Russell Crowe. 3 personazhet e saj letrarë më të rëndësishëm.

Es Russell Crowe, pasioni im i pasioneve kinematografike, dhe sot është ditëlindja e tij. Ky aktor, i lindur kivi në Wellington, Zelanda e Re, dhe rritur koalën Australiane (tani ai është bërë një i madh), ka bërë gjithçka në kinema, më të mirën dhe më të keqen, dhe natyrisht, ka disa karaktere letrare për meritat e tij. Sot është ky artikull shumë personal ku dy pasionet e mia, letërsia dhe kinemaja, përkojnë në kulmin e tyre.

Edhe pse ka disa më shumë në karrierën e tij, këta tre personazhe letrarë janë më të rëndësishmit. Bardha e bardhë (që i dha suksesin dhe njohjen e tij të parë ndërkombëtare), Jack Aubrey y Javerti, krijuar nga tre shkrimtarë shumë të ndryshëm. Unë i shqyrtoj ato. Se dyshe, bashkëshortor, dhe se i shoh ata. Koala ose çfarëdo që duhet.

Russell Crowe

Me Crowe nuk ka rrugë të mesme. Ata janë pothuajse Vjet 20 prapa jetës dhe mrekullive të tij dhe unë kam takuar T ALL GJITHA lloje tifozësh të vendosur ose mospërfillës të zemëruar të karrierës së tij ose personit të tij. une kam anekdota kudo dhe unë kam bërë beteja të vërteta ku është derdhur i gjithë gjaku virtual i imagjinueshëm. Kush e njeh botën e tifozëve e di mirë atë.

Por, pavarësisht nga dashuritë dhe urrejtjet për këtë aktor në ndonjë nga aspektet e tij, nëse ka diçka që karakterizon karrierën e tij në film, është e tij aftësia për tu zhdukur në personazhet që ju luani. Gjithashtu, pavarësisht nga preferencat personale për një ose një tjetër nga më shumë se 30 filma të tij ose cilësia e tyre më e madhe ose më e vogël ose suksesi i arritur, ai kapacitet ruhet në të gjithë ata. Nëse transformimet e saj fizike gjithashtu e shoqërojnë atë në disa raste, ju thjesht keni parë vetëm karakterin.

Çështja është se në të vërtetë, kush i kemi pasur përpara më shumë se një herë këtij njeriu, ne i kemi dhënë dorën e tij dhe kemi shkëmbyer një fjalë me të, ne mund të vërtetojmë se ky kapacitet është një projeksioni i jashtëm i një energjie të brendshme gati i prekshëm. Ajo energji që mbush dhe përshkon një ekran dhe nuk ka nevojë për fjalë për të shprehur ndonjë emocion. Si person dhe si karakter. Dhe ajo galeri e personazheve është shumë e gjatë, por ne po shkojmë me këto 3 letrarisht mirë.

Bud White - LA konfidenciale (1997)

Do të më duhej një duzina sende të jetë në gjendje të përshkruajë, tregojë ose shprehë çfarë do të thotë ky personazh në filmin tim, jetën letrare dhe personale, kështu që unë do të duhet të qëndroj në beton. Në listën time mjaft të gjatë të personazheve që kanë arritur të mbushin shpirtin tim deri në buzë me emocione, Agjenti (më vonë Rreshter) Wendell "Bud" White është e para deri tani dhe në të njëjtin nivel me një koleg tjetër të tij nordik më bashkëkohor.

Krijuar nga James ellroy, White është një nga anëtarët e Trinisë së Shenjtë të policëve që luajnë në romanin që Qeni i Madh lindi në 1990. Pjesa më e madhe e dashurisë sime për zhanrin e zi i detyrohem shfaqjes së Crowe në adaptim spektakolar nënshkruar nga Curtis Hanson shtatë vjet më vonë. Ishte ai që më çoi drejt romanit. Nga atje për të gllabëruar të gjithë Ellroy dhe për të pranuar një herë e përgjithmonë atë antiheroes dhe personazheve letrare mashkullore, te erret, te munduar dhe aq te eger sa jane thellesisht njerezore jane dobesia ime.

Mania ime ishte e tillë që edhe shkrova historia ime vetjake si vazhdim i mbetjeve emocionale që më la filmi dhe romani. Dhe nuk hezitoj ta konsideroj Budin si puna me e mire të gjithë karrierës së Crowe.

Jack Aubrey - Master dhe Komandant (2003)

Mund të thuash të njëjtën gjë për kapitenin Jack Aubrey. Sepse kur kuptova që Crowe do ta luante, unë gjithashtu shkova drejt për të marrë të gjitha seri të romaneve detare shkruar nga Patrick O'Brian. Me një dashuri që nga fëmijëria për zhanrin e aventurat dhe, konkretisht, nga ato që kalojnë në det dhe në anije me vela, I kisha në pritje dhe xhirimet e filmit ishin një justifikim i përsosur. I lexova me radhë.

