Intervistë me Ricardo Alía, një nga emrat e mëdhenj të romanit spanjoll të krimit.

Ricardo Alía, kimia dhe shahu si një fije e zakonshme në komplotet e romaneve të tij.

Ricardo Alía, kimia dhe shahu si një fije e zakonshme në komplotet e romaneve të tij.

Ne kemi privilegjin dhe kënaqësinë të kemi sot në blogun tonë me Ricardo Alia (San Sebastián, 1971), shkrimtar i zhanrit të zi me katër romane të suksesshëm për meritat e tij: la Trilogji e Zodiakut, ku ai përdor njohuritë e tij të kimisë për të ndërtuar një komplot që lidh lexuesin, dhe Pengu i helmuar, në të cilën protagonist i madh është shahu.

Lajmet e literaturës: Ricardo Alía, një shkrimtar që përzien pasionet e tij në librat e tij, zhanrin e zi, kiminë dhe shahun. Shahu si filli i përbashkët i Pengut të helmuar dhe kimia në Trilogjinë e Zodiakut, të cilën nuk e braktisni në Pengun e helmuar, u japin romaneve tuaja një unike të veçantë, një prekje unike dalluese. Tre pasionet e Ricardo Alías të bashkuara në librat e tij?

Ricardo Alia:

Po, unë jam kimist me profesion, shkrimtar nga profesioni dhe shahist i pasionuar. Në librat e mi përpiqem të zbatoj një rekomandim nga Stephen King (një nga shkrimtarët e mi të referencës): "shkruani për ato që dini".

AL: Peoni i helmuar është vendosur në luftën civile spanjolle, me bombardimin e Gernika si shkas për ngjarjet që ndodhën më vonë, në fund të diktaturës dhe komplotin kryesor të intrigave në fillimin e viteve 2000. A ka pasoja e kaluara dekada më vonë? Pasqyrimi i evolucionit të shoqërisë spanjolle?

RL: Një nga reflektimet që doja të përçoja Peoni i helmuar është se e kaluara është atje, nuk harron, të gjuan dhe në fund të arrin ty. Në të vërtetë, një reflektim besnik i shoqërisë spanjolle, tani me zhvarrosjen e Frankos, Ligjin e Kujtesës Historike ...

AL: Ju thatë disa muaj më parë në një intervistë se "Falë shahut unë qëndrova larg mjediseve të ETA". Arturo, mjeshtri i madh i shahut, protagonist i The Poisoned Pawn, gjithashtu e sheh të ardhmen e tij të shënuar nga pasioni i tij i hershëm për shahun.

Dhe të gjithë personazhet janë fryt i përvojave të tyre. A ka një prekje përcaktuese në romanet tuaja? A e shënoi shahu jetën tënde si atë të protagonistit të The Poisoned Pawn?

RL: E kaluara bllokon personazhet e Pengu i helmuar dhe përcakton veprimet e tyre. Kjo është thelbësore që lexuesi të "ndiejë" evolucionin e personazheve. Në adoleshencë, shahu më formoi si një person, ai më nguliti disa vlera që unë aplikoj në jetë sot. I detyrohem shumë artit të 64 shesheve. Kam kujtime të mrekullueshme të atyre viteve.

AL: Pengu i helmuar është një roman krimi që mund të lexohet pa ndonjë njohuri për shahun, edhe pse shahu është filli i përbashkët i komplotit nga fillimi në fund. Vërtetoj se është kështu. Si e bën të vështirë të lehtë me një temë me një kompleksitet të tillë?

RL: Isha i kujdesshëm për të mos e ngopur romanin me referenca shahu (unë mbledh libra të vjetër të shahut). Linja që ndan një roman nga një manual shahu nuk është aq e trashë sa duket. Në galeritë bëra një përpjekje për të lexuar dorëshkrimin pa pushim, duke shmangur lojën e shahut midis protagonistit dhe vrasësit, dhe diagramet që vendosnin tekstin dhe gjeta me lehtësim se romani funksiononte si i tillë; madje një nga lexuesit e parë më tha se ai e shihte shahun si një Macguffin ...

AL: Pas The Zodiac Trilogy, vendosur në San Sebastián, personazhe të rinj dhe një vendndodhje e re për The Peisoned Peon: London është ambienti që ju zgjidhni me këtë rast, megjithëse lidheni me Guernica dhe qytetin imagjinar të Monroca. A shton vështirësi kur shkruhet, rikrijoni një qytet dhe një kulturë që nuk është e juaja? Çfarë do të bëhen me personazhet në Trilogjinë e Zodiakut? A kemi dëgjuar prej tyre përsëri?

