Rafael Sabatini, 143 vjet i një romani të madh aventureske

Janë përmbushur sot Vjet 143 e lindjes së rafael sabatini, një nga shkrimtarët e mëdhenj të romane aventureske. Ky autor i një nëne angleze dhe një babai italian nënshkroi disa nga titujt më të mirë dhe më të mbajtur mend në zhanër. E pamundur të mos e keni lexuar ose parë në adaptimet e tij filmike Kapedan GjakuSkifteri i detit ose skaramouch. Prandaj, për të festuar ditëlindjen e tij, le të kujtojmë disa nga historitë e tij dhe versionet e tyre në ekranin e madh.

rafael sabatini

Kam frike per brezat e rinj Emri i Rafael Sabatini nuk tingëllon shumë ose ndoshta asgjë për ta. Por, për ata prej nesh që tashmë jemi në moshë dhe ishim fëmijë me lesh në lexime dhe kinema Sabatini është sinonim i aventurave më të mira. Ne ndoshta e dinim punën e tij më parë falë kinemasë më shumë sesa letërsisëKur në Hollywood nuk kishte kaq shumë superheronj me fuqi të pamundura dhe piratët ishin realë.

Të Sabatini ishin nga mish e gjak, ata mbajnë shpata dhe anije pirate kapiten. Përveç kësaj, ata ishin nga kohëra të tjera dhe kishin një atmosferë misterioze ose duhej të ndryshonin identitetin e tyre. Ose ata vishnin maska ​​ose maska ​​dhe gjithmonë dilnin nga rreziku me mirë dhe i mposhtnin villains në detyrë.

Sabatini ishte gjithashtu autor i tregime të shkurtra dhe biografi, por sidomos të atyre romaneve të ttip historik, me shumë aventura dhe një dokumentacion shumë preciz. Ndoshta stili i tij, nga kanunët e tanishëm, ka qenë pak i datuar, por përmbajtja e tij nuk është dhe thelbi i tij i tregimtarit aventuresk mbetet gjithashtu.

Sabatini ndërroi jetë më 13 shkurt 1950 në Adelboden, Zviceran. Gruaja e tij e dytë, pas vdekjes së tij, kishte të shkruar në gurin e varrit frazën me të cilën fillon puna e tij skaramouch: "Ai lindi me dhuratën e të qeshurit dhe intuitën se bota ishte çmendur".

Puna e tij

Ai botoi romanin e tij të parë, Dashamirët e Ivonne, në vitin 1902, por vetëm gati një çerek shekulli më vonë ajo arriti sukses me skaramouch në 1921. E vendosur në Revolucionin Francez, kjo vepër ishte një nga shitësit më të mirë të kohës. Suksesi do të konsolidohej vitin e ardhshëm me Kapedan Gjaku.

Në total ai botoi 31 romane aventureske, shumë prej të cilave ishin adaptime filmike. Por skenarët nuk ishin kurrë besnikë te librat dhe Sabatini mohoi këto versione. Përveç romaneve aventureske, ai botoi 8 libra me tregime të shkurtra dhe 6 biografi të figurave historike. Shkroi gjithashtu teatër, duke përfshirë një përshtatje të skaramouch.

Katër versione filmike

Ne i kemi parë po ose po. Sepse ato janë pjesë e Aventurierja imagjinare më e suksesshme e Hollywood-it e viteve 30, 40 dhe 50. Sepse Errol Flynn ndërsa mjeku Peter Blood u shndërrua në kapiten pirati Gjaku është i paharrueshëm. Siç është gjithashtu në Skifteri i detit. Sepse ajo shënoi marrëdhëniet e frytshme të Flynn dhe punën me regjisorin Michael Curtiz ose aktorët Olivia de Havilland, Basil Rathbone ose Claude Rains.

Sepse maskë për sytë, dollakë me shirita dhe dueli i mrekullueshëm me shpata midis Stewart Granger dhe Mel Ferrer en skaramouch apo bukuritë e pakrahasueshme të Janet Leigh dhe Eleanor Parker. Sepse është fiksuar edhe në kujtesën tonë cinefile që Tyrone Power me shall të zi dhe të kuq në kabinën me Maureen O'Hara në Mjellma e zezë. Dhe sepse, në fund të fundit, nuk mund të kalonim më mirë me ato histori.

Kapedan Gjaku

Kishte një version të parë në vitin 1924, por më i kujtuari është ai i Michael Curtiz, 1935.

Mjeku Gjak Peter ai është një mjek i përkushtuar plotësisht për pacientët e tij që jeton në kufijtë e problemeve politike. Por kur është gabimisht akuzohet për tradhti qëndrimi i tij ndryshon. Duke qenë i dërguar si skllav i Indive Perëndimore, por i pajisur me shumë aftësi dhe dinakëri, ai arrin të shpëtojë dhe bëhet një pirat i frikshëm, Captain Blood.

