audio për sa i përket shumëllojshmërisë dhe numrit të kopjeve. Disa prej tyre të transmetuara nga zëra të famshëm që do t'i njihni nga bota e dublimit apo kinemasë, si dëgjimi i Alice in Wonderland me zërin e Michelle Jenner, apo zëra si José Coronado, Leonor Watling, Juan Echanove, Josep Maria Pou, Adriana. Ugarte, Miguel Bernardeu dhe Maribel Verdu...

Në vend që të jeni një dyqan për të përdorur ku të blini, Audible është një shërbim abonimi, kështu që do t'ju duhet të paguani një tarifë të vogël çdo muaj për të vazhduar përdorimin e shërbimit. Një mënyrë për të investuar në kohën tuaj të lirë, për të mësuar dhe për të zgjeruar njohuritë në vend që t'i shpenzoni ato para për gjëra të tjera joproduktive. Gjithashtu, nëse duhet të studioni, dëgjimi i tij vazhdimisht do të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të konsoliduar njohuritë. Dhe nuk mund të shijoni vetëm libra audio me Audible, por edhe podkaste.

Nga ana tjetër, është e rëndësishme të theksohet se për të përdorur shërbimin do të duhet të zgjidhni kohëzgjatjen e planit që ju përshtatet, si për shembull një muaj të vetëm falas, gjashtë muaj ose dymbëdhjetë muaj. mund ta bësh menë të njëjtën llogari që keni lidhur me Amazon ose Prime. Pasi të jeni anëtar i Audible, gjëja tjetër që duhet të bëni është të kërkoni për titujt tuaj të preferuar dhe të filloni t'i shijoni ato.

qëndrueshmëri

Duhet të dini që Audible nuk ka qëndrueshmëri, mund ta anuloni abonimin tuaj në çdo kohë. Për ta bërë këtë, thjesht ndiqni disa hapa të thjeshtë:

 1. Shkoni në faqen e internetit Audible.es.
 2. Hapni seksionin Detajet.
 3. Zgjidhni Detajet e Abonimit.
 4. Në fund, klikoni Anulo abonimin.
 5. Ndiqni magjistarin dhe do të anulohet.

Mos harroni se nëse keni paguar për muajin e plotë ose një vit të plotë, do të vazhdoni të keni Audible derisa të skadojë abonimi juaj aktual, pavarësisht se e keni anuluar, kështu që do të vazhdoni të shijoni atë që keni paguar. Gjithashtu, fshirja e aplikacionit nuk e anulon abonimin siç mendojnë disa. Është diçka për t'u marrë parasysh.

Historia e dëgjueshme

E dëgjueshme, edhe pse tani është e lidhur me Amazon, e vërteta është se ajo filloi shumë më herët. Kjo Kompania e pavarur u krijua në 1995, dhe ai e bëri këtë për të zhvilluar një audio player dixhital për të qenë në gjendje të dëgjojë libra. Një opsion aksesueshmërie për shumë njerëz me probleme me shikimin, ose për ata dembelë që nuk u pëlqen të lexojnë shumë.

Për shkak të teknologjisë së mesit të viteve '90, sistemi kishte kufizimet e veta. Për shembull, unë munda vetëm ruaj 2 orë audio në formatin e pronarit. Kjo shtoi problemet e tjera që e vendosën kompaninë në periudha shumë të vështira, si kur CEO i saj, Andrew Huffman, vdiq nga një atak i papritur në zemër.

Megjithatë, Audible ishte në gjendje të vazhdonte më pas nënshkruajnë një kontratë me Apple në vitin 2003 për të ofruar libra audio përmes platformës iTunes. Kjo shkaktoi popullaritetin dhe shitjet e saj, gjë që bëri që Amazon të vinte re rritjen e saj të shpejtë për të përfunduar duke e blerë atë për 300 milionë dollarë...

