Librat më të mirë të vendosur në Karaibe

Librat më të mirë të vendosur në Karaibe

Karaibet janë një det me shumë mistere, me ngjyra dhe fantazma, keq-gjenerim dhe palma. Një enklavë historike e hulumtuar disa herë nga letërsia përmes këtyre mëposhtme librat më të mirë të vendosur në Karaibe.

Një shtëpi për Z. Biswas, nga VS Naipaul

Një shtëpi për Z. Biswas

Botuar në 1962, romani më i famshëm i Çmimi Nobel Naipaul thellohet në identitetin e banorëve të Trinidad y Tobago, një vend Karaibe ku ardhja e shumë emigrantëve Indianë dhe Kinezë në fund të shekullit të XNUMX-të formoi një vazo unike shkrirjeje të kulturave. Në rastin e Naipaul, një Indo-Trinidadian, autori mbledh një pjesë të dëshmisë së babait të tij për ta kthyer atë në historinë e Mohun Biswas, një njeri i përulur i martuar me vajzën e një familje të fuqishme indiane, ideja e suksesit përfundon në pronën e një shtëpie. Pasqyrimi më i mirë i një shoqëria postkoloniale e etur për të krijuar një identitet të vetin.

Doni te lexoni Një shtëpi për Z. Biswas?

Mbretëria e kësaj bote, nga Alejo Carpentier

Mbretëria e kësaj bote nga Alejo Carpentier

pas kontakti i tij me barokun dhe surrealizmin Gjatë viteve të tij në Evropë, Alejo Carpentier u kthye në Kubën e tij të lindjes me një çantë shpine të mbushur me ndikime dhe histori të reja që do të rishpilonin përgjithmonë tekstet e Karaibeve dhe Amerikës Latine. Mbretëria e kësaj bote është kryevepra e këtij shkrirja dhe e konceptit të «e verteta e mrekullueshme«, Realizëm i ngjashëm, por jo i barabartë me magjinë, i përshtatur në kohën e revolucionit haitian parë në sytë e një skllavi, Ti Noel, dhe kontakti i tij me kryengritjet, evolucionin dhe elementët e mbinatyrshëm që përshkojnë një nga romane të mëdha të shekullit të XNUMX-të.

Njeriu i vjetër dhe deti, nga Ernest Hemingway

Njeriu i vjetër dhe deti, nga Ernest Hemingway

Heminguej ishte gjithmonë një udhëtar i pasjellshëm: Franca, Spanja, Afrika dhe, së fundmi, një kontinent Amerikan me të cilin ai u pajtua, duke humbur veten në vende si Florida Keys ose, veçanërisht, Kubë. Do të ishte në vendin e Karaibeve ku Çmimi Nobel do të promovonte pasionin e tij për lundrimin dhe detin, për historitë e peshkatarëve që ai dinte të kapte aq mirë në Plaku dhe deti, vepra e tij më e madhe. Botuar në 1952, historia e peshkatarit të vjetër Santiago dhe odiseja e tij për të kapur peshkun më të madh që komuniteti i tij ka parë ndonjëherë nuk është vetëm një ushtrim perfekt në pezullim, por një metaforë e madhe për një krenari që çdo qenie njerëzore përpiqet të arrijë në mënyra të ndryshme.

Para se të bjerë nata, nga Reinaldo Arenas

Para se të bjerë nata nga Reinaldo Arenas

Pjesa më e madhe e histori që dolën nga Kuba gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të ata aluduan për një Revolucion Kuban, pasojat e të cilit goditën një brez intelektualësh dhe mendimtarësh të fiksuar për të ikur nga ishulli i Fidel Castro. Njëri prej tyre, shkrimtari homoseksual Reinaldo Arenas, u persekutua për idetë dhe orientimin e tij seksual deri në transferimin e tij më vonë në New York City, ku përfundoi duke kryer vetëvrasje në 1990 pas viteve të AIDS-it. Para vdekjes së tij, Arenas e la këtë libër si një dëshmi, një përmbledhje brutale e Kubës revolucionare që do të përshtatej nga regjisori Julian Schnabel në 2001 në filmin homonim me protagonist Javier Bardem.

A nuk keni lexuar akoma Para se të bjerë nata?