Skifteri i detit

Përsëri nga Michael Curtiz i cili u kthye për të drejtuar në 1940 tek Errol Flynn, dy vjet pasi e bëri atë në Robin i Pyjeve. Ashtu si ai i mëparshmi, është një tjetër klasik i zhanrit aventurë dhe pirate.

Tregon aventurat e Xhefri Thorpe, një korsi anglez, terror i anijeve spanjolle. Kur i afrohet njërit prej tyre kap Donën Maria Alvarez nga Kordoba, një aristokrat spanjoll, me të cilin dashurohet menjëherë. Kur mbretëresha kthehet në Angli Elizabeta I Ai e dërgon atë në një mision të rëndësishëm në të cilin do të bjerë në duart e Spanjës.

Mjellma e zezë

E çoi në kinema Mbreti Henry en 1942 dhe protagonistët e saj ishin Tyrone Power dhe Maureen O 'Hara ndër të tjera.

Ne kthehemi në shekullin e shtatëmbëdhjetë, ku pirat Henri Morgan është emëruar guvernator i ishullit të Xhamajkës nga Kurora Angleze. Morgan dëshiron të pastrojë detin Karaibe nga piratët dhe prandaj kërkon dy nga ish kolegët e tij për ndihmë, Paralajmërim dhe Tommy Blue. Por një tjetër prej tyre, Kapiten Leech, nuk do të bashkohet me grupin dhe me ndihmën e rebelëve do të rrëmbejë vajzën e ish-guvernatorit, e cila do të shkaktojë një betejë të përgjakshme.

skaramouch

El drejtori George Sidney udhëhequr në 1952 ky version de skenari shumë i ndryshuar krahasuar me romanin origjinal të Sabatini. Ata luanin në të StewartGranger, Eleanor Parker, Mel Ferrer dhe Janet Leigh.

Ne jemi në në Francën e shekulli XVIII dhe filmi tregon aventurat e Andre-Louis Moreau (Stewart Granger), bir bastard i një fisniku. Philippe deValomorin, Shoku më i mirë i André, është një revolucionar i ri i cili vritet nga Marquis de Mayne, një shpata fisnike dhe e arrirë. André betohet se do të hakmerret vdekjen e mikut të tij dhe të vrasin markezat. Problemi është që të duelojmë më parë duhet të mësojnë të trajtojnë shpatën.

Ndërkohë, Andre do të takohet Aline de Gavillac (Janet Leigh) me të cilën ai do të dashurohet, por ajo është e fejuara e markezit. André do të përfundojë duke u bashkuar te një grup showmenësh i cili do ta mësojë atë që të jetë një shpatar i mirë dhe ta ndihmojë atë të kryejë hakmarrjen e tij.

Më shumë tituj

 • Bardelys i Madhërishëm. Mbreti Vidor e adaptoi atë në kinema në vitin 1926.
 • Turpi i shakaxhiut
 • Vera e San Martín
 • Anthony Wilding
 • Tekat e fatit
 • Bellarioni
 • Princi romantik
 • Fisnikëria
 • Mbreti i humbur

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Recaredo Castillo dijo

  E vërteta është se Rafael Sabatini është një autor praktikisht i panjohur, megjithëse një nga personazhet e tij këmbëngul të mbijetojë, Kapiteni Gjak. E them këtë sepse versioni i fundit i filmit është, më duket, një film rus i vitit 1991. Nëse dikush atje dëshiron të kujtojë Sabatinin, ata e quajnë romanin e tij "Scaramouche", por nuk shkon atje.
  Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për shije, asnjë roman (megjithëse janë të mirë) nuk është i preferuari im. Ai që më pëlqen më shumë është… Çfarë problemi, të vendosësh se cilin më pëlqen më shumë! Ka disa, e vërteta, "Bellarión", "Shpata e Islamit", "Maska Veneciane", "Bardelys i Madhërishmi", do të kryesonin listën, megjithëse nuk mund të ndaloj së emëruari "Njeriu i kashtës", "On the pragu i vdekjes "," Paola "," Dashuria nën armë "," Hidalguía "..., pa rendin përcakton preferencën, vetëm se i përmend me sa i mbaj mend. Nuk ka asnjë arsye pse "Kalorësi i tavernës", "Skifteri i detit", "Të dashuruarit e Ivonne", "Vera e San Martín", "Shenjtori endacak", "Mjellma e zezë", "The princi romantik "," Kapriçot e fatit "," Flamuri i demit "dhe" Markezi i Karabas ". Po, ka disa që nuk janë në listë, por kjo është për shkak se nuk i kam gjetur, të tilla si një që do të doja të lexoja, «Qentë e Zotit» (Ndoshta do ta gjej para se të largohem, ose, nëse qielli ekziston dhe është si unë do të doja, një bibliotekë, mund të jetë atje).
  Oh ju falenderoj! Shume faleminderit! ky post më ka dhënë një moment të këndshëm