DH Lawrence. Dashnorja e Zonjës Chatterley në 15 fjali.

Isshtë një përvjetor i ri i lindja në 1895 e DH Lawrence, autori anglez i Dashnorja e Zonjës Chatterley, vepra e tij më përfaqësuese. E quajtur skandaloze dhe e censuruar në kohën e saj dhe në shumë vende, ky roman është sot paradigma e letërsisë erotike, përveç një studimi sociologjik mbi luftën e klasave dhe fuqizimin e grave në modë. E rishikoj duke theksuar 15 frazat e tij.

David HerbertLawrence

Ai ishte djali i një minatori dhe një mësuesi dhe studioi në Universitetin e Nottingham në 1908. Tre vjet më vonë ai botoi romanin e tij të parë, Turqia e bardhë. Në 1912 u shfaq puna e tij e dytë, Plaçkitësja. Ishte një skandal i parë i madh për shkak të përshkrime të qarta të skenave seksuale. Kjo karakterizoi punimet e tij të mëvonshme dhe që vazhduan të paraqesin më shumë probleme me censurën dhe moralin e asaj kohe.

En 1913 ai botoi Fëmijë dhe të dashuruar, një portret i rinisë së tij dhe një pasqyrim i shqetësimit të tij për atë që mund të nënkuptojë shoqëria fillestare industriale. Pastaj erdhi Ylberi, i ndaluar nga censura e vendit tuaj. Kjo e detyroi atë të largohej. Shkroi Shufra e Aaronit në Itali, pas Luftës së Parë Botërore, dhe vazhdoi me shkrimin e një vëllimi të kritikës letrare.

Dhe prej andej ai udhëtoi për në Australi ku shkroi kangur. Pastaj ai u zhvendos në Meksikë, një vend dhe një vend që e frymëzoi. Gjarpri me pendë. Kur u kthye në Firence, ai shkroi Dashnorja e Zonjës Chatterley, të cilën ai e botoi në vitin 1928, veprën e tij më të njohur dhe që ndikoi, ndër të tjera, në Henry Miller. Ai vdiq në Francë nga tuberkulozi.

Dashnorja e Zonjës Chatterley

Dashnorja e Zonjës Chatterley ai ishte e ndaluar 30 vjet në Britaninë e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara, akuzuar për pornografike dhe e pahijshme. Në España qarkulloi në një farë mënyre klandestine përkundër censurës në diktaturë. Lartësimi i rëndësia e seksualitetit për të dy gjinitëUnë e di që Lawrence qartë dhe haptas nuk ishte as qesharake dhe as e përshtatshme për shoqërinë e kohës.

Sot ju ende merrni reagime të përziera mes lexuesve. Ka nga ata që vazhdojnë ta konsiderojnë atë një vepër themelore të letërsisë anglo-saksone dhe për të karakter novator ose inovativ në lidhje me çështjet me të cilat merret. Por ka edhe nga ata që tashmë e konsiderojnë atë i vjetruar për këtë kohë aktual dhe tepër i mbivlerësuar.

