Mbreti Arthur. Fragmente të reja të historisë së saj dhe ca më shumë

1. tryezë e rrumbullakët në Winchester. Wasshtë pikturuar në 1522 me urdhër të Henry VIII. 2. King Arthur, nga Charles Ernest Butler.

Legjenda e mbretit Arthur dhe Kalorësit e tryezës së rrumbullakët (ose tryezës) është një nga mitet e mëdhenj të Kontinentit të Vjetër, i cili shtrihet në letërsi. Dhe historia dhe personazhet e saj kanë kaluar nëpër shumë ndryshime me kalimin e kohës. Tani është edhe një: gjetjen, në arkivat e Biblioteka Qendrore e Bristolit, e një antike dhe të panjohur Versioni i shekullit të XNUMX-të nga një përrallë për magjistarin Merlin dhe mbretin Arthur. Duke përfituar nga lajmet, unë rishikoj katër nga versionet e pafund po Arturo dhe kalorësit e tij.

Mbreti Arthur dhe unë

Arturo nuk është një nga heronjtë e mi më të mëdhenj letrar, por Unë kam simpati për të. Ndoshta për shkak të panumërta versione filmike, nga klasikja më e njohur Kalorësit e mbretit Arthur (1953) deri në të fundit, Mbreti Arthur, legjenda e Excalibur (2017) Por e pranoj që ka frymëzuar personazhe në historitë e mia. Dhe ikonografia e tyre dhe emrat e tyre (Uther Pendragon, Lancelot, Merlin, Guinevere, Galahad, Morgana, etj.) e njohur botërisht.

Gjithashtu, edhe në qëndrimin tim të parë në Angli Isha në qytetin e Winchester dhe pashë atë tryezë të famshme të ekspozuar në kështjellën e tij. Gjithashtu, për arsye të dukshme të studimit të filologjisë angleze, më është dashur të hedh një vështrim në klasiken e Thomas Malory të shekullit të XNUMX-të.

Gjetje e re

Fragmentet e gjetura i janë atribuar Jean Gerson, një studiues francez. Në total ka shtatë rrotulla, shkruar ne frengjishten e vjeter, të cilët mbledhin një version me ndryshime të dukshme nga historia e njohur. Ata mund të jenë pjesë e një versioni të thirrjes Estoire nga Merlin, nga tekste të tjera të njohura si Lanzarote-Grail ose cikli i Vulgata.

Në atë që tani është rikuperuar Arthur tashmë është mbret. Ai dhe Merlin kanë triumfuar në betejë, një nga fazat e mëparshme që çojnë në historinë e kërkimi i Gralit të Shenjtë nga Arthur dhe kalorësit e tij. Rëndësia e zbulimit të këtyre fragmenteve është se ato tregojnë disa ndryshime në detaje që japin a version paksa i ndryshuar i rrëfimit të asaj beteje, dhe përshkrime më të gjata të veprimit janë përfshirë gjithashtu.

Katër histori

Titujt e librave dhe romaneve kushtuar Arturos janë të pafund, kështu që unë i nxjerr në pah këto katër:

Thomas Malory - Vdekja e Arturit

Kjo vepër është përgjegjëse për versionin që kemi sot për mitin Arthurian.

Zotëri Thomas malory (1408-1471), një zotëri me një jetë të vrullshme që jetoi gjatë Luftës së Dy Trëndafilave, shkroi këtë epikë të parë të madh në letërsinë angleze. Ai e bëri atë gjoja nga burgu dhe nga përmbledhje që kam pasur nga burimet e vjetra franceze dhe britanike që po përkthente ndërsa shtonte idetë e veta.

Wasshtë shtypur në 1485 në punëtorinë e William Caxton, printeri i parë anglez, i cili e titulloi atë Le Morte D'Arthur. Ai ishte prologu dhe unifikuar të tetë romanet Malory në njëzet e një libra. Shtë ai që ka frymëzuar më së shumti rekreacion në të gjitha fushat artistike, nga versionet e reja letrare te paraqitjet pikturale siç treguan Para-Rafaelitët.

Jack Whyte - Kronikat e Camelot  

Shkrimtar skocez me banim në Kanada, a Përse Ai është i njohur për romanet e tij historike, veçanërisht për këtë seri të shkruar në fund të viteve '90 kushtuar Kronikat e Camelot, ku ai përdor teorinë e së kaluarës romake të mbretit Arthur. Ekzistojnë dy tituj: Guri dhe shpata Ulërima e çelikut

Valerio Massimo Manfredi - Legjioni i Fundit

Manfredi, një tjetër i madh i romanit historik bashkëkohor, gjithashtu pajtohet me Whyte në vizatimin e origjinës romake të Arthurit në këtë titull të goditur së fundmi. Ajo u mor në kinema në vitin 2007, por nuk përputhej me origjinalin e saj letrar.

Mark Twain - Një Yankee në Oborrin e King Arthur

Shkrimtari i famshëm amerikan zgjodhi udhëtimin në kohë si një justifikim për të shkruar areto me humor dhe plot satirë shoqërore dhe politike që e karakterizonte atë. Ai karikaturizoi të gjithë: institucionet monarkike, kishtare dhe kalorësiak, dhe gjithashtu personazhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.