Terje Vigen, poema e panjohur epike nga Henrik Ibsen

Foto: Del Grimstad Adressetidende. Aktori dhe regjisori norvegjez Trond Espen Seim 4 gushtin e kaluar pasi recitoi Terje Vigen në ditët Ibsen-Hamsun të mbajtura në Grimstad.

Dhe konsiderohet pothuajse si Don Kishoti në vendin nordik nga i cili Henrik Ibsen është pa dyshim dramaturgu i saj më i madh dhe një nga autorët më universalë norvegjezë. Gushtin e kaluar u zhvilluan ditët Ibsen dhe Hamsun, ku, si zakonisht, Terje Vigen, poezi narrative, i panjohur për lexuesin e zakonshëm, i cili ka një nga ato histori epike protagonist i të cilit bëhet mit kombëtar. Kështu që unë e afroj pak më afër turmës dhe shëtis rreth Ibsenit.

Henrik Ibsen

Lindur në Skien Në 1828, Ibsen, një dramaturg dhe poet Norvegjez, është një nga autorët më me ndikim në skenën moderne. Të tijat Shtëpia e kukullave, me protagonistin e saj Nora, është një nga më të njohurit e të gjitha kohërave dhe më aktuale këto ditë për pretendimet e saj feministe. Vepra të tjera të njohura janë MarkëKoleg i madhHedda Gabler.

Eksponenti kryesor i dram modern realist, veprat e tij u konsideruan skandaloze në shoqërinë e vlerat viktoriane duke mbizotëruar, ndërsa ai i pyeti haptas ata. As ata nuk e kanë humbur vlefshmërinë e tyre me kalimin e kohës dhe ato vazhdojnë të kryhen rregullisht. Pa shkuar më tej Teatri Kombëtar Oslo feston tjetrin Festivali Ibsen nga 8 në 19 të këtij muaji.

Terje Vigen

Pamja dhe vepra poetike e Ibsenit janë praktikisht të panjohura rreth këtyre pjesëve, por ato janë shumë të njohura në vendet nordike. Nga Terje Vigen në veçanti, por edhe të poezive të tjera të tij, thuhet se ato janë bërë një lloj përmbledhjeje që fëmijët studiojnë si këtu Kishoti.

Terje Vigen është një poezi epike nga 52 strofa që Ibsen botoi në 1882. Ai tregon historinë dramatike të një burri, një marinar trim dhe i patrembur se, në luftërat napoleonike, gjatë bllokadës angleze të Norvegjisë në 1809, dhe me te tijat familja në prag të vdekjes nga uria, ai voziti me vrap nga Mandal në Danimarkë për të sjellë elb

Kjo poezi është bërë që prej asaj kohe adaptime filmike a muzikor.

Filmi

Me titullin referuar dy rreshtat e parë nga poema "Njëherë e një kohë ishte një plak në një ishull djerrë", filmi (Një njeri atje ishte) është një përshtatje suedeze, që i përket Filmi i heshtur, i cili xhiroi dhe luajti me yll Victor Sjöström në 1917. Në 60 minuta shohim historinë e Terje Vigen, një peshkatar i cili jeton me gruan e tij (Bergliot Husberg) dhe vajzën e tyre në një fshat në bregdetin jugor të Norvegjisë.

En 1809Për shkak të bllokadës kontinentale të Napoleonit kundër Anglisë, një zyrtar ushtarak vjen në fshat për ta raportuar atë nuk mund te peshkosh në një distancë nga bregu ose afrohu Jutland fqinjë. Për të shmangur këtë, Terje Vigen i është përkushtuar kontrabandë mallrash me bregdetin e Danimarkës. Sidoqoftë, në një nga ato daljet ai përfundon duke zbuluar a anije angleze të cilën ai në fillim arrin t’i shmanget. Fat i keq e dëshiron atë, herën tjetër dhe pas një ndjekjeje të tërbuar, Terje Vigen kapen.

Të udhëhequr në anije, ju do të merreni në një burgu Anglisht ku do të jetë deri në 1815. Kur të kthehet te fshatin e tij, ai e gjen atë Gjithcka ka ndryshuar. Disa fqinjë as nuk e njohin dhe kur të kthehet në shtëpi, ai mëson nga çifti i martuar që banon atje gruaja dhe vajza e tij vdiqën nga uria. Përshtypja e tij është e tillë që ai shembet dhe më vonë, i dëshpëruar plotësisht, ai i afrohet varrezave për të parë varret e tyre.

Për të ecur përpara pavarësisht se jeni zhbërë, gjeni një punë tjetër si pilot të varkave, por pak nga pak ato marrin përsipër inat, inat dhe dëshirë për hakmarrje. Një ditë fshatarët dallojnë një varkë që është gati të lavaman. Terje Vigen, megjithë moshën e tij, por falë aftësive të tij, vendos për të ndihmuar banorët e anijes. Por pastaj njohin kapitenin anglez i cili e kapi dhe e dërgoi në burg.

Dëshpërimi dhe dëshira për hakmarrje e çojnë atë që të urdhërojë marinarët të braktisin anijen, ndërsa ai e detyron kapitenin, gruan dhe vajzën e tij të hyjnë në varkën e tij për t'i fundosur. Urrejtja më e verbër bën kapur vajzën me qëllim për ta vrarë, por duke parë fytyrën e saj, ai kujton vajzën e tij dhe vetja e tij e vjetër rishfaqet i sjellshëm Ai është tmerruar nga ajo që do të bënte dhe i vendos ata në mënyrë të sigurt në disa shkëmbinj derisa vendasit e tjerë t'i mbledhin të gjithë dhe t'i çojnë në fshat.

Në fund, çifti dhe vajza e tyre shkojnë në shtëpinë e Terje Vigen faleminderit personalisht dhe ata largohen ndërsa ai i shkarkon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.