Tmerri. Mbërrin adaptimin televiziv të romanit të Dan Simmons

Fotografi. (c) AMC

Adhuruesit e romanit historik të zhanri detar, aventurat dhe prekjet e tmerrit dhe të mbinatyrshmes ne jemi me fat. 3 prill premiera Tmerri, adaptimi televiziv që ka bërë kanali AMC të romanit homonim të shkrimtarit të Amerikës së Veriut Dan Simmons. Unë jam duke parë një litarë, një hark, një sextant dhe ato uniformat e Marinës Mbretërore dhe tashmë kam filluar të dridhem nga emocionet

Nëse edhe prapa prodhimit të kësaj Serial me 10 episode ai është një i madh i kinemasë si Ridley Scott, produkti tashmë ka një garanci të mjaftueshme të cilësisë. Për ta mbushur atë shpërndarja është bërë prej emra prestigjiozë në skenën britanike, ideal për një histori ku ftohtë, intrigë, terror dhe konflikt ata janë protagonistët kryesorë. Le të hedhim një vështrim sepse me siguri mund të të interesojë.

Dan Simmons

Simmons është një nga pikë referimi për trillimet shkencore, një zhanër që ai e kultivon në disa prej romaneve të tij. Me siguri më të njohurit janë Hyperion y Rënia e Hyperion, si dhe pasojat e saj Endimion y Rritja e Endymion. Por ai ka qenë shumë i frytshëm edhe në fusha të tjera si p.sh. pezullim (Bisturia e Darvinit) ose tmerr, me tituj si Një verë e errët dhe kjo Tmerri. Postuar ne 2007, shkrimtari u mbështet në një histori e vërtetë ndodhi në Shekulli XIX që përfundoi, në një mënyrë misterioze, jeta e 129 eksplorues.

La Historia

Në 1847, dy anije të Marinës Britanike, The HMS Erebus dhe Terrori HMS, nën komandën e zotërisë John Franklin, ata u bllokuan në akullin e Arktik. Ata donin të gjenin kalimin e Veri Perëndim, por akulli i parandaloi ato vazhdoni marshimin tuaj dhe përfundoni ekspeditën tuaj. Të rrethuar nga të ftohtit polar dhe nga të gjitha llojet e rreziqeve, ata vetëm mund të prisnin që shkrirja të mbërrinte.

Por ditët kaluan dhe mbijetesa u bë më ekstreme, me temperatura që tejkaluan pesëdhjetë gradë nën zero, mungesë të dispozitave dhe përkeqësimi të anijeve. Sëmundjet që pak nga pak po minonin moralin dhe shpresat e ekuipazhit. prekje fantastike që autori i jep kësaj historie është prania e a krijesë e egër dhe misterioze në mënyrë që ata të shkatërrohen. Me vdekjet e para fantazmat shfaqen gjithashtu si ajo e rebelim, trazirave ose kanibalizëm për të plotësuar tablonë e zymtë.

Në realitet ata u dërguan për vite me rradhë ekspeditat e kërkim-shpëtimit të përpiqen të deshifrojnë misterin e zhdukjes së anijeve dhe të zbulojnë fatin e 129 burrave midis oficerëve, marinarëve dhe ushtarëve. Ata arritën të gjenin disa gjurmët dhe mbetet si varre, trupa të prerë, gjëra personale, libra, armë dhe pajisje skautimi. Gjithashtu, dhe për tronditjen e shoqërisë viktoriane në atë kohë, ata gjetën kockat e njeriut me shenja të bëra nga instrumente të mprehtë që mund të nënkuptojnë se njerëzit e të dy anijeve duhej të përdornin kanibalizëm për të mbijetuar.

Këto ngjarje patën një ndikim të madh dhe emra të famshëm si, për shembull, Charles Dickens, ata nuk pranuan të dyshonin në nderimin e burrave të Marinës Mbretërore. Ndihmoi shumë për të rritur legjendën dhe misterin që njëra nga anijet ishte ajo HMS Terror.

Romani

Përcaktohet si një roman historike dhe tmerr me elemente të Letërsi fantastikeNdoshta ato prekje të mbinatyrshme mund të mos e bindin lexuesin e romanit historik më ortodoks. Dhe anasjelltas. Ndoshta ajo analizë e personazheve dhe rrëfimi nganjëherë disi e dendur nuk e bind lexuesin që do më shumë trillime shkencore. Por pa dyshim prekja e tmerrshme është e plotë për të gjithë.

Isshtë strukturuar në kapitujt që vijojnë duke alternuar këndvështrimin e personazheve tuaj kryesore dhe disa dytësore gjithashtu. Ata kushtuar Kapitenit të Terrori HMSFrancis Moira Crozier dhe ato me protagonist kirurgun mjek Harry Goodsir. Këto të fundit shkruhen në vetën e parë si ditar. Ata përshkruajnë një ditë pas dite të mjekut që ndonjëherë përballet me vdekje brutale nga burrat e të dy ekuipazheve, ose nga sulmet nga krijesa e etur për gjak, ose nga sëmundje të tilla si skorbut.

Gjithashtu i rëndësishëm është karakteri i një eskimezi të ri që quhet Zonja e Heshtur dhe kjo duket se i ndjek disa nga protagonistët.

Mund të konkludojmë se është një roman me një përzierje të elementeve të Stephen King, Patrick O'BrianJulio Verne, Herman Melville dhe terrori në stilin më të pastër të Allan poe.

Kast

Kasta e serialit është plot aktorë prestigjiozë britanikë. Ndër të tjera:

  • Jared harris (Burra të çmendur, Kurora), i cili luan Francis Crozier, kapiten i HMS Terror.
  • Hinds Ciaran (Loja e froneve, ose Julius Caesar në Roma) si Sir John Franklin.
  • Paul gati (Pranga, Utopi) si Dr. Henry Goodsir;
  • Tobias Menzies (Jabanxhi, Roma, Lojë e Fronve) i cili është James Fitzjames, një anëtar i Ushtrisë Mbretërore Britanike.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.