Librat më të mirë meksikanë

Librat më të mirë meksikan

Prolific dhe hipnotik, the letërsi meksikane Gjithmonë ishte shënuar nga keq-gjenizimi ose ndikimi i një Revolucioni Meksikan që e ktheu zhanrin gazetaresk në paraardhësin e historive dhe autorëve nacionalistë. Një shpat që shpërthen në këto librat me te mire meksikane që duhet ta lexoni të paktën një herë në jetën tuaj.

Pedro Páramo, nga Juan Rulfo

Pedro Páramo nga Juan Rulfo

Nëse ka një libër meksikan, ai është Pedro Páramo, një nga historitë më universale të letërsisë së Amerikës Latine. Paraprirë nga koleksioni jo më pak i rekomanduar i tregimeve Rrafshi i Djegur përmes të cilit Juan Rulfo na prezantoi tashmë në qytetin fiktiv të Comala, Pedro Paramo evokon misticizmin e një shkretëtire në Meksikë, të zërave misteriozë dhe rrugëve të shkreta në qendër të së cilës ne gjejmë dy histori: ai i Juan Preciado, një djalë i ri që vjen në kërkim të babait të tij Pedro Páramo dhe ai i këtij të fundit, një cacique e korruptuar nga pushteti. Botuar në 1955 dhe konsideruar nga shumë njerëz si një nga romanet e para të realizmit të famshëm magjik të Amerikës Latine, Pedro Páramo është një nga ata libra thelbësorë që të gjithë duhet të lexojnë.

Ashtu si uji për çokollatë, nga Laura Esquivel

Ashtu si uji për çokollatë nga Laura Esquivel

Kur të gjithë menduan se realizmi i lartpërmendur magjik kishte marrë fund, vitet '80 përfunduan me botimin e një prej veprave të mëdha të letrave meksikane. E vendosur në shtetin e Coahuila në mes të Revolucionit Meksikan, historia tregon për romancën mes Tita, e dënuar për t'u kujdesur për prindërit e saj duke vdekur si çdo vajzë benjamina dhe Pedro, të cilit i është dhënë dora e motrës së Titës, Rosaura. . E gjithë kjo, me soba meksikane, aromë dhe pjata që gjallërojnë mjaltët e romancës. Si uji për Çokollatën është në vetvete një recetë që luan me përbërësit e nevojshëm të jesh i papërmbajtshëm: një histori dashurie e gatuar në nxehtësi të ulët, kombinimi perfekt i jetës së përditshme dhe magjisë dhe një qershi në formën e një rezultati të paharrueshëm.

Labirinti i vetmisë, nga Octavio Paz

Labirinti i vetmisë nga Octavio Paz

Letërsi nacionaliste si pasojë e Revolucioni meksikan Ai përfshin vepra të ndryshme në të cilat autorët janë përpjekur të hetojnë kulturën, thelbin dhe sjelljen e meksikanëve. Një shembull i mirë është Labirinti i vetmisë, kryevepër e Octavio Paz botuar në 1950 dhe formuar nga nëntë gjykime përmes së cilës shkrimtari thellohet në episodet historike që nxitën, sipas tij, një të caktuar karakter pesimist në shoqërinë meksikane. Botimet e mëvonshme të veprës kanë përfshirë Postscript-in e njohur, një konferencë Paqe në Universitetin e Teksasit në 1969 bazuar në teorinë e librit, ose Kthimi në Labirintin e Vetmisë, një intervistë në të cilën mendimi rreth një meksikan "i bindet zërit të racës".

Betejat në shkretëtirë, nga José Emilio Pacheco

Betejat në shkretëtirë nga José Emilio Pacheco

Botuar për herë të parë në shtojcën e së Shtunës në 1980, Betejat në shkretëtirë përfundoi të dilte në treg si një roman i shkurtër një vit më vonë. Vendosur në 1967, shfaqja e Pacheco tregon njëzet vitet e mëparshme përmes zërit të Carlos, një djalë të ri nga Colonia Roma në Qytetin e Meksikës i cili bëhet një pasqyrim i përsosur i shoqërisë meksikane të kohës, një që pavarësisht avancimit dhe përqafimit të modernizimit vazhdoi të tërhiqte thyerje që do të përfundonin duke shpërthyer në një të ardhme jo shumë të largët. Një nga librat me te mire meksikane kur bëhet fjalë për të kuptuar historinë e fundit të vendit të Amerikës së Veriut.

