Autorë të pavarur III: 10 pyetje për Jorge Moreno nga Madridi

Fotografitë me mirësjelljen e Jorge Moreno.

Unë sjell një të re autor i pavarur ai që ia vlen të gjurmohet. Me tashmë një rekord historik dhe një grusht të mirë të vlerësimeve të shkëlqyera, George Moreno me pergjigju Pyetje 10 mbi të gjitha pak: e tyre ndikimet, shkrimtarët dhe librat e preferuar, të tyre hobi Si lexues dhe shkrimtar, juaji Projektet dhe Shqyrtime për botën komplekse botuese në përgjithësi. Unë ju falënderoj për kohën tuaj dhe shtoj se leximi ekskluzivisht i të gjithë librave tuaj ka qenë një kënaqësi dhe një kohë e mirë. Për ta zbuluar këtë verë.

George Moreno

Jorge Moreno ka lindur në 1973 dhe që atëherë ishte e qartë: Doja të bëhesha shkrimtar. Për të, gjithçka që ne shohim dhe jetojmë vitet e para të jetës fshihet lehtësisht nga kujtesa jonë dhe ai kaloi pjesën më të madhe të kohës pa kujtuar atë që dëshironte dhe me ndjenjën që kishte harruar diçka e rëndësishme

Kur po i afrohej të dyzetave lindi djali i tij dhe, mbase për shkak të asaj afërsie me të porsalindurin, ai kujtoi: “Shkrimtar, unë doja të isha shkrimtar! Ishte ajo! ". Kështu që ai shkroi përsëri dhe filloi të tregonte se çfarë po dilte dhe, përkundër të gjitha mosmarrëveshjeve, disa donin të lexonin më shumë.

Ai ka botuar 3 libra: Ditari i një tregimtari, Një përpilimi i tregimeve shkruar për më shumë se njëzet vjet me histori të të gjitha llojeve dhe gjithashtu me një version në Anglisht. Dhe 2 romane: Dy minuta, Një komedi me prekje romantike në të cilën protagonisti, i mësuar që gjithçka të shkojë keq, nuk është në gjendje të supozojë se fati do të kthehet në favor të tij. Ai gjithashtu ka një version në italiano; dhe Pa identitet, një tjetër komedi që ndërthur intrigat, dashurinë dhe humorin, në të cilën takohen një burrë dhe një grua të cilët nuk mbajnë mend asgjë për të kaluarën e tyre dhe përpiqen të rimarrin identitetin e tyre përballë dyshimit të vazhdueshëm nëse do të jetë një ide e mirë.

Pyetje 10

 1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Nuk jam i sigurt se ata ishin të parët, por ato që mbaj mend ishin nga Avulli dhe ato duhej të ishin Friar Perico dhe gomari i tij o Pirati i rriqrave. Aty filloi gjithçka ...

Kujtesa ime bie edhe me historinë time të parë. Imagjinoj se do të ketë një të mëparshëm, por ai që mbaj mend ishte kur isha 11 vjeç një ese në shkollë për pushimet. Krijova një histori aventureske për pushimet dhe të nesërmen mësuesi pyeti kush ishte Jorge Moreno. Unë hezitova midis ngritjes së dorës ose luajtjes së vdekur. Në fund e mora. Mendoj se këmbët më dridhen akoma. Ai donte të më uronte sepse kishte qenë origjinal dhe argëtues. Prandaj akoma më dridhen.

 1. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

I pari që më tronditi ishte Sinué egjiptianinga Mika Valtari. Mendoj se isha 14 vjeç kur e lexova dhe mbaj mend që ishte e para me një gjuhë të rritur. Mendoj se më bëri përshtypje kjo.

 1. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Një e pamundur: Eduardo Mendoza, Stefan Mbret, Haruki Murakami, Ray Bradbury, Juan Jose Mila, Santiago posteguillo. Dhe nëse e mendoj, me siguri dalin shumë më tepër.

 1. Çfarë personazhi të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Tako asnjë. Personazhet që lexoj i përkasin një bote tjetër, të mbyllur në një libër dhe që i përkasin një historie. Nuk i imagjinoj dot në jetën reale.

Shkruaj, ose. Ata janë nga një tjetër, i krijuar nga një tjetër, preferoj të kënaqem duke i lexuar.

 1. Ndonjë mani kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Për të shkruar Më pëlqen të jem vetëm, dhe përveç kësaj asgjë tjetër. Te lexosh, Nuk më pëlqen të lë libra të papërfunduar.

 1. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Koha më e mirë për të shkruar është kur kam kohë, nuk duhet të humbasim kohën e lirë kur të lindë, megjithëse e njoh që ajo që më pëlqen më shumë është heret ne mengjes. Do të jetë për shkak të vetmisë dhe heshtjes.

Për të lexuar, momenti im i preferuar është në plazh, në çdo kohë dhe pa asgjë për të bërë përpara. Kështu që unë lexoj kur mundem.

 1. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Mendoj se ajo që më ndikoi më shumë ishte Imazhi i mbajtësit të vendit të Eduardo Mendoza. Në institut na dërguan të lexojmë Labirinti i ullinjve. Kam një zbulim: edhe librat qesharakë janë letërsi. E kuptova që ajo që më pëlqente më shumë ishte të shkruaja histori qesharake.

 1. Zhanret tuaja të preferuara?

Komedi, mister, intriga, histori pa më shumë.

 1. Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

po lexoj Ai tjetri që është në ty, nga Juan Ballester.

Sa për shkrim jam duke përfunduar një roman të vogël rreth një vajze gjashtëmbëdhjetë vjeçare që ndihet jashtë vendit dhe keqpërdoret dhe nuk kupton asgjë nga jeta e saj, e cila është e detyruar të shkojë në plazh për disa ditë, ku ajo kalonte verën si fëmijë, me gjyshërit e saj , kur ajo preferon të qëndrojë e mbyllur në dhomën e tij pa parë askënd. Pastaj bëhet interesante dhe madje argëtuese, vërtet.

 1. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

Dje dëgjova në radio se më shumë se 2017 libra ishin botuar në vitin 87.000. Isshtë e qartë se postimi është i lehtë. Shitet, lexo, që ata duan të të ribotojnë, se duan të të lexojnë përsëri, duket më e ndërlikuar. Për fat të mirë me vetë-botimin dhe botën globale, botimi dhe njohja e vetvetes është më e lehtë sesa më parë. Në fund varet nga ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.