Fraza 15

 1. Mosha jonë është në thelb tragjike, dhe kjo është pikërisht arsyeja pse ne refuzojmë ta marrim atë tragjikisht. Kataklizma tashmë ka ndodhur, ne gjendemi mes rrënojave, ne fillojmë të ndërtojmë vende të reja për të jetuar, ne fillojmë të kemi pak shpresa të reja. Nuk është një punë e lehtë. Nuk kemi përpara një rrugë të njëtrajtshme që të çon drejt së ardhmes. Por ne anashkalojmë ose kapërcejmë pengesat. Ne duhet të jetojmë, pa marrë parasysh sa shumë qiej kanë rënë mbi ne. Ky është pak a shumë pozicioni i marrë nga Konstanca Chatterley.
 2. I gjithë trupi i tij po bëhej i shurdhër, i rëndë, i errët, një substancë e parëndësishme. Kjo e bëri atë të ndihej jashtëzakonisht e dëshpëruar dhe e pashpresë. Çfarë shprese mund të kisha? Ajo ishte e moshuar, e moshuar në njëzet e shtatë vjet, pa shkëndijë ose shkëlqim në mishin e saj. I vjetër nga kaq shumë braktisje dhe kaq shumë dorëheqje; po, dorëheqje. Gratë e modës i mbanin trupat e tyre me shkëlqim si porcelani delikat, për vëmendjen e jashtme. Brenda porcelanit nuk kishte asgjë; Por ajo nuk e kishte as atë shkëlqim Jeta mendore! Papritmas ai e urreu këtë mashtrim me tërbim të vrullshëm!
 3. Me të vërtetë ka kaq shumë prej jush këtu me mua sa është turp që nuk jeni të gjithë pranë meje.
 4. Ajo ndihej e dobët dhe e braktisur pafundësisht. Ai donte që diçka t’i vinte nga jashtë për ta ndihmuar. Ndihmë që në asnjë mënyrë nuk u prezantua. Shoqëria ishte e tmerrshme sepse ishte e çmendur. Shoqëria e civilizuar është marrëzi. Paraja dhe e ashtuquajtura dashuri janë dy hobet e tij të mëdha; me para shumë në krye. Në çmendurinë e tij të shkëputur individi identifikohet në këto dy mënyra: paratë dhe dashurinë.
 5. Bota moderne, duke lëshuar emocione, ka arritur vetëm ta popullarizojë atë. Ajo që na duhet është domeni klasik.
 6. Sa i përket seksualitetit, ishte vetëm një term i përdorur në kokteje për të përcaktuar një eksitim që zbaviti një për një kohë dhe më pas la një më shumë duke u zhytur se më parë ... Dukej se pëlhura nga e cila ishte bërë ishte një pëlhurë e lirë dhe për t'u veshur jashtë derisa të reduktohet në asgjë.
 7. Ajo që ishte e re në të nuk ishte pasioni, por adhurimi i uritur ... Ajo vrapoi si një bachente, një bachente që vrapoi nëpër pyll në kërkim të Iacco, në kërkim të palusit të turbullt, për të cilin nuk kishte vullnet të pavarur të saj pasi ajo ishte vetëm një shërbëtore e gruas. Njeriu, i konsideruar individualisht, ishte vetëm një shërbëtor i tempullit.
 8. Pothuajse duket se së shpejti njerëzit nuk do të kenë asnjë dobi në sipërfaqen e tokës, nuk do të ketë asgjë përveç makinave.
 9. Dhunuar! Dikush mund të ishte përdhunuar pa u prekur kurrë. Të përdhunuar nga fjalë të vdekura që u bënë të turpshme dhe nga ide të vdekura që u bënë mani.
 10. Manshtë njeriu që helmon Universin. Ajo hedh folenë e vet. Vetëm qeniet njerëzore përdhosin.
 11. Nuk mendoj se e lëndon një grua më shumë të flejë me të sesa të vallëzojë me të ... apo edhe t’i tregojë për motin. Nuk është asgjë më shumë sesa një shkëmbim sensacionesh në vend të ideve, kështu që pse jo?
 12. Seksualiteti dhe një koktej. Ato zgjasin në të njëjtën kohë, prodhojnë të njëjtin efekt dhe arrijnë të kuptojnë të njëjtën gjë.
 13. Asaj i pëlqente kujtimi i ndjesisë së mishit të burrit që prek të sajin, madje edhe ngjitja e lëkurës së saj mbi të. në një kuptim ishte një ndjesi e shenjtë.
 14. Por kjo është mënyra se si janë burrat. Mosmirënjohës dhe gjithnjë i pakënaqur. Kur i refuzojnë, ata urrejnë sepse i refuzojnë, dhe kur dorëzohen, urrejnë edhe për ndonjë arsye tjetër. Ose pa ndonjë arsye.
 15. Ajo ishte si një pyll, si një rrjetë e errët e degëve të lisit, me një pëshpëritje të padëgjueshme me mijëra sytha që lulëzonin. Dhe ndërkohë zogjtë flinin në lëmshin e gjerë të labirintit të trupit të tij.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.