RL: E përsëris, është e rëndësishme të shkruani për ato që dini. Në fund të viteve '90 kam kaluar një sezon në Londër dhe i kam transferuar ato përvoja te Pengu i helmuar. Monroca është e vendosur në Monroy, qyteti i babait tim. Dua të rritem si autor dhe në çdo roman të eksploroj botë të reja dhe personazhe të rinj. Unë nuk mendoj se do të kthehem përsëri Trilogjia e ZodiakutNdoshta ai do t'i shkruajë një parathënie Maks Medinës në skenën e tij në Madrid si anëtar i Policisë Kombëtare, por nuk do të jetë në të ardhmen e afërt.

AL: A do të fillojë pengu i helmuar një trilogji të re rreth shahut apo projektet e mëposhtme po shkojnë në drejtime të ndryshme?

RL: Ideja është që të largohemi pak nga pak nga romani i krimit dhe të eksplorojmë zhanre të tjera letrare. Unë jam një lexues eklektik dhe kjo duhet të reflektohet kur shkruaj. Tani po punoj për një roman gangster të vendosur në Çikago në vitet '90.

AL: Na tregoni më shumë për veten tuaj: Si është Ricardo Alía si lexues? Cilët janë librat në bibliotekën tuaj që i rilexoni çdo disa vjet? A ka ndonjë autor për të cilin keni pasion, një nga ata prej të cilëve i blini romanet e tyre sapo të botohen?

RL: Unë lexoj vetëm Gabriel García Márquez dhe "Biblën" Ndërsa unë shkruaj nga S. King; jeta është shumë e shkurtër dhe ka shumë për të lexuar. Vrapoj në një librari me të rejat nga Vargas Llosa, NesbØ, Lemaitre, Don Winslow, Murakami ...

AL: Pse roman krimi?

The Poisoned Pawn: Një lojë shahu. London bordi dhe njerëzit e panjohur pjesët me të cilat luan një vrasës.

RL: Unë jam i apasionuar pas romanit të krimit, është zhanri që më jep kënaqësinë më të madhe kur lexon dhe më jep shumë liri me të shkruarin, por siç thashë më parë nuk dua të bëhem vetë pëllumb, në fakt e nisa si një " noir "shkrimtar pothuajse rastësisht pasi që në sirtar mbante shkrime të tjera por editoriali MAEVA po kërkonte një roman krimi të vendosur në veri, pjesa tjetër është histori ...

AL: Pavarësisht nga imazhi tradicional i shkrimtarit introvert, i mbyllur dhe pa ekspozim shoqëror, ekziston një brez i ri shkrimtarësh që cicërojnë çdo ditë dhe ngarkojnë foto në Instagram, për të cilët rrjetet sociale janë dritarja e tyre e komunikimit në botë. Si është marrëdhënia juaj me rrjetet sociale?

RL: Unë e njoh që unë jam një shkrimtar i "stilit Salinger", nëse do të mundja, do të botoja me një pseudonim dhe pa një foto, por për momentin kjo është e pamundur, ne duhet t'u japim dukuri romaneve dhe shkrimtarët duhet të shtyhen për ta bërë të njohur produktin . Rrjetet sociale janë thelbësore, unë lëviz gjithçka, por jo çdo ditë, nuk kam kohë dhe duhet ta menaxhoj mes familjes, punës, leximit dhe shkrimit, këto janë përparësitë, unë njoh raste të shkrimtarëve që lexojnë më pak sepse ata janë më shumë në mediat sociale, gjë që unë e konsideroj një gabim serioz.

AL: Pirateria letrare: Një platformë për shkrimtarët e rinj për ta bërë veten të njohur ose dëm të pariparueshëm të prodhimit letrar?

RL: Ideja që kultura duhet të jetë e lirë është e ngulitur në këtë vend, por atëherë, me çfarë jetojnë krijuesit? Librat e mi brenda një jave nga botimi janë tashmë pirate. Shtë një e keqe endemike që duhet të çrrënjoset nga baza se pirateria u bën shumë dëm autorëve. Para se të shkarkoni një libër, mund të shkoni në biblioteka, librari të dorës së dytë ose platforma falas. Unë jam i rregullt në Rrjetin e Bibliotekave Komunale të Barcelonës.

AL: Format letre apo dixhital?

RL: Letër, pa dyshim. Fillova fort me ebook por e vërteta është se tani as nuk e di se ku e kam. Prekja e letrës, kopertina, kthimi i faqeve, pika e leximit, është një ndjesi e pakapërcyeshme.

AL: Dhe për të përfunduar pyetjen më personale, cilat janë ëndrrat e Ricardo Alía të përmbushura dhe akoma për t'u përmbushur?

RL: Publikimi personal dhe më i lehtë i J është ëndrra e përmbushur dhe të jetosh nga të shkruarit është ëndrra që duhet përmbushur.

Thanks, Ricardo Alia, Ju uroj që të vazhdoni të grumbulloni suksese në çdo sfidë të re dhe të vazhdoni t'i lidhni lexuesit me komplotet e ndërtuara mirë, me të cilat jeni mësuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.