Vende në Spanjë që shfaqen në letërsi

Vendet letrare të Spanjës

Literatura jonë jo vetëm që ushqehet nga histori të shkëlqyera, por edhe nga shumë vende që lavdërojnë një qytet të caktuar, qytet ose enklavë spanjolle të përjetësuar me letra. Nga La Mancha del Quijote në atë qytet të humbur ku Juan Ramón Jiménez ecte me një gomar, ne do të udhëtojmë nëpër këto në vijim vende në Spanjë që shfaqen në literaturë.

Pamplona: Fiesta, nga Ernest Hemingway

Pamplona Ernest Hemingway

Fotografi: Graeme Churchard

Në vitet 20, skena ndërkombëtare vazhdoi ta shihte Spanjën si një vend të varfër dhe disfatist në krahasim me kombet e tjera në kontinentin e vjetër. Sidoqoftë, Lufta e Parë Botërore jo vetëm që do ta sillte Ernest Hemingway në Evropë, por do ta bënte atë një nga zbuluesit e mëdhenj të gjeografisë së saj. Për shembull, një qytet i Pamplona në Sanfermines të të cilit autori i “Plaku dhe deti” u zhyt për t’i dhënë jetë romanit të tij të parë, Festë, botuar në 1926. Pas lëshimit të saj, vepra jo vetëm që u bë e suksesshme por edhe eksportoi në botë imazhin e një Spanje festive dhe optimiste.

Moguer: Platero y yo, nga Juan Ramón Jiménez

Moguer Platero dhe unë

Pas vdekjes së babait të tij, Juan Ramón Jiménez u kthye në vendlindjen e tij në Huelva, Moguer, për të ndihmuar një familje të shkatërruar. Një situatë që u rrit nga imazhi i një vendlindje të shkatërruar, deri tani nga shtëpia ku autori jetonte si fëmijë. Kjo është mënyra se si Jiménez filloi të evokonte të gjitha ato kujtime përmes një automjeti letrar si gomari Platero, një kafshë që ai zbuloi nuancat e atij qyteti të vogël Andaluzian: fluturat e bardha që valëzonin natën, kremtimi i Corpus Christi, prania e ciganë në një shesh plot gëzim dhe argëtim.

Doni te lexoni Unë dhe Platero?

Campo de Criptana: Don Kishoti de la Mancha, nga Miguel de Cervantes

Campo de Criptana Don Kishoti

Në vitin 2005, me rastin e përkujtimi i njëqindvjetorit të katërt të Don Kijoti i La Mancha, u deklarua në Spanjë rruga e parë e bazuar në punën e Miguel Cervantes, duke u bërë një sukses. Më shumë se 2500 kilometra të shpërndara në 148 bashki ku vizitorët mund të fillonin nga Toledo për të përfunduar në Sigüenza, duke kaluar nëpër ikonën El Toboso ose imazhin më "quixotic": dhjetë mullinj të Campo de Criptana që sot është bërë një simbol i një komuniteti të La Mancha ku dikur kishte gjigandë të sulmuar nga fisniku më i famshëm me letra.

Carabanchel Alto: Manolito Gafotas, nga Elvira Lindo

Carabanchel Alto Manolito Gafotas

Madrilenët mund ta kenë njohur atë, por ndoshta shumë spanjollë gjetën lagjen Carabanchel Alto pasi lexuan Gota Manolito. Carabanchel, e cila përfshin më shumë se 240 mijë banorë, u bë vitrina më e mirë e asaj Spanje të klasës punëtore e parë përmes një djali topolak që jetonte me prindërit e tij, gjyshin e tij Nicolás dhe vëllain e tij, El Imbécil. Vendosja më e lumtur e një Madrid letrar që shkon nga Chocolatería San Ginés në të cilën Valle-Inclán vendosi Dritat Bohemiane ose një Barrio de las Letras u kthye në epiqendrën letrare të kryeqytetit dhe një vend i zakonshëm për autorë të tillë si Góngora, Cervante ose Quevedo.

Lugina e Baztanit: Gardiani i padukshëm, nga Dolores Redondo

Elizondo Kujdestari i padukshëm

Bëhuni një nga suksese të mëdha të letërsisë spanjolle në vitet e fundit, Trilogji Baztán nga Dolores Redondo (formuar nga The Invisible Guardian, The Legacy in the Bones and Offering to the Storm) u zhyt në misteret e një lugine Navarrese ku vrasje të ndryshme po hetohen nga Inspektorja Amaia Salazar, e cila për të zgjidhur çështjen duhet të kthehet në vendlindjen e saj , Elizondo, nga e cila gjithmonë dëshironte të ikte. I pranishëm në tre titujt e sagës, Lugina e Baztanit popullariteti i saj u rrit pas botimit të librave, duke tërhequr besimtarë të punës në kërkim të varrezave, pyjeve dhe lumenjve që çimentuan një komplot kaq intensiv.

La Albufera: Reeds and Mud, nga Vicente Blasco Ibáñez

Albufera Kallamishte dhe baltë

Në fillim të shekullit të XNUMX-të, natyralizëm gjendet në Blasco Ibáñez një nga përfaqësuesit më të mirë të tij, veçanërisht falë punimeve të tilla si Kallamishte dhe baltë, më i famshmi i autorit valencian. Një roman në të cilin vendosja llogaritej si një personazh më shumë falë rëndësisë së tij në komplotin e familjes Paloma, një klan fermerësh të varfër që jetonin në qytetin e El Palmar, e vendosur në mes të liqenit më të madh të ujërave të ëmbla në Spanjë, 10 kilometra në jug të Valencias. Në të gjithë faqet, veçanërisht në seksionin e saj të parë, Albufera i paraqitet lexuesit si një mikrokozmos margjinale, ku kënetat, fushat e orizit dhe plazhet e fshehta konfigurojnë një labirint në të cilin një nga romanet më të mira spanjolle të shekullit të XNUMX-të.

Orchard of Calisto and Melibea: La Celestina, nga Fernando de Rojas

Salamanca La Celestina

Salamanca në fund të shekullit të XNUMX-të u bë vendi për një nga veprat më të mëdha të letërsisë sonë: Celestine, e njohur gjithashtu si Tragjikomedia e Calisto dhe Melibea, dy protagonistët e bashkuar nga një prostitutë dhe pjesa më e madhe e historisë së tyre të dashurisë u zhvillua në një pemishte të zgjedhur nga autori, Fernando de Rojas. Një mushkëri urbane që u rihap në 1981 me emrin Huerto de Calisto y Melibea, e vendosur pranë murit që kalon lumin Tormes, një emër që na kujton pasazhet e para të Lazarillo de tormes vendosur në kryeqytetin Salamanca përpara se të hidhesh në Toledo, qyteti kryesor ku ndodhi historia.

Kisha e Santa María del Mar: Katedralja e Detit, nga Ildefonso Falcones

Katedralja e Santa Maria del Mar

Botuar në 2006 dhe u shndërrua në një roman me shumë shitje brenda pak muajsh, Katedralja e detit të rrëfyera ndërtimi i Kishës së Santa María del Mar në lagjen e përulur të peshkatarëve në La Ribera ku jetonte Arnau, një djalë i ri përmes të cilit mësuam sekretet e Barcelonës mesjetare. Aktualisht, kjo ndërtesë ndërtimi i së cilës filloi në 1329 është bërë një nga ato ikona të mëdha letrare të një Ciudad Condal të adhuruar nga autorë të tillë si Carlos Ruiz Zafón, Carmen Laforet ose Juan Marsé.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.