Arturo Pérez-Reverte. 67 studs kalendarike. Prapavija ime

Fotografitë nga arkivi im personal. Me Arturo Pérez-Reverte në nëntor 2012 dhe në Panairin e fundit të Librit në Madrid.

Arturo Pérez-Reverte është sot në ditëlindjen e tij. bir 67 studs kalendarike, siç do të thoshte ai. Dhe ai është një nga autorët e mi të preferuar. Sa i sharë aq edhe admirohet, Perez-Reverte nuk lë askënd indiferent. Unë preferoj stilin e tij dhe, në veçanti, aspektin e tij si kolumnist sesa si shkrimtar. Por admirimi im është mbi të gjitha për personi i tij dhe jeta e tij dhe vizioni i botës, aq i kthjellët sa kafshimi dhe i zymtë, i qartë dhe i fortë. Kjo është e imja retrospektive figurës dhe veprës së tij. 

Qentë dhe plumbat

Hera e fundit që përshëndeta Pérez-Reverte ishte në Panairin e fundit të Librit në Madrid, ku pata guximin t’i jepja romanin tim dhe të ndaj shqetësimet dhe nervat e mia për premierën time si nënshkruese disa ditë më vonë. Fjalët e tij inkurajuese dhe të mirëseardhura në botën e stuhishme të letërsisë tashmë do të mbeten në kujtesën time si një thesar. Ashtu si ajo dëshmi grafike e momentit atje lart.

Doja që ai të më firmoste Qentë e fortë nuk kërcejnë, Kohët e fundit kisha mbaruar dhe kisha qenë entuziast për këtë. Sigurisht që unë humbas historitë me qen, vetë qentë, hajde. Ai e bëri atë përpara edhe përpilimin e artikujve të tij për qentë, Qen dhe bij kurve. Por Zezani, miqtë e tij dhe historia e tij kanë qëndruar plotësisht me zemrën time.

Në atë pritje të fundit kisha shumë kohë për të parë prapa. Shkoni në ato lajme në mes të të njëzetave kur një zemër tjetër, ajo e qendrës së Evropës, u përgjak deri në vdekje në një luftë mizore që ne e shihnim të drejtpërdrejtë çdo ditë.

Y atë që gjithmonë e shoqëroj më së shumti me ato momente marramendjeje, si nga tmerri ashtu edhe nga indiferenca e të gjithë atyre që as nuk mundën dhe as donin ta ndalnin, ishin kronikat e Arturo Pérez-Reverte. Nga ai front, mikrofoni në dorë, duke parë kamerën dhe me zë të lartë me tonin e tij të veçantë dhe syzet e tij, stoik, profesionist dhe mbi të gjitha trim si ajo aparat fotografik, ai rrëfeu atë tmerr ndërsa dëgjonim bilbilin e plumbave që kalonin pas.

Burri trim

Një kohë të shkurtër më vonë don Diego Alatriste. Dhe unë, që kam qenë gjithmonë nga Athos, de Edmundo Dantes në të gjitha format e saj, të zotit Rochester y shkrep shqopash, Jean Valjean dhe Javert dhe, së fundmi, të ndonjë antihero, Unë rashë në këmbët e tij tashmë për eshtrat. Dhe të dish të bësh dhe të shkruash nga krijuesi i saj. Për mbetjet. Unë gjithashtu rashë me të në Rocroi dhe akoma më mungon, edhe pse ai tashmë ka arritur përjetësinë në jetën e tij të letrës.

Husarët, Mbretëreshat, Kartat, Priftërinjtë, Tavolinat, Komancat dhe Piratët

Dhe ajo Pavia e ndyrë dhe gazmore e Paquito dhe Carlitos, sy blu të fortë, Trafalgar të Nelsonit fatkeq, kaq shumë ditë të zemërim për një Madrid pa shpirt, magjepsja ime për i turpshëm ose ajo ujku kapiten. Ka pasur edhe disa burra të mirë, por pak. Dhe fotografi të betejave të lara në kujtime dhe hakmarrje të përgjakshme.

