Autorë të pavarur I. Francisco Hergueta. 10 pyetje për krijuesin e Ernesto Sacromonte

Fotografi: (c) El echo de Valdepeñas.

Artikulli i parë i kësaj jave kushtuar autorë të pavarur. Ju duhet t'u jepni atyre pak hapësirë ​​kohë pas kohe dhe sot unë sjell Francisco Hergueta. Shkrimtar i Solana (Ciudad Real), me dy libra të botuar vetë, një bilogji e aventurat historike starring shumë argëtues Ernest Sacromonte, një pirat i shekulli XVI. Ata titullohen Betohem për besnikëri ndaj teje y Betohem për hakmarrje me nëntitullin e Legjenda e Ernesto Sacromonte.

Francisco Hergueta prezantohet dhe na përgjigjet 10 pyetje në lidhje me përvojën tuaj në botën botuese, e saj libra dhe autorë të preferuarat, të tyre hobi si shkrimtar dhe lexues dhe të ardhmen e tyre Projektet dhe iluzione. 

Kush është Francisco Hergueta?

Unë kam lindur 36 vjet më parë. Unë jetoj në La Solana (Ciudad Real), ku punoj në biznesin familjar të tapiceri. Veç shkrimit e dua lexuar, filma dhe serialeUnë jam pak si një geek me të lojë. Por unë e kam tregtuar gjithë atë për një tadpole që tani është një vjeç. Mundohem të gjej kohë për veten time, por… çfarë mund të them? Unë e dua çdo sekondë që kaloj me të, kështu që gjithçka tjetër zë vendin e dytë.

Sa për të shkruar, edhe unë fillova në Instituti. Pastaj u bëra me dëshirë për të shkruar histori fantazie dhe erotike. Takova njerëz me të njëjtat shije në ato botë të pasigurta të internetit dhe bëra miq të shkëlqyeshëm që më ndihmuan të arrija këtu. Ernesto Sacromonte dhe aventurat e tij janë një akumulimi i të gjitha këtyre përvojave, përfshirë ecjen përreth Sevilla me partnerin tim. Tani përpiqem të ndërthur të gjitha aspektet e jetës sime dhe të marr kohë për të shkruar.

Legjenda e Ernesto Sacromonte

Betohem për besnikëri ndaj teje

Sevilje, 1524. Pasi shpëtoi një skllav nga kthetrat e Dukës së frikshme Rodrigo de Alcoza, Ernest Sacromonte, pirat legjendar spanjoll, është i punësuar nga tregtari venecian Carlo Colucci për të kapiten anijen e tij të re: "Doña Elena". Ky fakt do të lëshojë zemërimin e vajzës së Karlos, Isabela, i cili do të përpiqet me të gjitha mjetet për të shkatërruar Sacromonte.

Përveç kësaj, piratit do t'i duhet të përballet me rojet e dukës, Rodrigo de Alcoza, i cili do të përpiqet me të gjitha mjetet të rimarrë Dana, skllavin e vjedhur, duke zhytur edhe piratin edhe miqtë e tij në një komplot që prek fuqitë më të larta të perandorisë. Sikur të mos mjaftonte kjo, një njeri misterioz me nofkën "vdekje”Rishfaqen nga e kaluara e Sacromonte, duke bërtitur për hakmarrje.

Betohem për hakmarrje

Sevilje, tetor 1524. Rodrigo de Alcoza Ai nuk do ta falë poshtërimin e pësuar dhe do të përpiqet të ndëshkojë armiqtë e tij në një mënyrë mizore dhe të pamëshirshme. Në atë kohë, dhe në grupe me Inkuizitorin e Përgjithshëm Luigji i Besuanit, do të planifikojë sulmin përfundimtar në fronin e Carlos i. Duka nuk do të lejojë që piratët e thjeshtë të pengojnë në dëshirën e tij të lavdishme dhe do t'i shtypë ata pa hezitim.
A mundet që Sacromonte të përballet me monstra të tillë dhe të mbrojë të vetët? Opsioni i tij i vetëm do të jetë të zgjedhë një rrugë të mallkuar dhe të vetmuar, të mohojë thelbin e tij dhe të përballet me veten; Gjithçka në të cilën keni besuar Ai duhet të udhëtojë në skutat më të errëta të shpirtit të tij ndërsa hakmarrja e konsumon atë. A do të jetë një rrugë pa kthim? A do të jetë ai në gjendje ta mbajë të sigurt familjen e tij, apo çmimi që duhet paguar për të qëndruar përballë të fuqishmit do të jetë shumë i lartë? Për të fituar, ai do të duhet të bëhet ajo që urren më shumë. Sepse vetëm një demon mund të mposhtë një tjetër demon.