Katalogu aktual i dëgjueshëm

katalog i dëgjueshëm

Aktualisht ka më shumë se 90.000 tituj në dispozicion në këtë dyqan të madh audiolibrash. Prandaj, do të mund të gjeni libra për të gjitha shijet dhe moshat, të çdo zhanri, si dhe podkaste nga Ana Pastor, Jorge Mendes, Mario Vaquerizo, ALaska, Olga Viza, Emilio Aragón dhe shumë të tjerë. Kjo e transformon Audible në një nga dyqanet më të mëdha të librave audio, për të konkurruar kundër Nextory, Storytel ose Sonora.

Dhe ju duhet të dini se përmbajtja po rritet në mënyrë progresive, pasi titujt e rinj shtohen çdo ditë për t'u shtuar. Kështu që nuk do t'ju mungojë argëtimi me Audible... Në fakt do të gjeni kategori të tilla si:

 • Adoleshentët
 • Arte dhe argëtim
 • Libra audio për fëmijë
 • Biografitë dhe kujtimet
 • shkencës dhe inxhinierisë
 • Trillime shkencore dhe fantazi
 • sportive dhe jashtë
 • Dinero y finanza
 • Edukimi dhe formimi
 • Erotika
 • histori
 • shtëpi dhe kopsht
 • Informatike dhe teknologjike
 • LGBT
 • Letërsi dhe letërsi artistike
 • Biznesi dhe profesionet
 • Policia, e zezë dhe suspension
 • Politika dhe shkencat sociale
 • Marrëdhëniet, prindërimi dhe zhvillimi personal
 • feja dhe spiritualiteti
 • Romantike
 • Shëndet & Mirëqenie
 • Udhëtimet dhe turizmi
Dëshiron të provosh Audible 3 muaj falas? Regjistrohu nga kjo lidhje dhe zbuloni mijëra libra audio dhe podkaste në të gjitha gjuhët.

Filtrat e kërkimit

Me kaq shumë tituj në dispozicion dhe kaq shumë kategori, mund të mendoni se gjetja e asaj që kërkoni në Audible mund të jetë e vështirë. Por ju do të shihni se jo dyqani ka filtra kërkimi për të përmirësuar dhe për të marrë rezultatin e dëshiruar. Për shembull:

 • Filtro sipas kohës për të parë publikimet më të fundit.
 • Kërkoni sipas kohëzgjatjes së librit audio, në rast se dëshironi një histori të gjatë ose të shkurtër.
 • Sipas gjuhës.
 • Me theks (spanjisht ose latinisht neutral).
 • Formati (libër audio, intervistë, fjalim, konferencë, program trajnimi, podkaste)

Platformat e mbështetura

I dëgjueshëm mund të shijohet në platforma të shumta. Përveç kësaj, jo vetëm që ofron përmbajtje në internet për t'u luajtur nga cloud, por gjithashtu mund të shkarkoni titujt për t'i dëgjuar jashtë linje kur nuk keni lidhje interneti.

Duke iu rikthyer temës së platformave, do të keni mundësi instaloni në mënyrë natyrale në:

 • Dritaret
 • MacOS
 • iOS/iPadOS nëpërmjet App Store
 • Android përmes Google Play
 • Nga shfletuesi i internetit me çdo sistem tjetër operativ
 • E përputhshme me Amazon Echo (Alexa)
 • Së shpejti në Kindle eReaders

Rreth aplikacionit

aplikacion i dëgjueshëm

Qoftë përmes faqes së internetit Audible ose me aplikacionin e klientit, duhet të dini se keni disa tipare interesante ndër të cilat veçojmë:

