4 shkrimtarë të mëdhenj të lindur më 26 korrik. Shaw, Machado, Huxley dhe Matute

Nuk ka shumë ditë në kalendar ku duhet të festoni kaq shumë përvjetorë të lindjes së shkrimtarëve. Por 26 korrik Shtë një. Sot ata ndajnë ditëlindjet katër autorë të mëdhenj, një irlandez, një anglez dhe dy spanjollë, me karriera më shumë se të shkëlqyera dhe të njohura. Ata janë GGeorge Bernard Shaw, Aldous Huxley Antonio Machado dhe Ana María Matute. Në kujtesën e tij unë zgjedh disa frazat e veta dhe veprat e tij për t’i kujtuar ata.

26 korrik

George Bernard Shaw

Shaw ka lindur në Irlandë en 1856. Ai është autori i vetëm që fitoi Çmimi Nobel në Letërsi në 1925 dhe Oscar i Akademisë së Filmit për skenarin më të mirë për Pygmalion në 1938.

 • Jeta nuk ka të bëjë me gjetjen e vetvetes. Jeta përpiqet të krijojë vetveten.
 • Ne mësojmë nga përvoja se burrat kurrë nuk mësojnë asgjë nga përvoja.
 • Rinia është tretur te të rinjtë.
 • Liria do të thotë përgjegjësi. Kjo është arsyeja pse shumica e burrave e kanë frikë atë.
 • Burri nuk ndalet së luajturi sepse plaket. Ai plaket sepse ndalon së luajturi.

Antonio Machado

Antonio Machado lindi më 26 korrik, 1875 en Sevilla. Nga anëtarët më përfaqësues të thirrjes Brezi i 98, vepra e tij është një nga më të njohurat dhe më të pëlqyerat. Mbi një trashëgimi të shkëlqyer të vargjeve të padisponueshme, veprat e tij spikasin Vetmitë o Fushat e kastileve.

Unë e kam zgjedhur këtë poezi veçanërisht sepse është pjesë e kujtesa ime më e hershme poetike. Në shtëpinë e fshatit të gjyshit tim a pergamenë në një kornizë druri. Unë do ta lexoja atë pa pushim dhe pastaj do të shikoja me kureshtje elmat në kopshtin jashtë dhe u gëzova që askush prej tyre nuk ishte i thatë.

Në një elm të thatë

Tek elmi i vjetër, i ndarë nga rrufeja
dhe në gjysmën e saj të kalbur,
me shirat e prillit dhe diellin e majit
kanë dalë disa gjethe jeshile.

Elm njëqind vjeçar në kodër
që lëpin Duero! Një myshk i verdhë
njollos lëvoren e bardhë
te bagazhi i kalbur dhe i pluhurosur.

Nuk do të jetë, si plepat që këndojnë
që ruajnë rrugën dhe bregun,
banuar nga bilbilë ngjyrë kafe.

Ushtria e milingonave në një rresht
po ngjitet sipër saj dhe në zorrët e saj
merimangat endin rrjetat e tyre gri.

Para se të të rrëzoj, elmo duero,
me sëpatën e tij druvarë dhe zdrukthëtar
Unë të kthej ty në një zile zile,
kamion vagon ose zgjedhë kamionçinë;
para se të kuqe në shtëpi, nesër,
digjen nga ndonjë kasolle e mjerueshme,
në buzë të një rruge;
përpara se të të rrëmbejë një shakullinë
dhe prerë frymën e maleve të bardha;
para se të të shtyjë lumi drejt detit
përmes luginave dhe përroskave,
elm, unë dua të shënoj në portofolin tim
hirin e degës tënde të gjelbër.
Zemra ime pret
gjithashtu, drejt dritës dhe drejt jetës,
një mrekulli tjetër e pranverës.

