Librat e perëndive skandinave dhe të miteve

Neil Gaiman, autor i Miteve Nordike.

Nëse shkojmë në vende si Suedia ose Norvegjia, do të kuptojmë se pjesa më e madhe e kulturës së tyre bazohet në një mitologji skandinave që daton që nga kohërat parakristiane dhe është e përbërë nga karaktere dhe legjenda Viking që vazhdojnë të japin atë atmosferë epike dhe unike. Legjendat dhe mitet e luftëtarëve të mëdhenj, kukudhët dhe kafshët, Valkyries dhe perënditë e fuqishme që janë pjesë e këtyre mëposhtme Librat e perëndive skandinave dhe të miteve plotësisht e rekomandueshme.

Librat e perëndive skandinave dhe të miteve

Mitet skandinave, nga Neil Gaiman

Mitet skandinave nga Neil Gaiman

Një nga tregimtarë të mëdhenj të letërsisë fantastike e kohës sonë befasoi të gjithë botën me botimin e romanit grafik çmim fitues Sandman, duke marrë kohë për të eksploruar magjinë e vendeve të tjera siç janë vendet e veriut. Në Mitet nordike, Gaiman rikuperon historitë që lexoi si fëmijë për t'i rikrijuar ato me humor dhe pasion, pothuajse duke u rekomanduar atyre prindërve që t'u lexojnë fëmijëve të tyre. Në të gjithë faqet e tij ne dëshmojmë ambiciet e perëndive ose impulsivitetin e tyre ndaj seksit dhe luftës përmes personazheve të tillë si Thor dhe çekiçi i tij i famshëm, Odin ose Loki, personazhet kryesorë të shkrimeve të shenjta eddas që përbëjnë shtyllën e kësaj mitologjie. Një klasik thelbësor.

Tekste mitologjike të Eddas, nga Snorri Sturluson

Tekste mitologjike nga Eddas nga Snorri Sturluson

Postuar në 1932, Tekstet mitologjike të Eddas analiza mitet më të rëndësishme norvegjeze të Islandës falë veprës së Snorrit, historianit dhe juristit i cili në shekullin e XNUMX-të u dha jetë shkrimeve kryesore të të ashtuquajturës Edda e vogël: Veshja me gëlqere, më narrative the Skáldskaparmál, me karakter dhe poetik, dhe Hattatal, një listë e formave të vargjeve. Gjithashtu janë mbledhur fragmente nga historitë e mbretërve Norvegjezë që përbëjnë urën midis kohërave klasike dhe Skandinavisë mesjetare, veçanërisht në zonën Islandeze.

Mitologjia Keltike dhe Norvegjeze, nga Alessandra Bartolotti

Mitologjia Keltike dhe Norvegjeze nga Alessandra Bartolotti

Megjithëse shumë priren ngatërroni mitologjinë e Keltëve me atë të Norvegjisë dhe të dy vijnë nga e njëjta origjinë, popujt indo-evropianë, të dy diversifikohen në zakone të ndryshme. Keltët udhëhiqen nga një magji dhe romancë në historitë e tyre, ndërsa nordikët promovuan pushtimin, duke i rezistuar një krishterimi që përfundoi duke përmbysur të dy kulturat. Këto dy kultura janë analizuar nga Bartolotti në këtë libër në të cilin autori zhytet në historitë e saj më të njohura me shumë sukses.

Doni te lexoni Mitologjia keltike dhe nordiane?

Fati i zotave: Interpretimi i mitologjisë skandinave, nga Patxi Lanceros

Fati i perëndive të Patxi Lancers

Profesori i Filozofisë Politike dhe Teorisë Kulturore në Fakultetin e Shkencave Sociale dhe Humane të Universitetit të Deusto, në Bilbao, Patxi Lanceros ishte përgjegjës për të bërë përkthimi i parë përfundimtar i miteve nordike në gjuhën tonë. Një vepër në të cilën autori zbulon tiparet dhe kozmologjinë e një kulture që, si shumë të tjera që pikuan Tokën në kohërat antike, interpretoi botën në një mënyrë konkrete, unike, duke i shtrirë historitë e saj në mitologjitë gjermane dhe anglo-saksone kaq të lidhura me atë të vendeve të ftohta të veriut.

Discover Fati i perëndive.