Nga faqja e parë e asaj mbrëmje muzikore në Mahón kur u takuan Aubrey dhe Stephen Maturin, e dija që Crowe do ta bënte përsëri. Natyrisht që mbarova së lexuari serialin shumë kohë pasi pashë filmin. Kështu ishte. me zë të lartë, adhurues i muzikës, i guximshëm, i tepruar, i pamatur por edhe pothuajse i pafajshëm Kapiteni i Marinës Mbretërore Jack Aubrey mund të mishërohej vetëm te dikush si Crowe.

Por aty ishte edhe bashkatdhetari i tij Peter weir drejtimin e funksionit. Dhe kush e njeh kinemanë e këtij regjisori prestigjioz e di për të shije të hollë dhe të bëjë më mirë në krijimin e imazheve. Nëse shtoni një grup aktorësh britanikë, të gjithë të lindur në rolet që luajnë, atëherë rezultati është i jashtëzakonshëm. Sigurisht, për të lexuar romanet duhet të pëlqesh zhanrin. Nëse jo, ata mund të jenë shumë teknikë për shkak të gjuhës së tyre.

Javert - Të mjerët (2012)

Përshtatja filmike e muzikor mitik krijuar nga frengjishtja Claude-Michel Schönberg dhe Alain boublil ai ishte me pak fat. Bazuar në një nga klasikët e klasikëve të letërsisë jo vetëm gala por në mbarë botën e nënshkruar nga Victor Hugo, muzikori është mundësisht më i paharrueshmi nga sa janë bërë. Dhe pa dyshim më i suksesshmi, aq sa ndoshta njihet dhe preferohet më shumë se vetë romani.

así Duket kompani shumë e rrezikshme afrohuni në fotografi në skenën madhështore si për vendosjen ashtu edhe natyrisht për tingullin e drejtpërdrejtë të muzikës dhe teksteve të tij të paharrueshme. Dhe veçmas është lista e pafund e këngëtarëve që janë konvertuar dhe u kanë dhënë zëra të jashtëzakonshëm personazheve të tillë Jean Valjean, Javert, Fantine, Eponine ose Cosette.

Drejtori britanik Tom Hooper ai guxoi disa vjet më parë dhe donte të kishte, të paktën, prani dhe zëra të fuqishëm që të paktën përputheshin. Gjysma e kuptoi në aspektet më vizuale, por ngeci më tej në pyetjen muzikore. Kasta dëshironte të takohej Hugh Jackman ose Samantha Banks, me përvojë më profesionale muzikore. Ose një Anne Hathaway i cili mori Oskarin për aktoren më të mirë dytësore për një Fantine emocionuese dhe një më shumë se të denjë Eddie redmayne si Marius. 

Dhe Russell-i im i dashur thjesht duhej të vinte saber dhe uniformë për të dhënë paketimin dhe karakterin e nevojshme dhe e mjaftueshme për atë Javert i errët dhe obsesiv. Mjaft për të furnizuar zëri i saj i kufizuar, i cili punon në zhanre të tjera më shumë personale të tij sesa në një muzikal me karakteristika të tilla kolosale si Të mjerët. Por, edhe një herë, kush nuk është verbuar nga dashuria, apo jo? Epo kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eugenia dijo

  Unë ndaj deri në presjen e fundit, të këtij përmbledhjeje të mrekullueshme letrare që keni bërë duke përfituar nga ditëlindja e këtij aktori madhështor. Shtë një rast që të gjithë ne që i kemi dashur këto filma të shkojmë në burimin kryesor. Më duhet ta pranoj që jam mjaft dembel kur bëhet fjalë për të lexuar një libër, por ata kanë qenë në bibliotekën time për një kohë të gjatë. Faleminderit Mariola për këtë udhëtim të mrekullueshëm për mua nostalgjik, sepse mezi po pres të na gëzojë përsëri me një shfaqje kryesore të re mjeshtërore, ndoshta nga një roman tjetër i shkëlqyeshëm.

 2.   Adela dijo

  Artikull fantastik, Mariola.

  Sigurisht, për mua, edhe shfaqja e Crowe në LA Confidencial është një nga më të mirat, në mos më të mirat, të karrierës së tij, të paktën në Hollywood. Për shkak se kam parë gjithashtu disa nga shfaqjet e tij rinore në Australi dhe, në të vërtetë, në Romper Stomper ose në Ne Dy ai gjithashtu bëri shfaqje mjeshtërore që do të hiqnin kapelën e tij like. Si të gjitha ato që bën.

 3.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Ju faleminderit shumë për komentet tuaja. Ju e dini që ne jemi plotësisht dakord për këtë çështje. Nje perqafim.

 4.   Annie dijo

  qëndron në të gjitha

bool (e vërtetë)