Ne e filluam vitin në Befasi. Seritë Aubrey dhe Maturin, nga Patrick O'Brian

Fregata Surpriza (fotografi nga libri) Krijimi i Masterit dhe Komandantit - Ana e largët e botësnga Tom McGregor. Shkrimtari britanik Patrick O'Brian (1914-2000)

Nata e Vitit të Ri ishte e pamundur për ata prej nesh që nuk janë bërë me konfeti dhe sekrete, kështu që unë vendosa për kinemanë e mirë. Zgjedhja, një që nuk dështon: Mjeshtër dhe Komandant. Bregu më i largët në botënga Peter Weir (2003). Aventura e përsosur detare nga një seri e përsosur letrare.

Nga rruga, unë bëra një rezolutë tjetër për këtë 2017 të lëshuar së fundmi: të rilexoj titujt e mi të preferuar nga kjo seri madhështore. Shkruar nga Patrick O'Brian dyzet vjet pas romanit të tij të parë, Aventurat e Kapiteni Jack Aubrey dhe mjeku dhe spiuni Spanjolo-Irlandez Stephen Maturin i saj thelbësore për çdo dashamir të mirë të zhanrit. Kjo ishte historia ime e dashurisë me ta.

Mbaj mend që pashë librat dhe qëndrova duke parë ilustrimet e këndshme në kopertina. Ata tashmë më tingëllojnë në të njëjtën kohë Zbulova se Peter Weir do të shkonte në kinema ato mbulesa. Nuk kisha kohë ta filloja lexoni, mblidhni dhe mrekullohuni nga një sagë aventurash detare të pakrahasueshme dhe të pamundura për tu rrahur. Kështu që po, e pranoj dhe nuk më intereson aspak: falë këtij lajmi i zbulova.

Por gjithashtu kete zhaner —Të dy letrare dhe kinematografike— Më ka magjepsur për sa kohë më kujtohet. Gjithashtu, unë kam pasur mundësia (dhe fati) të lundrojmë dhe të dimë se si mund të jetë jeta në det.

Pritjet ishin të pakonkurueshme. Thonjtë aventura magjepsëse me një Historiku historik që shkon nga Revolucioni Francez deri në fund të Perandorisë Napoleonike. një gjuhë komplekse për lexuesit porotë të zhargon detar në përgjithësi por kështu tërheqës sa tërheqëse për t’u përdorur dhe dëgjuar. Dhe ato personazhe të paharrueshëm.

Për Jack Aubrey dhe Stephen Maturin, protagonistët, apo personazhet e tjerë që i shoqërojnë, pothuajse gjithçka tashmë është shkruar. Por duke lënë mënjanë tiparet e njohura botërisht të ndërtimit të saj, perceptimi çfarë mund të ketë prej tyre është po aq i ndryshëm sa vetë lexuesi. Vetem ata duhej t'i kthenin fytyrat e tyre në mish dhe gjak.

Kjo është magjia e kinemasë, pavarësisht nga imazhet që mund të vendosë çdo lexues. Kjo magji nuk mund të ishte më e mirë apo më e suksesshme në adaptim i shkëlqyeshëm i filmit bërë nga regjisori Australian Peter Weir i Bregu më i largët në botë.

Përveç atyre Ndryshimet çfarë janë bërë në skenari -te anija origjinale e Amerikës së Veriut nga libri u bë francés sepse si do të ishin Yankees njerëzit e këqij në film -, rezultati ishte madhështor. Megjithëse mbase mjafton një fjalë: bukuria Drita, ngjyra, muzika e secilës skenë në imagjinatë dhe ato që rikrijohen në ekran janë saktësisht të njëjta. Dhe po aq e bukur.

Pjesë e koleksionit tim të serive Aubrey-Maturin.