Aldous Huxley

Huxley ka lindur në 1894, në Surrey, në një familje me një traditë të rëndësishme intelektuale. Ai studioi në Eton dhe, pavarësisht vuajtjes shumë të re sëmundje serioze që e la të verbër për 18 muaj, ai arriti të shërohej, por në vend që të studionte mjekësi, ai përfundoi të diplomohej Letërsi angleze. Ai shkroi një libër të parë në lidhje me përvojën e tij për të rifituar vizionin, Arti i të parit.

Por padyshim që vepra e tij e madhe dhe me ndikim e njohur në të gjithë botën është distopia Një botë e lumtur, shkruar në 4 muaj në 1932. A pikëpamja futuriste dhe pesimiste e botës, ku tregon një shoqëri të qeverisur nga kushtëzimi psikologjik dhe ku një substancë e quajtur soma përdoret për qëllime totalitare.

 • Parlamenti, duke supozuar se e dini se çfarë ishte, miratoi një ligj që e ndalon atë. Dosjet ruhen. Kishte fjalime për lirinë, për të. Liria për të qenë i vetëdijshëm dhe i mjerë. Liria për të qenë një kunj i rrumbullakët në një vrimë katrore.
 • Lumturia e vërtetë duket gjithmonë e dobët në krahasim me kompensimet që ofron mjerimi. Dhe, sigurisht, stabiliteti nuk është gati aq spektakolar sa paqëndrueshmëria. Dhe të jesh i kënaqur me gjithçka nuk ka magji të një lufte të mirë kundër fatkeqësisë, as pikturë të luftës kundër tundimit ose kundër një pasioni ose dyshimi fatal. Lumturia nuk është kurrë e madhe.
 • Kushtëzimi për vdekjen fillon në tetëmbëdhjetë muaj. Çdo fëmijë kalon dy mëngjes çdo javë në një Spital për Vdesin. Në këto spitale ata gjejnë lodrat më të mira dhe u jepet akullore me çokollatë në ditët e vdekjes. Kështu ata mësojnë ta pranojnë vdekjen si diçka krejt të zakonshme.
 • U vendos që të shfuqizohej dashuria për Natyrën, të paktën midis kastave më të ulëta; shfuqizoni dashurinë për Natyrën, por jo prirjen për të konsumuar transportin. Sepse, natyrisht, ishte thelbësore që ata të vazhdonin të dëshironin të shkonin në vend, edhe nëse e urrenin atë. Problemi ishte të gjente një arsye më të fuqishme ekonomike për konsumimin e transportit sesa thjesht dashuria për aguliçe dhe peizazhe. Dhe ata e gjetën atë.
 • Por unë nuk dua komoditetin. Dua Zot, dua poezi, dua rrezik të vërtetë, dua liri, dua mirësi. Unë dua mëkat.

Ana Maria Matute

Ana María Matute ka lindur në 1926 dhe ajo është një nga autorët më prestigjioze spanjolle. Ishte anëtar i Akademisë Mbretërore Spanjolle dhe shkroi të dy romane për të rritur dhe fëmijë. Fitues i shumë çmimeve si p.sh. Nadal, Planet, Kritikët ose Letërsia Kombëtare.

 1. Fëmijëria është periudha më e gjatë e jetës.
 2. Kishoti Shtë libri i parë me të cilin kam qarë, me vdekjen e Don Kishotit, për gjithçka që do të thotë: Lënia e çmendurisë të zhduket. Kjo është e tmerrshme. Triumfi i sensit të mirë.
 3. Të shkruash për mua nuk është një profesion, madje as një profesion. Shtë një mënyrë për të qenë në botë, për të qenë, nuk mund të bësh ndryshe. Ju jeni një shkrimtar. Mirë apo keq, kjo është një pyetje tjetër.
 4. Unë kurrë nuk e kam lëshuar fëmijërinë time, dhe kjo paguan shtrenjtë për të. Pafajësia është një luks që nuk mund ta përballosh dhe nga e cila ata duan të të përplasin zgjuar.
 5. Të flasësh për atë që po shkruan është si të heqësh shishjen e një parfumi të çmuar: aroma avullohet. Duhet ta mbash të mbyllur dhe të shkruash, është më e mira.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.