Komplot, nga Juan José Arreola

Komploti i Juan José Arreola

Një mik i madh i Juan Rulfo dhe redaktor i pandërprerë i botimeve të ndryshme letrare me shumë sukses në Meksikën e viteve 50 dhe 60, Arreola ishte një nga autorët më pjellorë të brezit të tij, në kontakt të vazhdueshëm me avangardat e ndryshme dhe me një vend në të cilin ai u bë një nga zërat e tij të mëdhenj. Konspiracioni, botuar në 1952, është një grup tregimesh përmes të cilave autori zhyt në ndjenja universale të tilla si dashuria, zhgënjimi ose vetmia të njeriut modern, në të njëjtën kohë që supozon një ushtrim të tërë pastrimi duke përfshirë tekste të ndryshme nga shkrimtari që ishin kondensuar në një numër më të vogël faqesh.

Vdekja e Artemio Cruz, nga Carlos Fuentes

Vdekja e Artemio Cruz nga Carlos Fuentes

Pavarësisht se nuk merr një Çmimi Nobel në Letërsi se ai e konfirmoi si të dorëzuar kur u prit nga Gabriel García Márquez në 1982, Fuentes është një nga autorët e mëdhenj të letrave të Amerikës Latine, fitues i të tjerave çmime të tilla si Princi i Asturias ose Rómulo Gallegos. Një shkrimtar, bibliografia e të cilit përfshin vepra të tilla të fuqishme si Vdekja e Artemio Cruz, një roman që kujton të pasojat e Revolucionit Meksikan në kolektivin popullor dhe, posaçërisht, për një Artemio Cruz i cili, nga shtrati i tij i vdekjes, na tregon historinë e tij të ndarë në faza që nga ana tjetër martojnë kalimin nga Meksika tradicionale në atë të një më moderne siç është ajo e vitit 1962. Ishte në të njëjtin vit kur Vdekja e Artemio Cruz u botua derisa u bë një nga librat e kërkuar kur bëhet fjalë për të kuptuar psikologjinë meksikane të djeshme, sot dhe nesër.

Djalli i Kujdestarit, nga Xavier Velasco

Djalli i Kujdestarit nga Xavier Velasco

Një nga romanet më bashkëkohorë të referencës në letërsinë meksikane ishte ky Djalli mbrojtës fitues i Çmimit Alfaguara në vitin 2003. Historia, e përqendruar në një tjetër episod kyç të letërsisë meksikane të shekullit XXI siç është emigracioni, tregon udhëtimin e Violetës, një dashnore luksoze pesëmbëdhjetë vjeçare e cila pasi i vodhi më shumë se njëqind mijë dollarë asaj prindërit u nisën për të kaluar kufirin për në New York, një qytet ku teprimet dhe dashuritë e saj përcaktojnë një fazë të re për protagonisten.

Shtëpia në rrugën Mango, nga Sandra Cisneros

Shtëpia në rrugën Mango nga Sandra Cisneros

Pavarësisht nga një baba i cili gjithmonë e refuzoi ëndrrën e saj për të shkruar, Sandra Cisneros arriti të kapte një pjesë të dëshirave dhe pendimeve të një brezi emigrantësh meksikanë në Shtetet e Bashkuara si baza perfekte për veprën e saj më të famshme. Shoqëruar nga ilustrime të ndryshme, Shtëpia në rrugën Mango u botua në 1984 duke u bërë një suksesi ne shitje dhe rrezet X të përsosura të një komuniteti Latino në periferi të Çikagos, protagonist i së cilës, i riu Esperanza Cordero, bëhet premtimi i ëndrrës amerikane për një popullsi latine që gjatë tridhjetë viteve të kaluara ka pjellë një univers historish rreth diasporës.

Cilat janë, sipas mendimit tuaj, librat më të mirë meksikan në histori?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   SOFJE dijo

  A MUND T P VENI VITIN E BOTIMIT T THE ARTIKULLIT T TO CITONI AT?

 2.   Dale emmert dijo

  Ata poshtë, Mariano Azuela
  Zhurma e bletëve, nga Sofía Segovia
  Fëmijët e humbur nga Valeria Luiselli