159 vjet të Arthur Conan Doyle. 6 fragmente të veprave të tij.

E panevojshme për tu paraqitur Arthur Conan Doyle në këtë fazë. Sot 22 maj ne festojmë të tijat 159 vjetori i lindjes. Thjesht do të kujtoj pak se Conan Doyle ishte një shkrimtar dhe mjek i famshëm britanik, Skoceze në veçanti. Krijuesi i detektivit të paimitueshëm Sherlock Holmes, Ai e braktisi mjekësinë për t'u përqëndruar në rolin e tij si shkrimtar. Përveç kësaj, ai gjithashtu shkroi shumë vepra të tilla si histori të trillimeve shkencore, romane historike, poezi dhe teatër.

Nga të gjithë ata, por sidomos nga Holmes, janë bërë versione të panumërta filmash shumë fytyra për detektivin klasik më i famshëm ka pasur dhe për të pasur. Kjo kujtesë vazhdon 6 fragmente Nga veprat e tij Studimi në ScarletShenja e të katërve, Skandal në Bohemia, Qeni Baskerville, Ylli i plazhit y Aventura e Detektivit që Vdes.

Studimi në Scarlet

Holmes nuk ishte njeri me jetë të çrregullt; modest në mënyrën e të qenit, i rregullt në zakonet e tij, ai rrallë shkonte në shtrat pas orës dhjetë të natës, kur unë u ngrita, ai tashmë ishte larguar nga shtëpia pasi kishte ngrënë mëngjesin e tij. Dita kalonte midis laboratorit kimik dhe dhomës së diseksionit, ndonjëherë duke bërë shëtitje të gjata, pothuajse gjithmonë në periferi të qytetit. Ju nuk mund të krijoni një ide të aktivitetit tuaj kur keni qenë në një nga ato periudhat e eksitimit. Kaloi ca kohë, erdhi reagimi dhe pastaj ditë të tëra, nga agimi deri në muzg, ai shtrihej në një divan, i palëvizur dhe pa thënë asnjë fjalë. Sytë e tij morën një shprehje kaq të paqartë dhe ëndërrimtare, saqë çdokush do ta kishte marrë atë për një imbecil ose një të çmendur nëse maturia e tij karakteristike dhe morali i përsosur i jetës së tij nuk do të ishin një protestë e vazhdueshme një supozim i tillë.

Shenja e të katërve

Sherlock Holmes mori shishkën nga cepi i mantelit dhe mori shiringën e tij hipodermike nga rasti i tij i shkëlqyeshëm i Marokut. Ai futi gjilpërën delikate me gishtat e tij të gjatë, të bardhë, nervozë dhe rrokullisi mëngën e majtë të këmishës. Për çaste të shkurtra, sytë e tij u mbështetën me mend në parakrahun muskulor dhe kyçin e dorës, të dy të mbuluar me pika dhe shenja nga shpimet e panumërta. Më në fund, ai e futi pikën e mprehtë në mish, shtypi kumarxhinjën e vogël dhe u rrëzua mbrapa, duke u zhytur në karrigen e mbuluar me kadife dhe duke marrë një psherëtimë të gjatë dhe të kënaqur.

Skandal në Bohemi

Për Sherlock Holmes ajo është gjithmonë "gruaja". Unë rrallë e kam dëgjuar atë duke e përmendur me një emër tjetër. Në sytë e tij ai shkëlqen tërësinë e seksit të tij dhe e tejkalon atë. Dhe nuk ishte se ai ndiente ndaj Irene Adler një ndjenjë të ngjashme me dashurinë. Të gjitha ndjenjat, dhe kjo në veçanti, dukeshin të neveritshme për mendjen e tij të ftohtë, precize, të ekuilibruar në mënyrë të admirueshme. Unë e konsideroj atë makinerinë më të përsosur të arsyetimit dhe vëzhgimit që bota ka njohur ndonjëherë, por si një dashnor ai nuk do të dinte të funksiononte. Ai kurrë nuk foli për pasionet më të buta, përveçse me sarkazëm dhe përbuzje. Ata ishin elementë të paçmuar për vëzhguesin, të shkëlqyeshëm për heqjen e velit që mbulon motivet dhe veprimet njerëzore. Por, për një mendimtar me përvojë, pranimi i ndërhyrjeve të tilla në temperamentin e tij delikat dhe të rregulluar mirë do të thoshte futja e një faktori shpërqendrimi të aftë për të hedhur dyshime në të gjitha përfundimet e mendjes së tij.

Qeni i Baskervilles

"Watson, ti me të vërtetë po ia kalon vetes", tha Holmes, duke shtyrë karrigen dhe duke ndezur një cigare. Duhet të rrëfej se sa herë që keni rishikuar sukseset e mia të vogla, ju nënvlerësoni aftësinë tuaj. Mund të mos jetë veçanërisht i ndritshëm, por i hap rrugën shkëlqimit të të tjerëve. Ka njerëz që, pa qenë vetë të shkëlqyeshëm, posedojnë fuqi të jashtëzakonshme për të stimuluar gjenialitetin. E rrëfej, mik i dashur, se jam në borxhin tënd.

Yll argjendi

"Ky është një nga rastet në të cilat arsyetuesi duhet të ushtrojë aftësinë e tij në shoshitjen e fakteve të njohura për detaje, në vend se të zbulojë fakte të reja." Kjo ka qenë një tragjedi aq e jashtëzakonshme, kaq e plotë dhe e rëndësishme, personale për kaq shumë njerëz, saqë e gjejmë veten të vuajmë nga një bollëk përfundimesh, hamendësimesh dhe hipotezash. Gjëja e vështirë këtu është të shkëputësh skeletin e fakteve…, të fakteve absolute dhe të padiskutueshme…, të gjithçkaje që nuk është gjë tjetër veç teoricienëve dhe reporterëve. Akti i vazhdueshëm, i vendosur mirë mbi këtë themel të fortë, detyrimi ynë është të shohim se çfarë pasojash mund të nxirren dhe cilat janë pikat e veçanta që përbëjnë boshtin e tërë misterit.

Aventura e Detektivit që Vdes

Zonja Hudson, shenjta mbrojtëse e Sherlock Holmes, kishte një përvojë të gjatë vuajtjesh. Jo vetëm që ai e gjeti katin e tij të parë të pushtuar në të gjitha orët nga tufa personazhesh të çuditshëm dhe shpesh të padëshirueshëm, por mysafiri i tij i shquar shfaqi një çuditshmëri dhe parregullsi të jetës që pa dyshim duhej ta vinte në provë durimin e tij. Çrregullimi i tij i pabesueshëm, dashuria e tij për muzikën në kohë të çuditshme, trajnimi i tij i herëpashershëm me revole në dhomë, eksperimentet e tij të çmendura dhe shpesh me erë të keqe dhe atmosfera e dhunës dhe rrezikut që e mbështolli, e bëri atë qiramarrësin më të keq në Londër. Në vend të kësaj, paga e tij ishte princërore. Nuk kam dyshim se mund ta kisha blerë shtëpinë për çmimin që Holmes pagoi për dhomat e tij në vitet që isha me të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.