James Fenimore Cooper. E fundit nga Moikanët dhe veprat e tjera.

Bashkëpunëtori i James fenimore Ai lindi më 15 shtator 1789 dhe vdiq në 14 shtator 62 vjet më vonë. Ky romancier amerikan shkroi më shumë se 30 romane aventureske kushtuar mbi të gjitha rrëfimin e jetës së pionierët antikë në Perëndimin Amerikan dhe konfrontimet dhe betejat e tyre me indianët. Romani i tij më i njohur është dhe do të jetë Mohikani i fundit, e vitit 1826. Por puna e tij në përgjithësi mori shumë famë. Këtu është një përmbledhje e saj dhe e disa frazave të saj.

Bashkëpunëtori i James fenimore

Fenimore Cooper ka lindur në Burlington, New Jersey, the 15 nga Septiembre nga 1789 dhe ai vdiq 14 nga Septiembre nga 1851 en Cooperstown, Nju Jork. Ai u shkollua në Albany, New York dhe në Yale, dhe koha e tij në ato vende e ndihmoi atë të krijonte miqësi dhe të lidhej shumë mirë me familje të ndryshme aristokrate.

Romani i parë që ai shkroi titullohej Kujdes, e cila ishte një fracaso. Por ishte e mëposhtmja, Spiuni, e cila do të përcaktojë punën e tij të mëvonshme dhe stilin e tij dhe ai fitoi një sukses që tashmë ishte e pandërprerë. Romani i tij më i famshëm ishte Mohikani i fundit (o I fundit nga mohikanët siç është përkthyer edhe). Në të ai na tregon temat që e karakterizuan atë përgjithmonë: kufijtë dhe jeta e vështirë në to, pionierët dhe kolonët të vendit të gjerë të Amerikës së Veriut ende për t'u zbuluar, dhe marrëdhëniet e tij me Indianët, banorët vendas të atyre tokave.

Mohikani i fundit

Kjo punë tashmë ka eklipsuar pjesën tjetër, por ai shkroi më shumë se 30 romane të zhanrit. Në stilin e tij, nga ana tjetër, ekziston një e shkëlqyeshme kontrast midis dhunës që ndonjëherë ekziston në rrëfim dhe ngadalësisë së prozës së saj në disa fragmente ose përshkrime. Por tono romantike, ndjellëse dhe nostalgjike, jo më për shkak të temave të mbuluara nga miqësi, dashuri, besnikëri, trimëri, nder ose sakrificë, por për vendosjen e rrëfimit.

Ajo u botua për herë të parë në Shkurt 1826. Shtë libri i dytë i të cilit ishte një pentologji thirrje Përralla prej lëkure. Këto pesë libra ai i shkroi gjatë tetëmbëdhjetë viteve dhe konsiderohen më përfaqësuesit e asaj që njihet si Rrëfim heroik i Amerikës së Veriut.

Seria e miksit zhanret historike dhe aventurë dhe përqendrohet në betejat franko-angleze të shekullit të XNUMX-të. Karakteri i tij qendror është Syri i Skifterit, një jetim i marrë në fëmijëri nga indianët. E tëra përbëhet nga PionierëtMohikani i funditLivadhEksploruesi y Gjahtari i drerëve.

Historia që tregohet në Mohikani i fundit zhvillohet në 1757, gjatë Luftës Shtatë Vjetore kur Franca dhe Britania e Madhe luftuan për kontrollin e kolonive të Amerikës së Veriut. Francezët kërkuan ndihmën e fiseve amerikane vendase për të luftuar kolonët më të shumtë britanikë.

Ai rrëfen aventurat e gjuetarit Hawkeye dhe shokëve të tij të fisit të Moikanasve, Chingachgook dhe djali i tij Uncas, të cilët mbrojnë Alicia dhe Cora Munro, bijat e oficerit anglez në komandën e Fort Henry, të rrethuar nga trupat franceze të gjeneralit Montcalm dhe aleatëve të tij, indianët Huron, të udhëhequr nga luftëtari mizor Magua.

Versione kinematografike

Për më dembelët Kur bëhet fjalë për leximin, gjithmonë mund të vini në dorë versionet e filmit bazuar në punën e Cooper.

Nuk është një e parë dhe shumë e vjetër 1920, të drejtorëve Maurice Tourneur dhe Clarence Brown, me Harry Lorraine dhe Wallace Beery. Në 1936 George Seitz bëri një tjetër me Randolph scott në rolin kryesor. Dhe ne 1977 u bë një version për Televizor me Steve Forrest, Togeri i famshëm Harrelson i Burrat e Harrelson, si protagonist.

Por pa asnjë dyshim më i njohuri ishte ai që u bë në 1992, drejtuar nga Michael Mann. Ata luanin në të Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Wes Studi, Patrice Chéreau dhe Pete Postlethwaite në rolet kryesore.

Fraza 5

 1. Pak burra shfaqën bollëk më të madh, ose, për ta thënë më mirë, antitezë më të madhe të karakterit sesa luftëtari vendas i Amerikës së Veriut. Në luftë ai ishte sfidues, mburravec, dinak, i pamëshirshëm, vetëmohues, por në të njëjtën kohë i përkushtuar ndaj vetes; në paqe, ai ishte i drejtë, bujar, mikpritës, hakmarrës, bestytni, modest dhe zakonisht i thjeshtë.
 2. Çdo rrugë ka fundin e saj dhe çdo fatkeqësi sjell mësimin e saj.
 3. Kam dëgjuar se ka njerëz që lexojnë libra për të bindur veten se ekziston një Zot. Nuk e di, por njeriu mund t'i deformojë veprat e tij në vendbanime, sikur do të linte atë që është aq e qartë në shkretëtirë si një çështje dyshimi midis tregtarëve dhe priftërinjve.
 4. Chingachgook kapi dorën që, në ngrohtësinë e ndjenjave, eksploruesi ishte përhapur mbi tokën e freskët dhe në atë qëndrim miqësie këta drurë të guximshëm ulnin kokën, ndërsa lotët e djegur binin në këmbët e tij, duke i lotuar varrin e Uncas si pika shiu.
 5. Jo! Qendro gjalle! Mbaje, a më dëgjon? Ju jeni i fortë, mbijetoni. Qëndro i gjallë, pa marrë parasysh se çfarë ndodh! Do te gjej ty Pavarësisht se sa zgjat, sa larg jeni, unë do t'ju gjej ...

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.