Mitet nordike, nga RI Page

Mitet Nord të RI Page

Raymond Ian Page, i cili vdiq në 2012, ishte një historian britanik i fiksuar me një mitologji skandinave që ai zbërtheu në libra si ai i tij Mitet nordike, botuar në 1992. Një përmbledhje e tregimeve duke përfshirë Odin dhe Thor, Sigurd Volsung, Freyia dhe Loki, Gudrun dhe Brynhild, protagonistë të tregimeve kryesore epike të kësaj mitologjie të vajzave me veshje transparente, perëndive që mbajnë sëpata dhe luftëtarëve që tronditen në notet e kuajve fluturues. Një përrallë e shkëlqyer nga njëra nga ekspertë të mëdhenj të miteve të veriut Shekulli XNUMX.

Historia daneze (Librat e Kohëve të Keqe), nga Saxo Grammarico

Historia daneze e Gramatikës Saxo

Saxo Gramatico ishte një historian danez i shekullit të XNUMX-të, informacioni kryesor i të cilit njihet përmes këtij libri. Një përmbledhje e historisë së mbretërve të Danimarkës nga kohërat antike për të cilat autori hetoi historitë dhe rrëfimet e ndryshme të mitologjisë skandinave, veçanërisht nga Islanda. I juaji është gjithashtu Gesta Danorum, teksti i historisë daneze i shkruar në latinisht prej të cilave ruhen ekstrakte të ndryshme që sot shfaqen në Bibliotekën Kombëtare të Danimarkës dhe vëllimi i tretë i të cilit përfshin një version të hershëm të Hamletit të famshëm të Shekspirit.

Lee Historia daneze.

Nordic Heroes: The Guide Official to the Magnus Chase Universe nga Rick Riordan

Heronjtë e Norvegjisë nga Rick Riordan

Riordan është një autor amerikan, veprat e të cilit merren me të lidhni mitet nordike me ditët e sotme përmes personazhit të Magnus Chase, një fëmijë i keqkuptuar nga Bostoni. Vëllime, fantazia e të cilave universi është mbledhur në këtë vëllim që do të kënaqë dashamirët e librave të ilustruar falë koleksionit të krijesave dhe personazheve nga mitet nordike që mbushin këtë udhëzues thelbësor që përfshin gjithashtu intervista, anekdota dhe shpjegime të perëndive të Asgard ose trajnime për të Ragnarok, beteja e ditës së kijametit që frymëzoi pjesën e fundit në sagën Disney / Marvel Thor.

Doni te lexoni Heronj nordikë?

Loki nga Mike Vasich

Loki nga Mike Vasiem

Loki ishte i vëmendshëm Zoti i Mashtrimit, i njëjti që u internua nga perënditë dhe premtoi hakmarrje kundër tyre. I shoqëruar nga ujku Fenrir, gjarpri legjendar Midgard dhe një ushtri gjigantësh me të cilët ai synon t'u japë fund nëntë botëve, Loki zhvillojë një betejë kundër armiqve të tij, Thor dhe Odin, të mbledhur në këtë libër zbavitës dhe argëtues që analizon historitë e ndryshme Nordike duke u përqëndruar në një nga personazhet e saj anije, më i njohur për karakterin e sagës Thor të luajtur nga Tom Hiddleston.

Marku i Odinit: Zgjimi, nga Xavier Marce

Shenja e Odinit nga Xavier Marcé

Zoti i mençurisë dhe i luftës është më i rëndësishmi në mitologjinë skandinave dhe protagonisti i kësaj këste të parë të a sagë transmedia që ndryshon plotësisht mënyrën e konceptimit të letërsisë. Përmes një kodi që ju lejon të përdorni një platformë, universi i Marce ofron histori të bazuara në këto mite dhe kjo, në veçanti, ndodh përmes ëndrrave paralajmëruese të Luis, një inxhinier i hapësirës ajrore mbi të cilin i gjithë fati i Njerëzimit.

Filloni këtë sagë me ritëm të shpejtë me Shenja e Odinit.

Cilat janë perënditë tuaja të preferuara norvegjeze dhe librat e mitit?

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Utopia - Ana Calatayud L. dijo

  Përshëndetje! Sapo zbulova blogun tuaj rastësisht në Bloglovin 'dhe mendoj se do të qëndroj këtu ^^ Lidhur me këtë postim, Gaiman duke qenë autori im i preferuar, «Mitet Nordike» është një libër që nuk do ta humbas sa më shpejt që të kem rast për ta lexuar. Nga librat e tjerë që ju rekomandoni për tema nordike, unë e njihja vetëm atë nga Riordan dhe "Shenjën e Odinit" dhe, megjithëse nuk kam lexuar ndonjë prej tyre, nuk e përjashtoj ta bëj në të ardhmen
  Një përqafim dhe eja kur të duash: 3

 2.   mateo dijo

  heronj nordikë

bool (e vërtetë)