Për më pak amatorë ose cilindo që nuk e sheh veten të aftë për t'i veshur ato 20 romane të mbushura me aksion, intriga, spiunazh, mbytje anijesh, ambiente ekzotike, beteja të pashembullta detare ju mund të shkoni direkt në imazhe. Ju me siguri do të dëshironi t'i lexoni ato. Dhe nëse jeni adhurues i kësaj zhanri letrar, kjo seri është i detyruar dhe duke merituar vendin më të mirë në raftin e preferuar.

Aktorët u huazuan gjestet dhe shpirtrat e saktë personazheve letrarë. Atëherë nuk pashë asnjë prej tyre. Ata ishin vetëm zoti allen (varka), efikase dhe e guximshme Tërheqjet e kapitenit, e pashprehshme dhe e dashur Vrasje, marinari veteran dhe bestytni Joe plaice, të gatshëm zoti mowett... Dhe sigurisht dy personazhet kryesore, njëri nga çifte letrare me më shumë kontrast, rrugë më të mira dhe të jashtëzakonshme.

Nga njëra anë, e admiruara dhe komplekse mjeku Maturin, gjysma spanjolle irlandeze katalanisht si dhe një mjek dhe muzikant i shkëlqyeshëm. Racional, preciz, i rreptë dhe njëkohësisht i rezervuar, idealist dhe pasionant.

Nga ana tjetër, Jack. Falje, Kapiteni Jack Aubrey Me fat. Kështu që plot bonhomie, nga një humor të veçantë dhe bubullimat e saj Risa. Me tyre pasionet dhe teprimet si me alkoolin, me tuajin vështrim pirat dinak pas preve, ndjenja e tij e nderit, detyra dhe sakrifica, komanda por edhe respekti. Dhe ajo ndjeshmëri aq e brendshme dhe e përmbajtur, por aq e dukshme në dashurinë e tij për muzikën, varkën e tij, ajo fregatë e mrekullueshme Befasi, dhe njerëzit e tij.

Paul Bettany dhe Russell Crowe sapo u zhdukën në to. Ato mund të jepeshin vetëm një, por: ata shkëmbyen lartësinë e personazheve letrarë, një nuancë e vlerësueshme vetëm për lexuesit e romaneve. Përndryshe, të gjithë ishin perfekt.

As atëherë dhe as tani nuk mund të jem objektiv dhe as mua nuk me pelqen. Për mua është seriali më i mirë aventurë detare të të gjitha kohërave. Dhe unë doja ta filloja këtë vit të ri duke përsëritur një udhëtim kaq të lavdishëm. Unë i ftoj të gjithë të fillojnë gjithashtu një nga titujt e tyre.

Seritë Aubrey dhe Maturin

 1. Kapiten i detit dhe i luftës
 2. Kapiten
 3. Fregata Surpriza
 4. Operacioni Mauritius
 5. Ishulli i shkretimit
 6. Episodet e një lufte
 7. Ndihmësi i kirurgut
 8. Misioni në Joni
 9. Porti i tradhtisë
 10. Bregu më i largët në botë
 11. Ana tjetër e fotos
 12. Patenta e marque
 13. Trembëdhjetë përshëndetje nderi
 14. Arrë arrë arresti
 15. Clarissa Oakes, larguar në bord
 16. Një det i errët si port
 17. Komodor
 18. Admirali në breg
 19. Njëqind ditë
 20. Blu në çizme
 21. Udhëtimi Final i Papërfunduar i Jack Aubrey, nuk botohet në spanjisht

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   angjelika dijo

  Përshëndetje, mirëdita, mësova për Historinë e këtyre librave, përmes filmit Russell Crowe. Unë dua të marr por jam nga Meksika ... Ku i kam marrë ata?

 2.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Përshëndetje Angelica. Faleminderit per komentin tuaj Kam blerë serinë e librave këtu në Spanjë, në një dyqan shumë kohë më parë. Imagjinoj se mund t'i gjesh edhe në Meksikë. Në çdo rast, i keni në Amazon.