Lamtumirë Philip Kerr. Bernie Gunther humbet babanë e tij.

Shumë një lajm i trishtuar dhe i papritur për sot. Shkrimtari Skocez Philip kerr Ai ndërroi jetë dje nga kanceri vetëm një muaj pas ditëlindjes së tij të 62-të. Krijesat e tij më të njohura, detektivi Bernie gunther dhe trajneri Scott manson të gjithë mijëra admiruesit e tij kanë mbetur jetimë dhe, pa dyshim, shumë të shkretë. Nga këtu, dhe si të gjithë dashamirët e zhanrit të zi në veçanti, Më vjen keq për humbjen tuaj dhe e mbaj mend këtë autor me rishikimin e punës së tij të suksesshme. Pushoni në paqe, Z. Kerr. 

Philip kerr

Lindur në Edinburg, studioi në Universitetin e Birmingham dhe fitoi një LL.M. në 1980. Ai gjithashtu punoi si një shkrimtar para se të kthehej në shkrim në 1989. Ishte suksesi i Manushaqe marsi, titulli i parë i serialit të tij më të njohur, ai i detektivit Bernie gunther, vendosur në Gjermaninë naziste. Cfare ka me shume, Kerr botuar gjithashtu ese dhe Romani për të mitur nën pseudonimin e PB Kerr, si Enigma e AkhenatenDjinn Blu i Babilonisë o Kobra mbret i Katmandut.

Gjithashtu shumë i dhënë pas sporti dhe futbolli në veçanti, ai kishte filluar një saga e re zhvilluar ne kete ambient me trajnerin Scott manson si protagonist, por pa lënë tonin e zi.

Seriali Bernie Gunther

Ish oficeri i policisë Kripo dhe hetuesi i Bernhard Bernie Gunther ka lindur në 1989 me Manushaqe marsi, e cila u zhvillua në 1936. me nazistët që përpiqeshin t'i tregonin botës një fytyrë të paraqitshme me rastin e JJ. OO Ishte pjesa e parë e trilogjisë së kultit Noir i Berlinit, të cilat gjithashtu përbëjnë Kriminel i zbehtë y Rekuiem gjerman.

Gunther është ironike dhe cinike, e ashpër por e sinqertë në një botë ku ndershmëria, drejtësia ose njerëzimi janë koncepte që bien në sy nga mungesa e tyre. Ishte rreshter në Luftën e Parë Botërore dhe fitoi Kryqin e Hekurt të Klasit të Dytë. Gruaja e tij e parë vdiq nga gripi dhe ai u largua nga policia në 1933, për të mos toleruar spastrimet e Goering ose duke komunikuar me regjimin.

Ne e dimë atë me Vjet 38 dhe duke punuar si detektiv privat me një zyrë në Alexanderplatz. Ai është i përkushtuar për të kërkuar njerëzit e zhdukur, zakonisht hebrenjtë vranë ose dërgohen në kampe përqendrimi. Por atëherë do të duhet të kthehesh në polici. Më vonë, pas Luftës së Dytë Botërore në të cilin ai do të jetë në frontin rus dhe do të kapet, do të martohet përsëri dhe do të transferohet Amerikë Jugore.

Të gjithë romanet kanë një shkallë e madhe e detajeve në vendosjen e saj dhe ato janë portrete të sakta të epokave të ndryshme nëpër të cilat po kalon Gunther.

 1. Manushaqe marsi
 2. Kriminel i zbehtë
 3. Rekuiem gjerman
 4. Njëri për tjetrin
 5. Një flakë misterioze
 6. Nëse të vdekurit nuk ringjallen. Ishte Çmimi Romani i Zi RBA.
 7. Gri fushate.
 8. Praga vdekjeprurëse.
 9. Një njeri pa frymë.
 10. Zonja nga Zagrebi.
 11. Ana tjetër e heshtjes.
 12. Blu Prusiane, nuk botohet në spanjisht.
 13. Grekët që mbajnë dhurata, nuk botohet në spanjisht.

Seria Scott Manson

Vendosur në bota e futbollit, protagonist i tij është Scott Manson, një trajner i një ekipi të Premier League. Ai ishte një futbollist profesionist për Arsenalin. Ai kaloi 18 muaj në burg për një shkelje që ai nuk e bëri dhe atje ai mësoi të luftojë dhe gjithashtu të mos ndiejë shumë simpati për policinë. Ai jeton në Londër dhe është i divorcuar, por po del me Louise Considine, një inspektor për Policinë Metropolitane të Londrës.

Kjo seri rikrijon hyrjet dhe daljet e një klubi të madh, më e ndyra që e rrethon atë dhe që ekziston në futboll, me skandalet e saj financiare, operacionet e paqarta ose shembujt e atyre lojtarëve që bëhen lodra të prishura. Ai guxon edhe me homoseksualitetin në dhomat e zhveshjes dhe, në përgjithësi, me të gjithë ata ndjenjat e zmadhuara që zgjon pasionin për futbollin. Ai gjithashtu mbështetet në fakte dhe të dhëna reale dhe gjithçka kalon përmes hetimit klasik të një ngjarjeje.

 1. Tregu i dimrit.
 2. Dora e Zotit.

Romanet e tjera

 1. Një hetim filozofik.
 2. Akuzë vdekjeprurëse.
 3. Ferri dixhital.
 4. Esau.
 5. Plani pesë-vjeçar.
 6. Engjëlli i dytë.
 7. Brenda intervalit.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.