Ata kanë qenë snajperë dhe artistë grafiti, dhe djaj të varfër spanjollë humbi në një Rusi të ngrirë në hijen e një shqiponje. Nga atje deri këtu. Nga toka, deti dhe ajri. Për herë të kaluar dhe të tashme, megjithëse qëndroj me ato të djeshmes. Me ato argëtime jo aq të dokumentuara apo të hollësishme, por të treguara me atë stil të veçantë.

Unë gjithashtu qëndroj me atë mbretëreshë të Jugut, me tërbimin dhe guximin e saj, dhe me Tánger Soto, me misterin dhe përkufizimet e tij, me personifikimet e tij të përjetshme të gjithçkaje që një grua mund të jetë, të frymëzojë, provokojë dhe prodhojë. Me pak fjalë, me mënyrën se si mund të na tregojë një burrë.

Edhe une jam corsair

Ose mbi të gjitha. Meqenëse edhe unë i çmoj ato marqe, unë kam qenë një mercenar i nderuar, gjithashtu jam përpjekur ta marr të gjallë dhe natyrisht që shpesh kam pasur guximin të ofendoj. Por sidomos, unë kam dashur të nisem në secilin nga udhëtimet e atyre anijeve të humbura në tokë ose në stuhi të pafund oqeanesh. Mbase sepse jam nga brendësia, por ndaj Z. Reverte ndaj një dashuri të thellë për detin. Dhe unë jam dhe do të jem gjithmonë nga vëllazëria e Jack Aubrey, artikull që edhe unë i kam kushtuar me mirësi.

Po, unë mbaj ato mijëra histori të përvojave të tyre, momenteve të tyre, kujtimeve të tyre, personazheve të tyre, ato aq njerëzore sa nuk duken të mundshme. I përmbahem atyre mëngjeseve të së hënës kur lexoj artikullin tuaj të së dielës dhe ajo ditë famëkeqe gjithmonë më këndohet. Me emocione, me muskuj të ngurtë ose zemër, me ironi ose vajtime për poshtërsitë ose marrëzitë më të fundit, shenja e fundit e injorancës ose keqkuptimit. Ato të hëna janë më pak të hëna pas artikullit tuaj javor. Romanet janë diçka tjetër dhe botët e tjera. Dhe mos bëj më filma, të lutem.

Më pak spiunë, më shumë lehje

Sepse Nuk më pëlqen ai Falcó i fundit. Dhe kështu e lashë të kuptojë në një tjetër nga ato gjëra të guximshme që vitet po të dhurojnë tashmë. "Njeri", më tha, "nga njëzet e ca libra që kam, nuk mund t'i pëlqesh të gjithë ...". Keni të drejtë. Eshte e vertete. Dhe Falcó, megjithëse është lexuar nga, e përsëris, ai stil për të cilin jam i apasionuar, nuk ka mbaruar më bindur. Do të shohim nëse e bën atë sabotim, por dyshoj. Kur një karakter nuk të ka dhënë atë blic që të gjithë e dimë, tashmë është më se e vështirë.

Përgjigja ime ishte një "vazhdo me më shumë lehje, të lutem", me qen më të zezë, më bisedues dhe politikisht jo korrekt. Ose kthejeni Don Diego-n. Por hej, nuk ka rëndësi, në çdo rast vazhdoni të shkruani. Nga disa, nga të tjerët, nga këtu, nga ne, çfarë të duan, me pak fjalë, se për atë që munden, ata e dinë dhe e lënë atë.

Pra ...

... le të jenë edhe disa blloqe kalendarike, z. Reverte. Dhe se vazhdoj t’i shoh. Me polemika, pa to, me udhëtime e udhëtime, me heronj apo horra, që të gjithë jemi pak. Me çfarëdo. Por le të shihen. Ose, më mirë, vazhdoni t'i lexoni ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.