Pse shkruajme Rruga e pasigurt e shkrimtarit.

Pse shkruajme

"Ai duhet të ketë qenë një furrtar", më tha një shkrimtar shumë vite më parë. Deri më sot, unë ende identifikohem me ato fjalë. Të gjithë ne që jemi shkrimtarë, ose aspirojmë të jemi, kemi menduar ndonjëherë pse shkruajme, çfarë na shtyn të kalojmë orë të tëra dhe orë të mbyllura në një dhomë, duke shkruar një histori për të cilën ne ndiejmë dashuri dhe urrejtje. Dhe është se, për të realizuar atë histori që ulërin nga thellësia e mendjes sonë, ne duhet të vuajmë privime të panumërta.

Të bësh diçka, në një kuptim, do të thotë të mos bësh diçka tjetër. Koha jonë është e kufizuar. Të jesh shkrimtar është si të godasësh të verbërin në një fushë natën: askush nuk të garanton se po bën punën tënde siç duhet, aq më pak se do të jesh në gjendje të sigurosh jetesën prej saj. Kështu që, Pse shkruajme Kush e di. Mbase sepse jemi mazokistë. Sigurisht, unë nuk garantoj se do t’i përgjigjem kësaj pyetjeje, por ju jep ca mendime.

Ai demon i quajtur "letërsi"

«Të gjithë shkrimtarët janë të kotë, egoistë dhe dembelë, dhe në fund të motiveve të tyre ekziston një mister. Shkrimi i një libri është një luftë e tmerrshme dhe rraskapitëse, si një sëmundje e gjatë dhe e dhimbshme. Ju kurrë nuk duhet të ndërmerrni një detyrë të tillë nëse nuk drejtoheni nga ndonjë demon që nuk mund t'i rezistoni dhe ta kuptoni. Me sa dihet, ai demon është thjesht i njëjti instinkt që e bën një foshnjë të bërtasë për vëmendje ".

George Orwell, "Pse shkruaj".

Ne shkruajmë sepse kemi diçka për të thënë, diçka që nuk mund ta mbajmë brenda nesh, që lufton për të gjetur rrugën e vet. Ju nuk zgjidhni të jeni shkrimtar, është shkrimi që ju zgjedh. Aq sa dëshironi të ikni nga ajo, aq sa dëshironi për një punë normale, një jetë normale dhe probleme normale.

Pa dyshim, ekziston gjithmonë mundësia për të qenë një person i arsyeshëm dhe i logjikshëm. Me fjalë të tjera, dhe nga këndvështrimi i shkrimtarit aspirues, gri dhe bosh. Sepse kushdo që ëndërron t’i përkushtohet zanatit e di, pavarësisht se përpiqet të mashtrojë vetveten, se ajo lloj jete, me të cilën të tjerët janë të lumtur, nuk është bërë për të.

Pse shkruajme

Vullneti për pushtet

«-Ajo që unë nuk e kuptoj, Stevie, "tha ajo," është që ju të shkruani këtë mut. Ju shkruani mirë. Pse po i harxhoni fuqitë tuaja?

Mis Hisler kishte bërë një artikull nga një kopje e VIB # 1 dhe po e tundte atë në mënyrë të tillë që dukej sikur ajo kishte palosur një gazetë dhe po qortonte qenin për pshurrjen në tapet. Unë prisja një përgjigje (pyetja, e thënë në mbrojtje të saj, nuk ishte tërësisht retorike), por nuk dija çfarë të thosha. Ai kishte turp. Që atëherë kam kaluar shumë vite (mendoj shumë) duke u turpëruar për atë që kam shkruar. Më duket se deri në moshën dyzet vjeç nuk e kuptova që pothuajse të gjithë shkrimtarët e romaneve, tregimeve ose poezive për të cilët është botuar edhe një rresht kanë pësuar ndonjë akuzë ose një tjetër të humbjes së talentit që Zoti u ka dhënë. Kur një person shkruan (dhe unë supozoj se kur pikturon, kërcen, skalit apo këndon), ekziston gjithmonë një tjetër që dëshiron të mbjell një ndërgjegje të keqe. Nuk ka rëndësi. Dhe le të dihet që unë nuk bëj papnor. Unë vetëm pretendoj të jap vizionin tim për gjërat ".

Stephen King, "Ndërsa shkruaj".

Shkrimtari ka një personalitet obsesiv, transgresiv, vetëvrasës dhe, madje do të thoja, ekzibicionist. Ju dëshironi që jo vetëm të lexohen, por edhe të njihen. Ai dëshiron që të gjithë ata që thanë se ai nuk mund ta bënte këtë, ose që ajo që ai të shkruajë të mos jetë "letërsi e vërtetë", të gëlltisë fjalët e tij. Në zorrët e saj qëndron një hakmarrje e fshehtë, pothuajse toksike dhe madje fëminore.

Nga këndvështrimi im, shkrimtarët janë të rritur që refuzojnë të heqin dorë nga ëndrrat e tyre të fëmijërisë. Ata ndjekin fantazitë dhe kimerat, me bindjen e lavdërueshme (ose ndoshta të paarsyeshme) se një ditë ata do të jenë në gjendje t'i kapin në duart e tyre. Megjithëse askujt nuk i intereson. Megjithëse askush nuk e kupton atë.

Në fund të fundit, Pse shkruajme Sepse nuk mund ta ndihmojmë. Sepse është ajo që i jep kuptim ekzistencës sonë Të kuptojmë veten. Për të ekzorcuar demonët nga e kaluara. Për të krijuar diçka të bukur në një botë të tmerrshme. Përgjigjet janë të panumërta, dhe të gjitha janë të vërteta, dhe në të njëjtën kohë një gënjeshtër.

E vetmja siguri është se rruga e shkrimtarit është e pasigurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.