Pyetje 10

1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Librat e parë që mbaj mend të lexoj ishin përralla popullore. Nëna ime ka qenë anëtare e Círculo de Lectores për shumë vite dhe kërkoi vëllezërit e mi dhe mua për këtë koleksion kur ishim të vegjël. Tri derrat e vegjël, Blancanieves, Rrobaqepësi trim i vogël, Rapunzel... Unë nuk kisha një të preferuar, por Dumbo Nuk me pelqeu aspak. Sa për historinë e parë që kam shkruar mendoj se ishte një vazhdim i sajuar i një libri që lexova në BUP të vjetër.

2. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

Libri i parë që më bëri shumë përshtypje ishte Katedralja e detit. Të tjerët e mëparshëm mund të më pëlqenin pak a shumë, ose mund të më ndikonin në një moment specifik të historisë, por ky në veçanti e kishte tërë pezullimin e tërë komplotit.

Një rast tjetër është ai i a komik, në mënyrë specifike Shaka me Vrasje. Ai rrëfen origjinën e Joker dhe se si ai përballet me Batman. Megjithëse nuk mund të flas për ndikimin, ishte një zbulim i vërtetë. Kisha lexuar disa komike spanjolle, veçanërisht nga Mortadelo dhe Filemon dhe gazmore Butonat Sacarino, por kjo në veçanti ishte brutale. Ju mund të kaloni shumë minuta duke rikrijuar veten në çdo karikaturë. Mbresëlënëse.

3. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Nuk kam një shkrimtar të preferuar. Unë jam më shumë se zhanre, megjithëse duhet të pranoj që kam lexuar dy libra të Agustin Sanchez Vidal (Skllav i askujt y Çelësi kryesor) dhe më pëlqen mënyra se si shkruan. Nëse do të duhej të rrija me një shkrimtar, do të ishte ai. Mendoj se në letërsi ju tërheq një ose më shumë zhanre, por është më e vështirë për një autor të të plotësojë, veçanërisht nëse luan shumë stile.

4. Cilën personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Krijo te Harry Potter. Tani seriozisht, do të kisha dashur të takoja dy: Don Quijote, për të biseduar me të dhe për të njohur nga dora e parë atë personalitet që është një përzierje çmendurie, trimërie dhe kalorësie dhe për ta pyetur se ku është vendi në La Mancha, emri i të cilit Cervantes nuk dëshiron ta kujtojë. Karakteri tjetër është Justinenga Markezi de Sade.

5. A keni ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Asnjë sidomos për të lexuar, por për të shkruar duhet të kem diçka në mendje: një kapuç, kufje... Them se e kapa duke u përpjekur të krijoja heshtje dhe që atëherë kam nevojë për diçka. Mania nuk rekomandohet shumë në verë, por e mrekullueshme në dimër.

6. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

I vetëpunësuar dhe baba i ri. Pa marrë parasysh kohën, e rëndësishme është ta gjesh. Unë gjithmonë shkruaj në dhomën time. Ekziston një urdhër anarkik që askush përveç meje nuk e kupton dhe që unë e shoh ngushëllues.

7. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Më shumë sesa një shkrimtar apo një libër, një zhanër. Historike. Janë romanet që më pëlqejnë më shumë, megjithëse nuk janë ato që kam shkruar më shumë. Pa e ditur, ata lanë terren të mirë për aventurat e Ernesto Sacromonte.

8. Zhanret tuaja të preferuara?

Historike, erotike dhe fantastike. Në këtë mënyrë. Të shkruash është tamam e kundërta.

9. Çfarë po lexoni tani? Dhe shkrimi?

po lexoj Lolita dhe ngadalë po shkruaj romanin tim të radhës. Eshte nje roman erotik, aktuale dhe personazhet e të cilëve do të kenë një komplot shumë të fortë.

10. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

Phew, keq. Panorama është mal Ka shumë shkrimtarë, shumë shumë. Dhe sigurisht, nëse ka shumë, ka të mirë dhe të keqe. Isshtë statistikë e pastër. vetë-botuese Isshtë prodhim i qindra shkrimtarëve që e kanë të pamundur të botojnë me botues të moderuar seriozisht dhe është gjithashtu grupi në të cilin botuesit mesatarisht seriozë shohin se cili shkrimtar ka talent (domethënë, mund të shesë shumë) për ta botuar atë. Me pak fjalë: panorama është e dehur dhe megjithëse ka xhevahire në mesin e autorëve të vetë-botuar, ka gjithashtu shumë kashtë dhe është e vështirë t'i gjesh ato. Botuesit e mëdhenj nuk kanë nevojë të rrezikojnë, thjesht rrini ulur dhe prisni dhe shikoni se çfarë romani ngarkon në rrjetet sociale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.