6 fytyra për Kontin e pavdekshëm të Monte Cristo nga Alexander Dumas

Robert Donat, Jorge Mistral, Pepe Martín, Richard Chamberlain, Gerard Depardieu dhe Jim Caviezel.

Konti i Monte Kristos është një nga klasikët më të njohur të të gjitha kohërave dhe autori i saj, francezët Alexander dumas baba, një i madh i letërsisë universale. Wasshtë botuar në 1844 dhe që atëherë kjo historia e hakmarrjes par ekselencë Nuk ka pushuar së magjepsuri. Ndoshta e kemi parë më shumë sesa të lexuar, por sigurisht që i pëlqen siç është.

Në ato adaptime filmike dhe televizive ndër vite Edmundo Dantes ka pasur shumë fytyrat. Unë kam zgjedhur të gjashtë këta aktorë: një britanik, dy spanjollë, dy amerikano-veriorë dhe, natyrisht, një francez. Dhe personalisht preferoj francezët.

Romani

Edmond Dantes, e fejuara e tij Mercedes, abbe Faria, Fernando Mondego, Earl of Morcet, Baroni Danglarë, Prokurori Villefort, Morell, Caderousse, shërbëtori Bertuçio, Princesha Haydee, banditi Luigi Wampa…Shtë e pamundur të përmendësh kaq shumë personazhe në këtë roman që tregon për planin mjeshtëror të hakmarrjes së marinarit të ri Dantès pasi u akuzua padrejtësisht për një krim se ai nuk ka bërë për Fernand Mondego, atë mik të pabesë që e tradhton.

e tyre Vjet 20 në birucat e kalaja e If, një nga vendet më të liga në letërsi. Miqësia e tij me Abbe Faria, i cili do t'i tregojë atij për vendin ku a thesar i madh. Arratisja dhe shndërrimi i tij në një njeri i pasur dhe i fuqishëm se ai do të përkushtojë pjesën tjetër të jetës së tij për t'u hakmarrë ndaj atyre që e mbyllën dhe e lanë pa asgjë ... Të gjithë kemi imazhe të ndryshme, ose preferojmë njëri-tjetrin, për këtë histori universale. Por të gjithë ndajmë të njëjtat ndjenja dhe po ajo dëshirë për hakmarrje. Këto ishin disa nga fytyrat që e sollën në jetë në një ekran.

Robert Donat

Një nga versionet e para. Nga 1934, e drejtoi atë Rowland V. Lee dhe luajti në të Robert Donat, një aktor anglez i njohur gjithashtu për rolet e tij në 39 hapa, Hitchcock, ose Mirupafshim z. Chips.

Jorge Mistral

Premiera në 1953, ky version argjentinas u drejtua Leon Klimovsky në skenarin e tij bazuar në roman. U luajt në aktorin Valencian dhe yllin e madh të kohës që ishte Jorge Mistral, në një rekreacion plot elegancë.

Pepe Martin

Ishte në 1969 kur TVE transmetoi episodin e parë të serialit Konti i Monte Kristos, drejtuar nga Pedro Amalio Lopez. Premiera e tij ishte një sukses i jashtëzakonshëm që ngriti si serialin, ashtu edhe protagonistin e tij kryesor, aktorin katalanas Pepe Martin, që kurrë nuk përsëriti aq shumë famë. Për më nostalgjikët që mund t'i shihni të plota si në A la carte nga RTVE si në YouTube.

Richard chamberlain

Ky bashkëprodhim i Britania e Madhe dhe Italia është nga 1975. Ai luajti në një Richard chamberlain në rastin më të mirë, i cili shoqërohej nga aktorë të tjerë të shtatit të Kate nelligan (Mercedes), Tony Curtis (mongo), Trevor Howard (Abbé Faria) ose Louis Jourdan (Villefort).

Gerard depardieu

Dhe nuk mund të humbasë aktor francez kuintesencial për të luajtur jo vetëm Edmond Dantès, por personazhe të tjerë të mëdhenj në letërsinë franceze si p.sh. D'Artagnan, Portos, Cyrano de Bergerac ose Jean Valjean apo edhe të tijat Alexander dumas. Eshte miniseritë televizioni i 4 episodet është nga 1998 dhe ne e kemi parë atë shumë herë tashmë në përsëritjet e ndonjë kanali.

Depardieu ishte i shoqëruar dy djemtë e saj në role dytësore, italiani Ornella Mutti, ose më e madhja e kinemasë galike si Jean RochefortPierre Arditi. Unë zakonisht rekomandoj të shikoni versionet origjinale të gjithçkaje, dhe veçanërisht të këtij seriali, megjithëse dublimi spanjoll ishte shumë i mirë me një Ramón Langa të jashtëzakonshëm si gjithmonë.

Jim caviezel

Më në fund në 2002 mund të shohim ky film, Hakmarrja e Kontit të Monte Kristos, i cili drejtoi Kevin Reynolds. Ishte një version disi më i lirë, por ruan thelbin e punës. Ai luajti në një kast ndërkombëtar me Amerikën e Veriut Jim caviezel, australiani Guy Pearce (Mondego), Irlandezët Richard Harris (Abbe Faria) ose britanikët James frain (Villefort).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   VLVARO FLORES CID DE LEÓN dijo

  Nuk ka dyshim se ka pasur shumë versione të Kontit të Monte Kristos, por askush nuk ka arritur të kapë komplotin e vërtetë të librit, edhe pse hakmarrja është aktori kryesor, dashuria është aktori dytësor, sepse në fund të fundit është nga dashuria. hajde dhe më fal për dashuri

  sa e vështirë do të jetë që në të njëjtin raport të thonë «... Fernadno Mondego, ai shok i pabesë që e tradhton»

  Fernando nuk ishte kurrë shoku i tij, përkundrazi, ai ishte rivali i tij; Epo, ai ishte një kushëri i Mercedes katalanas, me të cilin ai gjithashtu donte të martohej, por ajo ishte e dashuruar me Dantes