 • Luaj librin audio pikërisht nga momenti ku e ke lënë për herë të fundit.
 • Shkoni në minutën ose sekondën që dëshironi në çdo kohë.
 • Kthehu mbrapa/para 30 sekonda në audio.
 • Ndryshoni shpejtësinë e riprodhimit: 0.5x në 3.5x.
 • Kohëmatësi për t'u fikur pas një kohe. Për shembull, të luani për 30 minuta dhe të fiket sepse do të flini.
 • Aplikacioni vendas mund të funksionojë në sfond për të qenë në gjendje të bëjë gjëra të tjera me pajisjen tonë. Edhe riprodhimi i njëkohshëm për të vendosur një sfond muzikor ose relaksimi, për shembull.
 • Ai mbështet shtimin e shënuesve në një moment në audio që na duket interesante për t'u kthyer shpejt në atë moment lehtësisht dhe shpejt.
 • Shto shënime.
 • Disa libra audio vijnë me bashkëngjitje kur i blini. Për shembull, mund të jenë ilustrime, dokumente PDF, etj.
 • Të gjitha blerjet tuaja do të organizohen në seksionin e Bibliotekës.
 • Opsioni i shkarkimit për të qenë në gjendje të dëgjoni librin audio jashtë linje, pa qenë i lidhur me internetin.
 • Shihni statistikat e librave audio që mbani, kohën që keni shpenzuar, etj. Ju madje keni nivele bazuar në sa kohë kaloni duke dëgjuar.
 • Ju keni një seksion Lajme për të marrë lajmet, ndryshimet dhe modifikimet më të fundit.
 • Opsioni Discover ju lejon të shihni rekomandime ose lajme të dukshme nga Audible.
 • Modaliteti i makinës për të shmangur shpërqendrimet gjatë vozitjes.

Avantazhet e të pasurit Audible

Karakteristikat e platformës Audible të Amazon avantazhe të mëdha ndër të cilat qëndrojnë:

 • Përmirësoni shkrim-leximin dhe zgjeroni fjalorin: Falë dëgjimit të librave, do të jeni gjithashtu në gjendje të përmirësoni shkrim-leximin dhe të zgjeroni fjalorin tuaj, për të marrë fjalë të reja që mund të mos i keni ditur më parë. Përveç kësaj, mund të shijohet nga njerëz me probleme me shikimin ose që janë të verbër, njerëz që nuk duan të lexojnë ose disleksikë që do të kishin probleme me librat e zakonshëm.
 • Kultura dhe njohuritë: dëgjimi i librave audio jo vetëm që përmirëson fjalorin, por gjithashtu zgjeron njohuritë dhe kulturën tuaj nëse ajo që po dëgjoni është një libër historie, shkencore etj. Dhe të gjitha me pak sherr, ndërsa ju bëni gjëra të tjera.
 • Përqendrimi i përmirësuar: Duke i kushtuar vëmendje rrëfimeve, kjo mund të përmirësojë aftësinë tuaj për t'u fokusuar, edhe kur kryeni shumë detyra.
 • Rritja e shëndetit dhe mirëqenies: Nëse lexoni libra për vetëndihmë, mirëqenie ose shëndet, mund të shihni gjithashtu se si ndryshimet dhe këshillat e propozuara nga këta libra audio kanë një ndikim pozitiv në jetën tuaj.
 • Kuptimi i përmirësuar: Një tjetër nga aftësitë që përmirësohet është të kuptuarit.
 • Mësoni gjuhë: Me libra audio në gjuhë të tjera, si ato në anglisht, jo vetëm që do të mund të shijoni të gjitha sa më sipër, por do të mund të mësoni edhe çdo gjuhë dhe shqiptimin e saj në një mënyrë argëtuese falë rrëfimeve amtare.

Dhe të gjithë, siç e dini mirë, pa pasur nevojë të bëni praktikisht asgjë, thjesht dëgjoni ndërsa ushtroheni, bëni punët e shtëpisë, relaksoheni, vozitni, etj.

Dëshiron të provosh Audible 3 muaj falas? Regjistrohu nga kjo lidhje dhe zbuloni mijëra libra audio dhe podkaste në të gjitha gjuhët.

Ndihmë dhe kontakt

Për të përfunduar këtë artikull, duhet thënë se nëse keni ndonjë problem me abonimin ose me platformën Audible, Amazon ka një shërbimin e kontaktit të mund të flasësh në telefon me një asistent, ose përmes emailit. Për ta bërë këtë, thjesht shkoni te Faqja e kontaktit e dëgjueshme.