Rabindranath Tagore. 77 vjet pa poetët më të famshëm indian.

Sot ato janë përmbushur Vjet 77 të Rabindranath Tagore duke kaluar, më i famshmi nga poetët indianë. Me siguri në shumë shtëpi ka një botim të veprave të tij të zgjedhura. Në timen është më e njohur, ajo e Redaktues Aguilar (Biblioteka e Çmimit Nobel), me versionin e Zenobia Camprubi, gruaja e poetit Juan Ramón Jiménez.

Ai botim shumë karakteristik, me pastë blu fleksibël, shkronja të ngritura dhe një kurriz të artë, më tërhoqi që në moshë shumë të re. Ishte një nga arsyet e marrjes së librit dhe leximit të poezisë së Tagore edhe pse ai kuptonte shumë pak. Sot shpëtoj 4 poezi të tij të dashurisë për të kujtuar këtë shkrimtar që fitoi Çmimi Nobel në 1913.

Rabindranath Tagore

Lindur në Kalkuta në 1861, përveç se ishte poet, Tagore ishte gjithashtu filozof dhe piktor. Më i riu nga katërmbëdhjetë vëllezërit e motrat, ai i përkiste një familje e pasur ku kishte një atmosferë të shkëlqyer intelektuale. Ai shkoi në Angli në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç për të përfunduar shkollimin, por u kthye në Indi para se të mbaronte studimet.

Ka shkruar Tagore tregime, ese, tregime të shkurtra, libra udhëtimesh dhe drama. Por pa dyshim që fama e tij i erdhi për bukurinë e veçantë të poezive të tij, të cilave u vuri edhe muzikë. Ishte mbrojtës i pavarësisë indiane dhe në 1913 ai u dha çmimin Çmimi Nobel në Letërsi në njohje të gjithë karrierës së tij dhe gjithashtu për përfshirjen e tij politike dhe shoqërore. Dhe në 1915 ai u emërua Zotëri nga mbreti George V. Në vitet e fundit të jetës së tij ai gjithashtu iu përkushtua pikturës.

Ndër prodhimin e tij të gjerë spikat Këngët e agimit, i frymëzuar nga disa përvoja mistike që ai kishte; Lëvizja kombëtare, një ese politike mbi pozicionin e tij në favor të pavarësisë së vendit të tij; Oferta lirike, nga më të njohurit; Postari i Mbretit, Luaj. Ose librat me poezi Kopshtari, Hëna e Re o I arratisuri. 

4 poezi

Ai më tha butë: «Dashuria ime, më shiko në sy ...

Ai më tha butë: «Dashuria ime, më shiko në sy.
"Unë e qortova, i thartë dhe i thashë:" Shko ". Por nuk u zhduk.
Ai erdhi tek unë dhe më mbajti duart… Unë i thashë: "Më lër".
Por nuk u zhduk.

Ai ma vuri faqen në vesh. U tërhoqa pak
Unë e vështrova dhe i thashë: "A nuk ke turp?"
Dhe nuk lëvizi. Buzët e tij më lanë faqen. Unë u drodh,
dhe unë i thashë: "Si guxon të thuash?" Por ai nuk kishte turp.

Ai ma nguli një lule në flokët e mia. Unë i thashë: "inshtë e kotë!"
Por nuk do të lëkundej. Ai më hoqi kurorën nga qafa dhe u largua.
Dhe unë qaj dhe qaj, dhe pyes zemrën time:
"Pse, pse nuk kthehet?"

***

Më duket, dashuria ime, se para ditës së jetës ...

Më duket, dashuria ime, se para ditës së jetës
ti ishe duke qëndruar nën një ujëvarë ëndrrash të lumtura
duke mbushur gjakun tuaj me turbulencën e tij të lëngshme.
Apo ndoshta rruga juaj ishte nëpër kopshtin e perëndive,
dhe një mori gazi prej jasemini, zambakësh dhe oleandra
ra në krahët e tua dhe duke hyrë në zemrën tënde,
atje ishte një trazirë.
E qeshura jote është një këngë, fjalët e së cilës po mbyten
në britmat e melodive; një rrëmbim të erës së disa luleve
mos vish; Likeshtë si drita e hënës që depërton
Nga dritarja e buzëve të tua, kur fshihet hëna
ne zemren tende. Nuk dua më arsye; Harroj arsyen.
Di vetëm që e qeshura jote është rrëmujë e jetës në rebelim.

***

Më fal sot padurimin tim, dashurinë time ...

Më fal padurimin tim sot, dashuria ime.
Isshtë shiu i parë i verës dhe korije e lumit
Ajo është gazmore, dhe pemët kadam, në lulëzim,
Ata tundojnë erërat që kalojnë me gota verë aromë.
Shikoni, për të gjitha cepat e qiellit rrufeja
shikimet e tyre shigjetojnë dhe erërat ngrihen nëpër flokët e tu.
Më fal sot nëse të dorëzohem ty, dashuria ime. Po nga secila
ditën që ai fshihet në paqartësinë e shiut; të gjithë
punët janë ndalur në fshat; livadhet janë
braktisur. Dhe ardhja e shiut e ka gjetur në tuajin
sytë e errët muzika e tij, dhe korrik, në derën tuaj, prisni, me
jasemini për flokët tuaj në fundin e saj blu.

***

Unë marr duart tuaja, dhe zemrën time, duke kërkuar për ju ...

Unë marr duart tuaja, dhe zemrën time, duke kërkuar për ju,
që gjithmonë të më shpëtosh pas fjalëve dhe heshtjeve,
zhytet në errësirën e syve tuaj.
Megjithatë e di që duhet të jem i kënaqur me këtë dashuri,
me atë që vjen në erë dhe ikën, sepse kemi gjetur
për një moment në udhëkryq.
A jam aq i fuqishëm sa mund t'ju çoj përmes kësaj
tufë botësh, nëpër këtë labirint të shtigjeve?
A kam ushqim për t'ju mbështetur përmes pasazhit të errët të gërryerjes,
të harqeve të vdekjes?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.