Departamenti Q nga Jussi Adler-Olsen. Versione të serive dhe filmave

Jussi Adler-Olsen Ai është një nga autorët më të suksesshëm të romaneve kriminale nordike në vitet e fundit.
Romanet e tij, veçanërisht 7 trillet e të famshmit Departamenti Q, janë botuar në më shumë se 40 vende. Dhe miliona lexues janë bllokuar nga rastet e zgjidhura nga inspektori i paqëndrueshëm dhe gjithnjë i humorit. Carl Morck dhe ndihmësi juaj i veçantë dhe shumë më i bukur Hafëz al-Asad.

4 Tetor e mëposhtmja do të dalë në Danimarkë version filmi nga një tjetër tituj i tij, i katërti: Dosja 64. Dhe si tre të mëparshmit, pamja e rimorkios së tij aventureske është një tjetër përshtatje e mirë. Unë e rishikoj serinë dhe shpresoj që ky film i ri të mos vonojë shumë të vijë këtu.

Jussi Adler-Olsen

Lindur më 1950 në Kopenhagë, punoi si gazetar, redaktor i librit komik dhe redaktor i revistës. Në vitin 1995 ai vendosi t'i përkushtohej tërë kohës shkrimtarit.

Seriali i tij Department Q, me personazhe nga zhanri më i zi, pothuajse të gjithë meshkuj dhe me vlera politikisht të pasakta që, duke pasur parasysh suksesin e arritur, kanë luajtur në favor të tyre, është një nga më të vlerësuarit. Dhe mbetet në krye të panoramës aq e mbushur me njerëz - megjithëse ata insistojnë t'i ulin ato nga piedestali - nga autorët nordikë.

Seria Q e departamentit

Në vitin 2010 erdhi në këtë mënyrë Gruaja që gërvishtem muret, çështja e parë e Departamentit Q, një departament i policisë daneze synonte të hetonte çështjet e pazgjidhura dhe të arkivuara të së kaluarës. Dhe atje takojmë protagonistët kryesorë. Përpara tij është inspektori Carl Morck. Me një skedar të shënuar nga a episod i erret në të cilën një koleg është plagosur dhe ai dhe i tij karakter i errët, Mørck është një lloj murtaje midis kolegëve dhe menaxherëve të tij, të cilët meritojnë vetëm bodrumin ku ka përfunduar.

Jeta juaj personale është një rrëmujë, por ai e bën për refuzimin e tij dhe luftën kundër botës duke qëndruar në shtëpi dhe duke u kujdesur për shokun e tij quadriplegic. Dhe në ato ku ata e dërgojnë Assad, një asistent me origjinë siriane dhe probleme gjuhësore, për të punuar me të. Zemërimi dhe kundërshtimi i Mørck shtohen nga karakter i mirë dhe gjendje të porsaardhurit.

Çifti i kundërt në të dy metodat dhe personazhet është një nga bazat e suksesit të kësaj serie. Polici i keq dhe polici i mirë, me dialogët e tyre të humorit të zi, kaustik dhe gjithmonë në opozitë. Por pikërisht për këtë arsye ata plotësojnë njëri-tjetrin dhe arrijnë të zgjidhin rastet. Rreth tyre grumbullojnë pjesën tjetër të personazheve dytësorë, si p.sh. Rose, sekretari dhe bashkëpunëtori i çuditshëm që ata do të kenë, djali i ish-gruas e Mørck, i cili jeton me të, dhe epror dhe kolegët me të cilët bashkëveprojnë.

Dhe pastaj ka parcela, aq i pëlqyer prej tij kthesë dhe vendet më perverse të natyrës njerëzore që përshtaten në mënyrë perfekte në mjedisin e ftohtë në të cilin ato zhvillohen.

