Tre shkrimtarë klasikë rusë në rrugën e Revolucionit

Kanë mbetur shumë pak për festimin e njëqindvjetor të një prej ngjarjeve më të rëndësishme të shekullit të kaluar. Revolucioni i Tetorit i vitit 1917 në Rusi u shënua në historinë e njerëzimit. Ashtë një kohë e mirë për të rishikuar disa nga emra të mëdhenj të letërsisë së gjerë dhe të veçantë ruse. Kështu që ne shkojmë më parë, në Shekulli XIX, ku pëlqejnë tregimtarët Pushkin, Afanásiev ose Chekhov ata gjithmonë meritojnë një vështrim.

Alexander Pushkin - Bija e Kapitenit

Poet, dramaturg dhe romancier, Pushkin konsiderohet si themelues i letërsisë moderne ruse. Puna e tij është e përshtatur brenda lëvizje romantike. Ai ishte gjithashtu një pionier në përdorimin e popullor në veprat e tij dhe stilin e tij të përzier dramë, romancë dhe satirë.

Bija e Kapitenit është një roman historik, megjithëse ai tregon për ngjarjet pothuajse bashkëkohore të Pushkinit. Konsiderohet si një nga më të mirët në letërsinë ruse. Fillimisht u botua në 1836 në numrin e katërt të revistës letrare Bashkëkohorja y tregon në trillim Rebelimin e vërtetë të Pugachov ndodhi midis 1773 dhe 1774.

Protagonistët janë Piotr Grinov dhe Maria Ivanovna, historia e dashurisë së të cilëve kalon nëpër peripeci të ndryshme, nga Rebelimi i Pugachevit deri në fund të saj, me Perandoreshën Katerinë në fron. Rrethime, përleshje, miqësi dhe tradhti, armiq që më vonë bëhen miq dhe anasjelltas, duele dhe shpëtime. Por mbi të gjitha ajo histori dashurie që realizohet në fund.

Aleksandër Afanasiev - Përralla ruse të ndaluara

Afanásiev (1826-1871) është i njohur edhe si "Grimm rus". Possibleshtë e mundur që kjo koleksion historish është, më e gjatë se bashku me atë të bërë nga vëllezërit Grimm. Sidoqoftë, përmbajtja e tij nuk është aspak si tekstet e Grimm.

L Përralla ruse të ndaluara janë një përmbledhje tregimesh të shkurtra që autori mblodhi nga anekdota të klasës së mesme dhe të ulët të Rusisë së shekullit të XNUMX-të. Ai përfshin tregime ruse, ukrainase dhe bjelloruse dhe u botua për herë të parë midis 1855 dhe 1863. Kopja e parë u botua në Gjenevë në 1872, një vit pas vdekjes së autorit.

Këto histori me përmbajtje eskatologjike dhe më shumë pornografike sesa erotike, ata gjithashtu kanë një humor dhe anti-klerikalizëm, që do të thoshte se puna ishte censuruar në Rusinë cariste. Disa nga tregimet (me më shumë se tituj të qartë) që përfshin janë: Gruaja dhe ariu Morri dhe pleshta, Pidhi dhe gomari, Lajmë gomarin!, Martesa e budallait, Gjeli i nxehtë, Takimi i parë i të dashurit me të dashurën, Zonja e re e ngazëllyer, Historia e priftit që lindi një viç, Më ngrohni! Dhe kështu me radhë deri në 78 tregime.

Anton Çehov - Tregimet e para

Çehov konsiderohet mjeshtri i madh përrallë rus. Ai ishte një mjek, shkrimtar dhe dramaturg dhe është përfshirë në më shumë rrymë psikologjike e realizmit dhe natyralizmit. Ai dominoi historinë e shkurtër si askush tjetër dhe është gjithashtu një nga shkrimtarët më të rëndësishëm jo vetëm rusë të shekullit të XNUMX-të.

Që nga viti 1879 Chekhov studioi mjekësi në Universitetin e Moskës. Ishte kur ai filloi të bashkëpunonte duke shkruar në revista të ndryshme. Ai gjithashtu i hartoi këto tregimet e para, e cila doli e botuar në gazetë Oskolki, Gazeta e Shën Petersburg. Chekhov vdiq më 15 korrik 1904 në spa gjermane të Badenweiler për shkak të tuberkulozit në moshën 44 vjeç.

Në secilën nga këto histori mund të shihni atë mjeshtëri në nuancat emocionale dhe në portretin psikologjik të personazheve. Ai zgjodhi një qasja kritike në tekstet e tyre, të cilat janë plot ndjeshmëri dhe sens humori. Historitë e tij, të lehta dhe të shpejta në ton, na bëjnë të buzëqeshim. Por është kur mbarojmë së lexuari ai humor shndërrohet në tmerr kur kuptojmë se kemi qenë dëshmitarë të një tragjedie të tërë të natyrës njerëzore.

disa Titujt nga tregimet janë: (1883) Pasqyra e lakuar, Gëzimi, Pika, Vajza e Albion, Calumny, Në det (historia e një marinari), Konsultimi. (1884) Dekori. Këngëtarët, Kirurgjia, Nga tigani deri në prush. (1885) Uniforma e Kapitenit, Kufoma, Gjuetari, Shkrimtari, Pasqyra, Një qen i shtrenjtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.