Mary Shelley. 168 vjet pa krijuesin e Frankenstein. Fraza dhe poezi.

Pllakë përkujtimore në Oborrin e Kishave të Shën Pjetrit, Bournemouth, MB.

Mari strehë Unë isha vetëm 53 vjeç kur Unë u largova nga kjo botë në 1851 në një ditë si sot. Ajo u mor nga një tumor në tru me të cilin po luftonte. Por ai u largua për përjetësi. Krijuesi i FrankensteinRomani gotik par ekselencë dhe një nga mitet më të mëdha letrare, ajo ishte gjithashtu një dramaturg, eseist dhe biograf Britanik. Y Poeta.

Kjo aspekt, më e panjohur dhe e lënë në hije nga ajo e burrit të saj, Percy Bhysse Shelley, gjithashtu meriton njohje. Pra, në kujtim të figurës së tij Theksoj disa frazat e dy prej punimet e tij dhe katër poezi të tij.

Vizita ime e parë në Mbretërinë e Bashkuar ishte të Bournemouth, një qytet bregdetar dhe shumë turistik në jug të Anglisë, një Benidorm anglez, për të kuptuar njëri-tjetrin. Dhe më kujtohet në mënyrë të përsosur duke parë atë pllakë blu në kishën e Shën Pjetri, Në qendër të qytetit. Edhe prindërit e tij janë varrosur atje, filozofi politik William godwin dhe filozofi feminist Mary Wollstonecraft. Dhe gjithashtu zemra e burrit të saj, poetit të madh të Romantizmit Percy Bhysse Shelley.

Fjalë të kota

Frankenshtajni (1818)

 • Bej kujdes; sepse nuk njoh frikë dhe jam, pra, i fuqishëm.
 • Isha i mirë dhe i dashur; vuajtjet më kanë zhvlerësuar. Më jep lumturi dhe do të jem përsëri i virtytshëm.
 • Do të shikoj me dinakërinë e gjarprit dhe me helmin e tij do të të kafshoj. I vdekshëm! Do të pendohesh për dëmin që më ke bërë

Njeriu i fundit (1826)

 • Ujku i veshur me rroba delesh dhe tufa lejoi mashtrimin.
 • Burrat duhet të kapen pas diçkaje aq keq sa të mund të vendosin duart mbi një shtizë të helmuar.
 • Çfarë tjetër përveç një deti është vala e pasionit burimet e së cilës gjenden në vetë natyrën tonë!

poezi

Eja tek unë në ëndërr

Oh eja tek unë në ëndërr, Dashuria ime;
Unë nuk do të kërkoj një lumturi më të dëshiruar;
eja me trare me yje, dashuria ime,
dhe me puthjen tënde më ledhatoni qepallat.

Dhe kështu ishte, siç thonë fabulat e vjetra,
ajo dashuri vizitoi nje vajze greke,
derisa ajo shqetësoi magjinë e shenjtë,
dhe u zgjua për të parë shpresat e tij të tradhtuara.

Por gjumi i qetë do të mbulojë shikimin tim,
dhe llambën Psikikë do te erresohet,
kur në vegimet e natës
rinovo zotimet e tua për mua.

Pra, eja tek unë në ëndrra, dashuria ime,
Unë nuk do të kërkoj një lumturi më të dëshiruar;
Eja me trarë me yje, dashuria ime.
dhe me puthjen tënde më ledhatoni qepallat e mbyllura.

Dashuri në vetmi dhe mister

Të duash në vetmi dhe mister;
merrni atë që nuk mund të jetë kurrë e imja;
mendo për zhurmën e tmerrshme të një humnere
midis qenies sime dhe shenjtërores time të zgjedhur,
mburrem - të jem vetë skllavi im -
Cila do të jetë korrja e farës që dhashë?

Dashuria përgjigjet me një dinakëri të dashur dhe delikate;
sepse ai, i mishëruar, vjen në një maskim kaq të ëmbël,
që duke përdorur armën e një buzëqeshjeje,
dhe duke më parë me sytë e qetësisë së ndezur,
Unë nuk mund t'i rezistoj dëshirës më të fortë:
Ia kushtoj shpirtin tim adhurimit të tij.

Kur te kem ikur

Kur të jetë zhdukur, harpa që tingëllon
me tone te thella pasioni,
do të varet pa melodi, me tela bosh,
në tumën time të varrimit;
atëherë kur flladi i natës
vidhni kornizën tuaj të vetmuar dhe të shkatërruar,
do të kërkojë muzikën që dikur
morën murmuritjet e tyre.

Por kot erërat e natës do të marrin frymë
Në çdo litar që shkërmoqet
Zëri, si forma që fle poshtë,
ajo lire e thyer do te pushoje.
Oh kujtim! bëhu vajosja jote e bekuar,
derdhur pastaj rreth shtratit tim,
si balsami që mundon gjoksin
e trëndafilit, kur lulja e saj ka vdekur.

Unë duhet të harroj sytë e tu të errët

Duhet të harroj sytë e tu të errët, që duken plot dashuri;
Zëri juaj, i cili më mbushi me emocione,
Betimet e tua që më humbën në këtë labirint të egër
Presioni emocionues i dorës suaj të butë;
Dhe, edhe më i dashur, ai shkëmbim mendimesh,
Kjo na solli edhe më pranë njëri-tjetrit,
Derisa në dy zemra një ide e vetme e farkëtuar,
Dhe ai nuk e priste ose ndjente më frikën, por për tjetrin.

Unë duhet t'i harroj ato stolitë e luleve:
A nuk ishin të njëjtat që ju dhashë?
Duhet të harroj numërimin e orëve të ndritshme të ditës,
Dielli i tij tashmë është perënduar dhe ti nuk do të kthehesh më.
Duhet ta harroj dashurinë tënde, dhe pastaj ta mbyll
Sytë e përlotur në një ditë të papërshtatshme,
Dhe le të mendimet e mia të torturuara kërkojnë prehje
që kufomat i gjejnë në varr.

Oh, nga fati i atij që, i shndërruar në gjethe,
Ai nuk mund të qajë ose të rënkojë;
Ose mbretëresha e sëmurë, e cila, duke u dridhur ndërsa vuante,
Ai e gjeti zemrën e tij të ngrohtë të kthyer në gur.
Oh, nga rryma e valëve të Lethe,
Po aq vdekjeprurëse për gëzimin dhe pendimin;
Ndoshta asgjë nga të gjitha këto nuk mund të ruhet;
Por dashuria, shpresa dhe ti, janë gjëra që nuk mund t’i harroj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.