Titujt janë:

 1. Gruaja që gërvishtem muret. 
 2. Djemtë që ranë në grackë
 3. Mesazhi që erdhi në një shishe
 4. Dosja 64
 5. Efekti Marcus
 6. i pakufizuar
 7. selfies

Filmat

Vetë autori i ka përshkruar ata si «plot klishe»Dhe i ka mohuar ato, por ka qenë me fat që adaptimet filmike që po bëhen janë kënaqur pritje e mirë nga kritikët dhe publiku. Ajo shtohet gjithashtu me prekjen e mirë të përgjithshme në zhanrin që kanë nordikët kur bëhet fjalë për të lëvizur thrillers letrare në ekran.

Merita në këto mbase nuk është aq shumë për vendosjen tashmë gri e errët natyrale me të cilën ata kanë. Mbizotërojnë kiaroskuro, mjegullat dhe ngjyrat metalike të të ftohtit. Ekziston edhe buen materiale një markë e tillë e shtëpisë nordike dhe aq e hollë në të njëjtën kohë me syrin e ndezur të kineastëve.

Mund të ndodhë gjithashtu që trajtimi i atyre klisheve bëri një ndryshim në ekranin e madh. Me atë bashkohet edhe një vizion të mirë të biznesit në të cilën përgjegjësit menduan për njerëzit e përfshirë në adaptimet suedeze gjithashtu të suksesshme të serisë së famshme Mijëvjeçaritnga Stieg Larsson.

Titujt e serisë së filmit që përshtatin katër romanet e parë janë:

Në 2002, policia, për shkak të mungesës së provave, vendosi të mbyllë çështjen e zhdukjes, ndërsa ishte në një udhëtim me traget, të Marete Lyngaard, një premtim i ri politik.

Mørck dhe Assad hetojnë vrasjen brutale të dy binjakëve të rinj në një shtëpi verore. Një grup studentësh të klasave të larta është ndër të dyshuarit kryesorë.

Një mesazh i gjetur në një shishe në Skoci arrin Departamentin Q. Kur të arrijnë të deshifrojnë atë që thotë se do të gjejnë një rast tjetër të braktisur të ngatërruar.

 • Dosja 64 (titulli i përkohshëm në origjinal i Ditar 64)

Këtë herë ata po hetojnë zhdukjet e ndryshme që ndodhën në vitet XNUMX. Hetimet e tyre i çojnë te Nete Hermansen, një grua që ka dashur të fshehë të kaluarën e saj tragjike derisa të kthehet. Por hijet gjithashtu kthehen në ekzistencën e Mørck dhe sekretet e bashkëpunëtorëve të tij Assad dhe Rose janë gjithnjë e më të dukshme.

Shpërndarja

Pastaj gjetën një cast që, të paktën, ka rezultuar të jetë shume tretes. Aktorët danezë, suedezë ose norvegjezë vendosin fytyra dhe transmetime mjaft të ngushta për personazhet e letrës.

Carl Morck Aktori danez i jep atij një fizik shumë të fortë Nikolaj Gënjeshtra Kaas, e cila bën të njëjtën komedi që futet në lëkurën e atij inspektori me një vrenjtje të përhershme, mbase edhe më e errët dhe më e ashpër se ajo letrare. TE AssadSidoqoftë, aktori suedez i jep atij një fizik krejtësisht të ndryshëm nga personazhi origjinal. Tarifat Tarifat, i cili megjithatë arrin të na bëjë ta harrojmë dhe, në shumë aspekte, gjithashtu ta përmirësojmë atë.

Dhe për pjesën tjetër, aktorët spikasin kompetent nga terroir ose fqinjë më lart si norvegjezët, të cilët i japin hua disa emra të mirë nga kinemaja e tyre, për shembull, djalit të keq nga roli në Shëlbimi, filmi i tretë.

Rekomandohet?

Po, nëse ju pëlqen seriali letrar padyshim, por nuk është thelbësore të jesh lexues prej tyre. Ata janë thjesht një shembull i mirë i kinemasë nordike më të specializuar në zhanër. Kushdo që ka një ide për të (saga suedeze e Mijëvjeçari apo seriale televizive si Ura, I shfajësuar o Varg veum) do t'i vlerësojë ato. Unë gjithashtu rekomandoj t'i shikoni në OV. Tingulli i ashpër nordik shoqëron shumë mirë mjedisin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.