Intervistë me Luis Roso, krijues i Inspektorit Trevejo.

 

Fotografi nga blogu i Luis Roso

Ne fillojmë këtë muaj të ri të Qershor duke folur me një nga shkrimtarët me projeksionin më të madh aktual në vendin e romanit të zi, Louis Rosso. Krijuesi i inspektorit të Madridit Ernesto trevejo, protagonist i dy romaneve të tij Reshje shiu y Pranvera mizore, me mirësi na përgjigjeni në këtë provë të Pyetje 10. Por ne gjithashtu dimë pak më shumë për punën.

Kush është Luis Roso?

Roso ka lindur në Moraleja, provinca e Caceres në 1988 dhe ka një diplomë në Filologji hispanike dhe angleze. Tani punoni si mësues i shkollës së mesme në Madrid, por ndërsa ishte duke studiuar ai ishte një kamerier dhe punëtor i përkohshëm në fushë. Ai është i apasionuar pas letërsisë, historisë, kinemasë dhe sporteve (sidomos boksit).

Dashuria e tij për historinë pasqyrohet në punën e tij nga mjediset e saj të kujdesshme. Dhe si shkrimtar ai është krahasuar me Philip Kerr ose Eduardo Mendoza për trajtimin e tij të humorit dhe ironisë në romanet e tij.

Ndërtimi

Reshje shiu (2016)

Romani i tij debutues është vendosur në 1955 dhe luan inspektorin Ernest Trevejo, të Policisë së Madridit. Hasshtë prodhuar katër krime në një qytet në malet e Madridit ku po ndërtohet një rezervuar. Dy roje civile janë torturuar për vdekje dhe kryetari i bashkisë dhe gruaja e tij janë ekzekutuar me gjak të ftohtë. Duke pasur parasysh mundësinë që një vrasës serial të jetë i lirë, çështja i është besuar Trevejo sepse duhet të zgjidhet dhe gjithashtu të heshtet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Pranvera mizore (2018)

Botuar në Shkurt të këtij viti dhe pas suksesit të kritikëve dhe lexuesve të një të mëparshmi, kjo është aventura e dytë e Inspektorit Ernesto Trevejo. Përsëri është vendosur në Spanjën e viteve 50 dhe në të Trevejo është porositur të hetojë rastin e vështirë të vdekja e një njeriu të armatosur në El Pardo, shumë afër pallatit ku banon Franco. Nuk dihet nëse ai mund të jetë një terrorist apo i çmendur, ose nëse ai me të vërtetë përbën një kërcënim real.

Pyetje 10

 1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Libri im i parë ishte Për fëmijën, komik Mortadelo dhe Filemon. Ai do të ishte 5 ose 6 vjeç. Nuk e mbaj mend historinë e parë.

 1. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

E para nuk e mbaj mend. Isha shumë i tronditur Yll i largët të Bolaño, por tashmë në adoleshencë.

 1. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Unë nuk kam ndonjë të preferuar, por disa që më pëlqejnë dhe që gjithmonë i rikthehem: Borges, Monteroso, Sëpatë o Lorka, për shembull.

 1. Çfarë personazhi të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Sam de Zoti i unazave.

 1. Ndonjë mani kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Luani pothuajse gjithmonë i shtrirë në shtrat ose kur udhëtoj me tren. I shkruaj kompjuter dhe hobi im i vetëm është korrigjo shumë, pothuajse me fiksim, pasi të kem dorëshkrimin e përfunduar.

 1. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Dhoma ime. Koha është kur kam kohë, zakonisht pasdite ose në mëngjes para se të shkoj në punë.

 1. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Nuk mendoj se ka ndonjë veçanti. Ka shumë që më japin gjëra, unë mendoj shumë pa e ditur unë.

 1. Zhanret tuaja të preferuara?

Roman i zi (padyshim), roman nga Shekulli 20 (pra në përgjithësi, spanjolle dhe jo-spanjolle) dhe biografitë.

 1. Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

lexim Njeriu që i donte qentënga Leonardo Padura. jam duke shkruar romani im i katërt dhe rregullimin e tretë tim.

 1. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

A është ai panorama e ngopur: ka shumë autorë, disa me cilësi shumë të mirë, të cilët nuk arrijnë të dallohen pikërisht për shkak të konkurrencës së tepruar. Por gjithashtu ka më shumë media se kurrë për të botuar: jo vetëm botues të mëdhenj, por edhe të pavarur, apo edhe vetë-botime në Amazon ose media të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.