6 lexime të ndryshme për fëmijë dhe të rinj për të ftohtin e vjeshtës

Me këtë ftohtë vjeshtor daljet dhe pushimet në rrugë kanë mbaruar. Të vegjlit duhet të qëndrojnë në shtëpi për të luajtur ose për të lexuar. Këto janë 6 lexime për fëmijë dhe të rinj të skenës aktuale që shquhen për larminë tematike. Komike klasike si Derri i egër nga Viktor Mora i përzier me njëVajza të vogla, pemë, shtriga super hetuese dhe një kotele shumë pa dëshirë, krijimi i një emri po aq të shquar sa ai i Judith Kerr.

Arboles - Piotr Socha

Me ilustrime spektakolare nga Wojciech Grajokowski ky libër është për lexues dhe kurioz të çdo moshe. De Format i madh, na zbuloni gjithçka për pemët, nga historia, format dhe madhësitë e tij, frytet, banorët, referencat letrare dhe madje edhe marrëdhëniet e saj me mitologjinë.

Ndikon gjithashtu në shfaqjen tonë rëndësi në historinë e planetit tonë, marrëdhëniet e saj me faunën dhe florën përreth saj. Ne gjithashtu e dimë se çfarë janë pemët më i gjatë, më i gjerë ose me jetë më të gjatë. Dhe cilat kanë qenë kontributet e llojeve të ndryshme të pemëve për njeriun gjatë gjithë historisë së saj, të tilla si sigurimi i habitateve ose shërbimi për të ndërtuar armë ose mjete transporti. Rekomandohet pa dyshim.

Kika Super Magjistare Detektive - Knister

Aventurat e kësaj vajze janë ttë përkthyera në më shumë se 50 gjuhë. Kika është si çdo moshë e saj, por ajo ka një sekret shumë të ruajtur: poshtë shtratit të saj ndodhet një libër me formula, magji dhe kërkesa të cilët e ndihmojnë atë në aventurat e saj si një shtrigë.

Në këtë titull Kika ka blerë një çantë për t'u bërë një detektiv dhe vendos të përdorë vëllain e tij Dani për të praktikuar. Kështu, ju do të përpiqeni të merrni me mend se çfarë do të hanë, por së shpejti lind një mister më i rëndësishëm: zhdukja e biçikletës së nënës së tij. Dhe ata do të kenë të bëjnë me hajdutin më të famshëm të biçikletave në qytet.

Me shumë humor dhe lehtë për t’u lexuar, në këtë libër ne duam të vlerësojmë përpjekjen, këmbënguljen dhe gëzimin për t'i bërë gjërat mirë. ilustrimet janë bërë nga Birgit Rieger.

Derri i egër - Viktor Mora

Me ilustrime të Francisco Darnis. Adhuruesit e komik nga fundi i viteve 50 dhe 60urime me botimin e kesaj vëllimi i parë që bashkon katër numrat e parë e aventurave të këtij heroi kaq tonën dhe të veçantë.

Me miqtë e tij gjigant Demi, e dashura e tij fisnikja romake Claudia ose me vone, Petë Miletus, si një kundërvënie me humor për të tre, shfrytëzimet, udhëtimet dhe betejat e tij kundër armiqve më të ndryshëm dhe villains vazhdojnë të tërheqin lexues të të gjitha moshave.

50 gjëra që nuk i dini për kafshët - Tricia Martineau Wagner dhe Carles Ballesteros (ilustrues)

Në formatin e bordi, në këtë libër lexuesit e rinj mësojnë për një shumë fakte dhe kuriozitete rreth kafshëve të të gjitha llojeve. Për shembull, që breshkat kineze shurruan nëpër gojë, se zogu i lirës është i aftë të imitojë çdo tingull, që një elefant i vogël përdor trungun e tij si biberon ose që gjirafat pastrojnë veshët e tyre me gjuhët e tyre. Kështu që rekomandohet edhe për lexuesit e vegjël dhe jo aq të vogël.

Dy ketra dhe një ananas - Rachel Bright dhe Jim Field (ilustrues)

Për fëmijët e 3 deri 6 vjet, i afron ata me tekste me rimë.

Kush nuk njeh Scrat? Ketri i famshëm parahistorik nga seria e filmave Epoka e Akullnajave gjithmonë duke ndjekur një lis të pakapshëm pavarësisht nga skenarët ose rreziqet. Epo kjo histori mund të jetë një haraç ose një version i ri.

Ne kemi dy ketrat kryesore, Cyril dhe Bruce. Dhe këtë herë arsyeja e mosmarrëveshjes është një ananas. Cyril ai e kupton një ditë që vjeshta ka mbërritur dhe ai nuk ka ruajtur ushqim të përballet me dimrin. Pastaj zbuloni ananasin e fundit të sezonit, por ai nuk është i vetmi. Bruce, më largpamës, gjithashtu e ka bërë atë.

Nga ai moment fillon një garë e shpejtë për plaçkën e lakmuar. Por ajo garë është plot me pengesa që do t’i detyrojnë ata që të ndihmojnë njëri-tjetrin. Kështu, Bruce dhe Cyril do ta mësojnë këtë në realitet gjëja më e rëndësishme është të ndash një kohë të mirë me një mik.

Mog, macja pa zbulim - Judith Kerr

Për ne që lexojmë si fëmijë Kur Hitleri vodhi lepurin rozë, Emri i Judith Kerr tashmë ishte i lidhur një histori e paharrueshme. Shkrimtarja gjermane iku me familjen e saj në Mbretërinë e Bashkuar, një vend që i mirëpriti ata dhe përfundoi duke i dhënë asaj atë Urdhri i Perandorisë Britanike për kontributin e tij në letërsinë angleze gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të. Kerr akoma aktive në moshën 95 vjeç dhe shquhet për stilin e saj shumë të njohur protagonistë realistë dhe cilësime të mbështjella me ngjyra të ngrohta. Midis tyre është e zakonshme që një kafshë e veçantë të shfaqet.

Kotele e tij Mog është një prej tyre dhe gjithashtu një nga personazhet e saj më të famshëm. Petshtë kafsha shtëpiake e familjes Thomas dhe karakterizohet nga të qenit mjaft i panjohur. Pra, pronarët e tyre gjithmonë lëvizin me të njëjtën ankesë (Çfarë kanaçe mace!) që përsëriten pa u ndalur para ligësisë dhe shpërqendrimeve të Mogut të dobët. Por një natë, i sëmurë nga ndjenja e nënvlerësuar, Mog do të jetë në gjendje të pretendojë një fakt shumë shqetësues. Si do të reagojë familja juaj atëherë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.