Kronikë e Prezantimit të Los Ojos Con Mucha Noche, nga Emilio Calderón

Prezantimi Los Ojos Con Mucha Noche nga Emilio Calderón, Çmimi Fernando Lara dhe Finalisti i Çmimit Planeta.

Prezantimi Los Ojos Con Mucha Noche nga Emilio Calderón, Çmimi Fernando Lara dhe Finalisti i Çmimit Planeta.

Të Premten e kaluar, 29 Mars, pata privilegjin të prezantoj në Librarinë Alberti në Madrid, së bashku me Jose María Gallego, humoristin e shkëlqyer grafik, romanin e ri nga Emilio Calderon, Sytë me shumë natë.

Emilio Calderón është një shkrimtar me një karrierë profesionale, nga të cilët ka pak: Çmimi Fernando Lara 2008, Finalisti i Çmimit Planeta 2009, Çmimi i Biografisë 2016 dhe 28 romane për meritat e tij. Romani i tij i parë për të rritur, Harta e krijuesit, u bë një hit ndërkombëtar, botuar në 23 vende. Shkrimtar i fëmijëve dhe të rinjve, i romanit historik, tani ai shkon në zhanrin e intrigave me thriller psikologjik, Sytë me shumë natë, i cili nuk mund të ndalet së paturi një baza historike dhe reale.

Në prezantimin e djeshëm ne ishim në gjendje të bisedonim në një mënyrë të relaksuar, pothuajse sikur të ishim duke pirë një pije me miqtë, për një roman që do të japë shumë për të folur. Në një mënyrë të çrregullt, siç ndodh në ato biseda informale kaq të këndshme që ndodhin pa dashje, dolën aspektet më të rëndësishme të kësaj pune, e cila ka të gjitha kushtet për t'u bërë një shitës të mirë International.

komplot

Sigurisht, ne flasim për temën e romanit, e cila ndërthur dy momente dhe dy vende të ndryshme gjatë gjithë zhvillimit të tij: Spanja e sotme dhe regjimi ushtarak argjentinas në vitet shtatëdhjetë.

Një roman i vështirë, në të cilin rrëfehen ngjarje historikeSi fluturime me dyer të hapura, siç i quanin aeroplanët nga të cilët ata hodhën të vdekurit të torturuar në det për të zhdukur kufomat e tyre, nga tortura e zgjatur Hebrenjtë, disidentët ose kushdo që kishte diçka që dëshironte, për muaj me radhë për t'i arritur nënshkruajnë "vullnetarisht" transferimin e pasurive të tyre te ushtria e regjimit, para se t'i vriste, nga vjedhja e foshnjave dhe lindja e tyre në çifte përvetësuesish të cilët paguanin për to për shkak të pamundësisë për të pasur fëmijë të tyre, Bulldogët argjentinas ata që torturuan duke uritur për më vonë dorëzoni kufomat ose jo aq kufoma të të torturuarve.

Los Ojos con Mucha Noche, i cili e merr titullin nga një varg nga Góngora, është historia e një familje spanjolle që të gjitha këto ngjarje përndjekin brenda dhe jashtë disa vjet më vonë.

Ritmi dhe fortësia e romanit:

Duhet të rrëfej se kur më ftuan të prezantoja veprën më të fundit nga Emilio Calderón, nuk hezitova ta pranoj, madje pa kërkuar as titullin. Si jo Emilio Calderón! Jo me shume Jo me pak.

Kur më thanë komplotin e romanit, u pendova për një moment që pranova kaq shpejt. Nuk doja të përballesha me një punë që do të më trazonte ndjeshmërinë në atë mënyrë. Mendova se ishte një shfaqje për të lexuar "pak nga pak", duke ndalur për të tretur skena që i imagjinoja jashtëzakonisht të dhunshme dhe të papërpunuara. Realiteti më tha se isha gabim. E lexova një herë, pa u ndalur. Romani është i shkathët, ka një me ritëm të shpejtë dhe ruan intrigën në secilën faqe në mënyrë që të jetë shumë e vështirë të gjesh pikën ku të lësh pjesën tjetër për ditën tjetër. E vështirë? Po, e përgjakshme jo? Emilio merr gjenialitetin e mos lini asgjë thelbësore për të thënë në mënyrë që lexuesi të kuptojë mizoritë e ndodhura gjatë diktaturës ushtarake, dhe nuk jep një detaj shtesë që kërkon vetëm të dëmtojë ndjeshmërinë e lexuesit. Numëroni atë që është e drejtë dhe thelbësore pa u zemëruar aspak. Isshtë një roman intrigash i atyre që ju bllokojnë në faqet e tij që dëshirojnë të dinë fundin.

