6 nga risitë e para të krimit për vitin 2018

Vetëm disa ditë për të mbyllur vitin, gjithë paqe dhe dashuri në këto festa dhe lumturi e supozuar. Ose jo. Kështu që unë shkoj përpara vetes tek risitë e para në zhanrin e dashurive të mia, e zeza më e errët. Si kontrast me dritat dhe ëmbëlsinë e polvoroneve dhe marzipanit. Shko 6 nga ata tituj të parë kombëtarë dhe ndërkombëtarë të cilat janë lëshuar tani në janar. Nga libri i fundit në seri nga psikologu suedez kriminal Sebastian Bergman ose ajo dërgesë e nënshkruar nga specialisti i terrorit psikologjik që është një tjetër Sebastian, Berliner Fiztek. 

Plaga - Jorge Fernández Díaz

Në fund të janarit botohet romani i ri nga ky shkrimtar dhe gazetar, i cili rikthen në Agjenti Remil, karakteri i diskutueshëm i Kamë.

Një murgeshë zhduket dhe lë një mesazh enigmatik. Një bashkëpunëtor i Papa Françeskut urdhëron dy agjentë të inteligjencës që ta kërkojnë kudo. Menjëherë, një këshilltar politik i pushuar nga qeveria argjentinase Ajo është punësuar nga guvernatori i një vendi në Patagonia për të përmirësuar imazhin e saj dhe për të shmangur një katastrofë elektorale. Por ajo do të ketë ndihmën e Remilit derisa të dy të hasin në një Krimi shtetëror dhe një organizatë e keqe.

Konsiderohet nëhriller politik me përzierje romanesh kriminale, në të katër histori misterioze të dashurisë kryqëzohen me ashpërsinë e një hetimi dhe me një ritëm të shkëlqyeshëm kinematografik.

Të vdesësh nuk është ajo që dhemb më shumë - Ines Plana

Tjetër Triller i përpunuar i komplotit me personazhe të mirë dhe tregim të rrjedhshëm. Ai na tregon rastin e një burri që shfaqet i varur në një pyll me pisha në periferi të Madridit, me sytë e nxjerrë. Në një nga xhepat e tij ata gjejnë një letër me emrin dhe adresën e një gruaje: Sara Azcarraga, i cili jeton disa kilometra nga vendi ku ndodhi krimi. E brishtë, e vetmuar, pirëse e vetmuar e vodkës, Sara është e brishtë, e vetmuar dhe pirëse dhe shmang çdo kontakt njerëzor.

Julián Tresser, toger i Gardës Civile, merr përsipër çështjen, i ndihmuar nga trupori i ri Chur, i cili po përballet me një hetim penal për herë të parë, me zor se ka të dhëna. Treseri do të zbulojë disa fakte që do të japin një përmbysja tragjike e ekzistencës së saj dhe ata do ta shënojnë atë përgjithmonë.

Dërgesa - Sebastian Fiztek

Një e re melodramë nga autori i suksesshëm gjerman i TerapiPasagjer 23 y Projekti Joshua. Kjo kohë tregon historinë e psikiatrit të ri Ema stein, e cila nuk largohet më nga shtëpia që kur u përdhunua në një dhomë hoteli. Kishte qenë viktima e tretë e një psikopati vrasës dhe i vetmi që shpëtoi i gjallë, edhe pse pa parë fytyrën e tij. Një mëngjes postieri i lë asaj një pako të destinuar për fqinjin e saj, të cilin nuk e njeh. Dhe duke e pranuar atë, ai nuk e imagjinon që makthi i tij më i keq do të fillojë.

E Vërteta e Alligatorit - Massimo Carlotto

Kjo është titulli i parë në seri me protagonist një hetues privat të vetëm me nofkën Cayman dhe bazohet në jetën reale të shkrimtarit.

Në 1976 Alberto Magagnin ai u dënua për vrasjen e Evelina Bianchini. Në vitin 1993, ndërsa ishte me kusht, Magagnin u zhduk pa lënë gjurmë. Avokati juaj, Barbara Foscarini, vendos t'i drejtohet një hetuesi privat, i cili është Marco Buratti, alligatori. Ai është një adhurues i gjendje e dëshpëruar, Pirësi dhe ish-i dënuari i Calvados për një dënim që ishte i padrejtë.

I shoqëruar nga partneri i tij i pandashëm, kontrabandisti Beniamino Rossini, Cayman fillon një hetim që do ta çojë atë të thellohet në hollësitë e një çështjeje të mbyllur prej kohësh. Magagnin nuk kishte asnjë arsye për të kryer vrasjen, por profili i tij e bëri atë një thelb të përsosur.

Dënimet e justifikuara - Horjth & Rosenfeldt

El titulli i pestë të këtij seriali të vlerësuar me protagonist Psikologu kriminal suedez Sebastian Bergman sheh dritën në mes të janarit. Ai na tregon rastin e a ylli i televizionit u gjet i vdekur nga një e shtënë në kokë në një shkollë të braktisur. Trupi i tij është i drejtuar nga muri dhe i lidhur në një karrige janë disa fletë provimi.

Kjo vrasje është e para në një seri që do të ketë viktima njerëz të njohur. Skuadra e Krimit Torkel Hölgrund Ata do të trajtojnë çështjen dhe, si gjithmonë, do të ndihmohen nga ekspertiza dhe njohuritë e Sebastian Bergman. Ata do të jenë në gjendje të ndjekin të dhëna të gjetura në biseda në internet dhe me letra anonime botuar në gazeta për të zgjidhur misterin.

Ditën kur dashuria humbi - Javier Castillo

Javier Castillo ka qenë një shkrimtar i tregimeve të shkurtra që nga adoleshenca. Romani i tij i parë që ishte një sukses komercial në internet u titullua Ditën që humbi mendja e shëndoshëTani ai paraqet këtë, një histori tjetër të ngarkuar me pezull dhe dashuri në të njëjtën masë, e cila premton të jetë një arritje e re.

Në orën dymbëdhjetë të mëngjesit të 14 dhjetorit një grua e re plot mavijosje Ajo shfaqet e zhveshur në ambientet e FBI-së në New York me disa shënime të verdha në dorë. Inspektor Bowring, i cili është shef i Njësisë së Kriminologjisë, do të përpiqet të zbulojë se çfarë po fsheh e reja dhe lidhjen e saj me një rast tjetër, atë të një gruaje të prerë me orë të tëra dhe emri i së cilës përputhet me atë të shkruar në një nga shënimet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.