Dashuria në kohët e kolerës, nga Gabriel García Márquez

Dashuria në kohën e kolerës nga Gabriel García Márquez

Konsiderohet si një nga vepra të mëdha të Gabos, Dashuria në kohën e kolerës u botua në vitin 1985 dhe u bë një bestseller i menjëhershëm. I vendosur në një qytet në Karaibe Kolumbiane që mund të jetë krejtësisht Cartagena de Indias, romani tregon rastësinë histori dashurie e Florentino Ariza dhe Fermina Daza, ky i fundit u martua me Dr. Juvenal Urbino. Një histori e pasioneve të ndaluara ku Karaibet, lundrimet në lumenjtë e lumit Magdalena ose shtëpitë e ngjyrave dhe bougainvillea krijojnë një univers të egër që na çon në një nga mbarimet më të mira të letërsisë.

Deti i gjerë Sargasso, nga Jean Rhys

Deti i gjerë Sargasso

Konceptuar si parathënie e romanit të famshëm nga Charlotte Brontë Jane Eyre, Deti i gjerë Sargasso Ajo u botua në 1966 pas viteve të mungesës nga shkrimtari i lindur në Dominikane Jean Rhys. Romani, i vendosur në Karaibet post-koloniale, tregon historinë e Antoinette Cosway, një Kreol i ri i bardhë i bllokuar midis zakoneve ishullore të Xhamajkanëve dhe një patriarkati evropian, të cilit ajo i nënshtrohet pasi u martua dhe u zhvendos në Angli. Që nga ajo kohë, zëra të ndryshëm fillojnë të qarkullojnë për një grua që u çmend dhe përfundoi e mbyllur në një papafingo. Romani nënkuptonte gjithçka një bestseller dhe mori duartrokitje unanime nga një recensues se ai më në fund njohu punën e dorës së Rhys.

Festa e dhisë, nga Mario Vargas Llosa

Festa e dhisë

Gjatë viteve, diktatori më i madh në Karaibe ishte Rafael Leónidas Trujillo, udhëheqës maksimal një Republikë Dominikane i nënshtruar tekave të qeverisë gjatë viteve 50 dhe deri në vrasjen e Trujillo në maj 1961. Një përmbledhje e historisë së ishullit përmes tre perspektivave: ajo e vetë diktatorit, ajo e vrasësve të tij dhe ajo e një Dominikane e re e cila kthehet në ishull në vitet 90 për të luftuar demonët e saj. Botuar në vitin 2000, Festa e dhisëjo vetëm që u bë një nga vepra të mëdha të Mario Vargas Llosa por edhe të letërsisë bashkëkohore të Amerikës Latine.

Një histori e shkurtër e shtatë vrasjeve, nga Marlon James

Histori e shkurtër e shtatë vrasjeve

Fitues i Çmimit Booker në 2015, Histori e shkurtër e shtatë vrasjeve Shtë një zhytje në atë Karaibe të errët të gjysmës së dytë të shekullit XNUMX në të cilin u bashkuan bandat mafioze dhe trafikantët e drogës. Një grup ndikimesh të kryera nga banda Ndjesi dushi, e cila filloi të bënte kërdi në Xhamajka pas pavarësisë së vendit në 1962 për t'u zgjeruar në Shtetet e Bashkuara dhe duke përfunduar duke krijuar perandorinë e çarjes. Një udhëtim në historinë e fundit të Xhamajkës ku nuk mungojnë referencat për personalitete të tilla si Bob Marley, një këngëtar i cili priti një vizitë nga shtatë persona të armatosur në shtëpinë e tij dy ditë para kremtimit të koncertit të Buzëqeshjes së Xhamajkës përmes të cilit artisti "Asnjë grua, pa thirrje" u përpoq të qetësonte një vend të trazuar.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Lisa dijo

    Dy romane të tjerë të mëdhenj dhe edukativë të vendosur në vendet e Karaibeve janë këto LOS CUADERNOS DE LARISSA (autor Sulen Claremont) është e re, një histori prekëse e vendosur kryesisht në Holguin Kubë, tjetra e OKB -së RIÑÓN PARA TU NIÑA (e vendosur në Havana dhe Republikën Dominikane, tërheqëse) dhe edukative