Jose Maria Gallego, Ana Lena Rivera dhe autori, Emilio Calderón, prezantuan Los Ojos Con Mucha Noche.

Jose Maria Gallego, Ana Lena Rivera dhe autori, Emilio Calderón, prezantuan Los Ojos Con Mucha Noche.

Karakteret:

Ne flasim shumë për personazhet, nga familja kryesore, Bocanegra, të cilët aq shumë i bënë përshtypje Jose María Gallego, një familje e ngrënë nga urrejtja, inati dhe faji dhe e bashkuar vetëm nga dëshira për para familjare tek protagonistët e diktaturës ushtarake dhe eshte ajo personazhet janë aq realistë saqë nganjëherë janë të frikshëm.

Janë të gjitha, as e tepërt, as mungesë, nga ushtarakët frikacakë psikopatë që shijojnë vuajtjet e të tjerëve dhe torturojnë viktimat për kënaqësinë që i shohin të vuajnë, ata që e bëjnë ose e porosisin nga lakmia, për të mbajtur pronën e tyre, e deri tek ata që u binden urdhrave dhe pastaj ata nuk mund të jetojnë me atë që kanë bërë dhe kanë nevojë për ta riparuar, për ata që kaluan pranë dhe janë të tmerruar nga ajo që bëjnë, por pasi që janë atje, ata marrin një prerje nga viktimat të cilat, pas disa muaj torturash, një marrëdhënie e sindromës së Stokholmit me torturuesin, ata që mbajnë shpresën për të parë të afërmit e tyre gjallë pavarësisht se dinë brenda se ata kanë vdekur, ose përvetësuesit që vijnë për të bindur veten se gjëja më e mirë për foshnjat është të jenë me ta dhe jo me prindërit e tyre apo edhe që prindërit e tyre dëshirojnë që ata të jenë ata që i rritin pavarësisht nga fakti se ata do t'i vrasin për të vjedhur fëmijët e tyre.

E keqja, hakmarrja dhe në disa raste dëshira për drejtësi ato janë shkatërruese. Personazhi kryesor, Ernesto Bocanegra, rreth të cilit rrotullohet komploti, i bën përshtypje patriarkut të vjetër, i pasur, i rrethuar nga mijëra libra dhe me një zemër kaq të zezë sa ai mund të heshtë ndërgjegjen e tij me alkool.

Një histori që nuk mbaron në faqen e fundit.

Pasi bëtë gjeniun për ta bërë të vështirë të lehtë me këtë roman dhe duke treguar një histori të këtyre karakteristikave në një mënyrë për të gjithë audiencat, më të ndjeshmet dhe më pak, për t'i dhënë asaj një ritëm frenetik, kaq të vështirë për t'u bërë me këtë lloj tregimesh, romani është shumë e vështirë për t’u harruar. Të paktën nuk mundem.

Ndërsa Los Ojos con Mucha Noche i mungon dhuna e qartë përtej asaj që është e nevojshme, dhuna emocionale që fshihet pas çdo faqe, e detyron lexuesin të bëjë rreth e rrotull se si është njerëzimi.

Sipas fjalëve të vetë Emilio Calderón:

Easyshtë e lehtë të jesh mbështetës dhe paqësor në kohë të mira kur gjërat janë të lehta dhe gjërat po shkojnë mirë për ne, por a jemi ne të njëjtën gjë në kohë lufte, kur bëhemi të uritur, a duhet të ikim dhe të luftojmë për jetën tonë dhe ata e fëmijëve tanë?

Një histori e shkëlqyer për të zgjatur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.