Dita Botërore e Maceve. 7 libra për kotelet letrare.

Sot Dita Botërore e Maceve. Elegante, e dashur, e lezetshme, e ëmbël, e pavarur, e tmerrshme dhe gjithmonë magjepsëse. Ata prej nesh që janë më shumë adhurues të qenve, gjithashtu mund të respektojnë këto krijesa kaq të bukura, delikate, por aq të shkathëta dhe të mbështjellura me një aure të misterit të përhershëm. Dhe si, protagonistë ose burim i frymëzimit letrar të shumëfishtë dhe të ndryshëm. Këtu është rishikimi i 7 tituj nga autorë aq të ndryshëm sa Poe, Lessing, Christie, Mendoza ose Bukowski, se një ditë ata zgjodhën këtë mace si arsye për historitë e tyre. 

Macet ilustruese - Doris Lessing

«Një mace është një luks i vërtetë ... Ju e shihni atë duke ecur nëpër dhomën tuaj dhe në shëtitjen e tij të vetmuar ju zbuloni një leopard, madje edhe një panterë» Këto janë fjalët e shkrimtarit britanik, fitues i a Nobel, për macet. I admiroja dhe i doja nga shumë shpejt.

Ky libër fillon me përvojat e autorit në fermën afrikane ku ajo u rrit dhe na çon në jetën e tij të rritur në Londër. Në mes, një udhëtim nëpër kontinentet dhe kohën, i cili ka si fije të përbashkët shumë nga macet që patën jetën e tij. Ky botim përmban ilustrime nga Joana santamans, të cilat janë një shtesë shtesë që pasuron tekstin.

Në telefon me Oscar - David Dosa

Si të mos kujtohet Oscar ne kete dite? Ne të gjithë e dinim historinë e tij në 2007 sepse shkoi nëpër botë. Oscar, një nga macet nga një shtëpi geriatrike në Rhode Island pranë Nju Jorkut, zotëron atë dhurata e ndjenjës kur një pacient është gati të vdesë. Falë pasojave të mëdha, Dr. David Dosa, i cili nuk i pëlqen veçanërisht macet dhe është mjaft skeptik për dhuratat e jashtëzakonshme, vendos të tregojë historinë e tij. Disa janë mbledhur këtu, sa prekës, aq edhe të trishtuar, aq edhe të bukur, dhe Dosa i rrëfen me shumë ndjeshmëri.

macet - Charles Bukowski

Shkrimtari shkelës Unë i admiroja dhe i respektoja shumë macet, aq sa ua kushtoi atyre këtë libër. Për të, ato janë forca të vërteta të natyrës dhe ai analizon rezistencën dhe rezistencën e maceve. Flisni për të tijat pavarësia, se si ata nuk marrin parasysh asgjë. Dhe bën në këtë përmbledhje me poezi dhe prozë e cila është njëkohësisht e ashpër dhe prekëse, por asnjëherë e shurupuar. Ndoshta befasoni më shumë se një.

Shpirti i maces - Ruth Berger

Berger mbledh në këtë libër pesëdhjetë histori shumë domethënëse për ata që vlerësojnë macet. Ato janë histori plot bashkëpunim dhe dashuri e pakushtëzuar për ta, dhe gjithashtu surpriza dhe anekdota qesharake që ju bëjnë të buzëqeshni dhe të mendoni.
Nga macet që bëjnë një sy gjumë dhe gërvishten tek mjeshtri i tyre për t'u falur pasi kanë thyer një vazo, duke kaluar nëpër zhdukjen klasike të maceve në ditën kur është vaksinimi i tij. Gjithashtu histori emocionale të njerëzve macja e të cilëve ka ndihmuar në kapërcimin e një momenti krize ose një sëmundjeje të gjatë. A antologji thelbësore për adhuruesit dhe pronarët e maceve.

Lufta e maceve - Eduardo Mendoza

Si të mos kujtohet titulli që meriton të Çmimi Planet 8 vjet më parë. Një histori e maceve metaforike e nënshkruar nga i madhi Eduardo Mendoza. Protagonisti i saj, një anglez i quajtur Anthony Whiteland, arrin në bordin e një treni për në Madrid pranverë shumë konvulsive 1936. Duhet të vërtetojë një tabelë i panjohur që i përket një shoku të Kushëriri i Riverës, meqenëse vlera e saj ekonomike mund të jetë vendimtare për të favorizuar një ndryshim thelbësor politik në historinë e Spanjës. Por do të ketë shumë shpërqendrime për kritikun e artit. Dashuri të stuhishme me gra të klasave të ndryshme shoqërore dhe ndjekës të ndryshëm në formën e politikanëve, policëve ose spiunëve që lëvizin në preludin e një lufte civile.

Një mace në pëllumb - Agatha Christie

La mbretëresha britanike të romanit detektiv, i cili është edhe një herë në një aktualitet të tërbuar kinematografik, një simbol i misterit siç është macja nuk mund të lihej për një nga romanet e tij. Postuar ne 1959, ky roman me protektivin e tij belg Hercule Poirot na çon në sulltanatin e Ramat, ku ka pasur një kryengritje serioze. Atje princi Ali Jusuf besoni bizhuteritë e vlefshme familjare pilotit tuaj Bob rawlinson, i cili i fsheh në bagazhet e motrës së tij Joan. Pas pak, princi dhe piloti i tij vdesin në një aksident ajror. Joan udhëton në Angli me vajzën e saj Jennifer, për të cilën ai internoi në një shkollë elitare për zonjat. Atje, mes pëllumbave, ai është fshehur një mace vrasëse, gjë që vetëm ndershmëria e Poirot mund të ndalojë.

Macja e zezë - Edgar Allan Poe

Wasshtë botuar në gazetë E shtunë Evening Post nga Filadelfia në gusht 1843. Kritikët e konsiderojnë atë si një nga më të frikshmit në historinë e letërsisë. Dhe kushdo që e ka lexuar e di se është kështu.

Un një çift i ri i martuar bën një jetë shtëpiake dhe shumë të qetë me macen e tyre, derisa të fillojë të rrëmbehet nga pije. Alkooli e bën atë të tërbuar dhe në një nga zemërimet e tij të tërbimit vrasin macen. Kur një mace e dytë shfaqet në skenë, situata familjare përkeqësohet dhe ngjarjet nxitojnë të përfundojnë në një nga ato rezultate që nuk harrohen nga tmerri i tyre.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sara cestari dijo

  Ata harruan se unë jam një mace.
  Nga Natsume Soseki