5 lajme të ndryshme editoriale për muajin Mars

Marsi është afër cepit dhe të mirët po vijnë botimet editoriale. Unë i zgjedh këto Lajme 5 (dhe disa më shumë) nga temë e larmishme dhe për të gjitha shijet. Narrative, roman krimi, biografi interesante të grave më interesante, klasikë që janë aleatë dhe pak dashuri. Le të shohim.

Vajza e Piktorit - Julie Klassen

Pak nga roman romantik per te filluar. Ky titull nga Julie Klassen, një adhuruese e romanit të romancës Viktoriane, është një fillim i mirë. Klassen, Shkrimtar amerikanAi punoi në botën e botimeve për gjashtëmbëdhjetë vjet dhe tani i përkushtohet ekskluzivisht shkrimit.

Në këtë roman ai na tregon historinë e sofi Dupont, i cili punon në punëtorinë e babait të tij, i cili është piktor piktor. Por ajo gjithashtu ka talent megjithëse e mban të fshehur. Në një udhëtim përgjatë bregdetit të Devon ai takon Uesley Overtree, burri i parë që i kushtoi vëmendje asaj.

Nga ana e tij, kapiteni Stephen Overtree ai gjithmonë duhet të kujdeset për biznesin që vëllai i tij Wesley nuk merr pjesë. Pastaj gjithashtu tako Sofin, i cili ka marrë me qira shtëpinë e vëllait të tij, dhe rrëmbehet asaj Kur zbulon se është gjithashtu shtatzënë me vëllain e saj, i cili e ka braktisur atë, vendos të propozojë martesë, jo për dashuri, por për të shmangur dhe shpëtojeni nga skandali. Sophie e pranon atë dhe lëviz me kapitenin në shtëpinë e tij, Overtree Hall.

Dembeli - Charles Dickens dhe Wilkie Collins

Se dy prej shkrimtarëve më të njohur anglezë jo vetëm në kohën e tyre, por gjatë gjithë shekujve, u bashkuan për të shkruar këtë roman është tashmë më se interesante. Dembeli rrëfen jeta endacake të dy personazheve që kalojnë netët e mënyra më e çmendur, për shembull, duke fjetur me një burrë të vdekur, ose me çmenduritë në çmendinë, ose në konakun drithërues Dhoma e Martesave.

Sipas ekspertëve, ky bashkëpunim me Collins, një ngërç në trajektoren e Dikens, supozohet një transpozimi ose pasqyrimi i fazës personale shqetësuese se shkrimtari po kalonte jetën e dyfishtë që bëri midis gruas së tij dhe të dashurit të tij, aktoren Ellen Ternan. Por, në fund të fundit, ky titull mbetet si një shembull unik i bashkimit krijues të këtyre dy emrave të mëdhenj në letërsinë e shekullit të XNUMX-të.

Anija e fundit - Domingo Villar

Pasuesit e Domingo Villar janë me fat. Kemi kaluar më shumë se shtatë vjet duke pritur për lPublikimi i parë i këstit të tretë të sagës së inspektorit Vigo Leo Caldas. Në fillim kishte një titull tjetër: Kryqe gurësh. Por më në fund vjen dita Mars 6.

Ne ndjekim në Vigo, në grykëderdhjen e saj, që për të gjithë ne që e njohim atë zonë, por jetojmë larg saj, gjithmonë është një kënaqësi të vizitosh në realitet dhe trillim. Dhe më shumë nëse është me Leo Caldas kaq galik, të qetë dhe melankolik, të cilin ne imagjinojmë se ai do të vazhdojë të shoqërohet mirë nga ndihmësi i tij Rafa estevez.

Në këtë rast ata do të duhet të hetojnë zhdukja e një gruaje të re. Autumnshtë vjeshtë, bregdeti Galician po shërohet nga një stuhi dhe babai nervoz i Monica Andrade Ajo shfaqet para inspektorit në mungesë të vajzës së saj gjatë fundjavës dhe në vendin e punës në Shkollën e Arteve dhe Mjeshtërive Vigo.

Zonjat më të zgjuara të shekullit të XNUMX-të - Vicenta Márquez de la Plata

Vicenta Márquez de la Plata është historian i specializuar në Mesjetë, i diplomuar në gjenealogji, heraldikë dhe fisnikëri, si dhe profesor vizitor në Universitetin e Lisbonës dhe profesor në karrigen Marqués de Ciadoncha në Madrid. Vazhdoni me kërkime historike dhe shkruan libra dhe artikuj për revista të specializuara. Autori i më shumë se 20 tituj, figura e tij më e studiuar ka qenë Isabel Katolike.

Në këtë titull ai shkruan për të Margaret e Habsburgut, Louise e Savojës, Catherine e Aragonit dhe Anne e Bretanjës, katër nga gratë që autori konsideron më inteligjente të kohës së tij, shekulli XVI. Shtë një libër që përmban jo vetëm histori, biografi ose intriga politike, por gjithashtu tregon një portret të shkëlqyeshëm të asaj shoqërie evropiane.

Gjithçka do të jetë mirë - Emilio Ortiz

Përsëri sjell një titull tjetër për atë që jemi adhurues të qenve. Dhe e bëj përsëri me ndihmën e Emilio Ortiz, autor i Përmes syve të mi të vegjël o Jeta me një qen është më e lumtur. Këtë herë ai përzien tonin e komedisë me të zezën rreth a agjenci shumë e veçantë detektive.

Përbëhet nga një grup i veçantë personazhesh: Mario, një sipërmarrës i verbër; Nicholas, shoku juaj i ngushtë, dhe Milagros dhe Juanma, dy të rinj me aftësi shumë të veçanta. Së bashku ata do të hetojnë se çfarë ka ndodhur një vajzë e zhdukur me muaj. Por, përveç kësaj, ekipi detektiv është bashkuar dos zagarë klasi i pare: Kryq, Qeni udhëzues i Mario, i cili tani është në pension dhe do të duhet ta godasë atë me të Xhaz, Bariu Gjerman duke e shoqëruar atë tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.