Pse libri prej letre vazhdon ta mundë librin dixhital nga një rrëshqitje e dheut?

Në mes të epokës dixhitale, libri me letër vazhdon të jetë i preferuari i lexuesve të të gjitha moshave.

Në mes të epokës dixhitale, libri me letër vazhdon të jetë i preferuari i lexuesve të të gjitha moshave.

Kur ata prej nesh që jemi rritur duke lexuar Mortadelo dhe Filemón në letër dhe ne e vlerësojmë leximin në formatin klasik mbi çdo përvojë tjetër dixhitale ne jemi zhdukur, bota do të popullohet nga njerëz i cili u rrit me YouTube dhe ata studionin me libra dixhitalë në tabletat e tyre.

Ndërsa është e vërtetë që ka ende disa dekada që të ndodhë, nuk duket se deri atëherë, libri prej letre do të vlerësohet më shumë sesa si një koleksionist. Era dhe ndjesia e letrës, kërcitja e këndshme dhe e lehtë që ndodh kur kthen faqet, do të ketë humbur vlerën para avantazhet e peshës së ulët, kapacitetit të ruajtjes dhe lidhjes që mundësojnë media digjitale.

Ndryshimi i ngadaltë nga libri në letër në librin dixhital. Pse i rezistojmë ebook-ut?

Megjithëse tashmë mund të shohim në metro ose në autobus përfaqësuesit e brezit Mortadelos duke lexuar sukseset e fundit letrare në su i lëvizshëm, e vërteta është se, cilado brez që të jeni, është e pakëndshme dhe nëse pamja nuk është me ju, bëhet një detyrë e pamundur. Në transportin publik, lexuesit e librit të letrës bashkëjetojnë me lexuesit që mbajnë ebook-un e tyre dhe me lexuesit jo aq të cilët këshillohen me WhatsApp ose rrjetet sociale në celularin e tyre.

Avantazhi aktual i librit dixhital është kapaciteti i tij ruajtës.

Kjo ju bën shoqëruesi ideal i pushimeve për lexuesit e zjarrtë që nuk kanë nevojë të mbajnë një valixhe plot me libra të rëndë letre. Në vend të kësaj, për leximin e përditshëm, kur shkon në shtrat, kur udhëton për në punë ose në shtëpi gjatë fundjavës, ai avantazh zhduket, sepse askush zakonisht nuk lexon më shumë se një libër në të njëjtën kohë. Falja e kënaqësive të letrës nuk kompensohet nga kapaciteti ruajtës.

Libri prej letre është më pak lodhës i syve, nuk ka reflektime në faqet e tij dhe nuk mbaron kurrë baterinë.

Hulumtimi i fundit po përpiqet të zhvillojë një mikroprocesor përmes të cilit përmbajtja e miliona librave mund të mbillet në tru.

Hulumtimi i fundit po përpiqet të zhvillojë një mikroprocesor përmes të cilit përmbajtja e miliona librave mund të mbillet në tru.

Pajisja e vetme do të jetë shkas për ndryshimin përfundimtar.

Hulumtimi i kompanive të teknologjisë ka për qëllim përqendrimin e të gjitha pajisjeve që ne përdorim në një (celular, Tablet, laptop, etj.). Midis bartjes së një telefoni celular dhe një libri letre ose një telefoni celular dhe një libri elektronik, ndryshimi nuk është i mjaftueshëm që dashamirët e letrës të heqin dorë nga ajo.

Për të arritur në një pajisje unike duhen dy gjëra:  Rregulloni madhësinë për secilën përdorim dhe keni bateri që zgjasin shumë.

Kur kemi një pajisje që mund të ketë madhësia e një celular o mund të shfaqin ekranet tuaja deri në madhësinë e një televizori dhe nuk duhet të varet nga ngarkuesi çdo disa orë përdorimi, ne do të lexojmë, shikojmë filma, flasim, luajmë dhe lundrojmë me të.

Nëse u shtojmë këtyre pajisjeve realitet virtual, kur lodhemi duke lexuar, ne mund të lëvizim në metro ndërsa vizitojmë MoMA në New York.

Distancat për të punuar nuk do të jenë më të rëndësishme, ne do të presim që të jemi vonë.

Një pajisje e vetme ose gjithashtu ...

Alternativa ndaj këtij lloji të shpikjeve, e cila sipas ekspertëve ofron përvojën më reale dhe me të cilën ato janë bërë tashmë testet e para është çip në tru, por për momentin qenia njerëzore e gjen atë më pak tërheqëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xavier dijo

  Unë kam një lexues elektronik për disa vjet dhe e përdor për të lexuar romane: është një zhanër letrar që mund të lexohet në këtë lloj pajisje pa sherr në peshë dhe me lehtësinë për të qenë në gjendje të mbash të gjitha romanet që dëshiron dhe ndryshoni leximin sipas dëshirës. Por unë kam të gjithë librat e mi të eseve në letër, sepse është më e lehtë për mua të rregulloj idetë duke u rikthyer në një fletë letre duke nënvizuar koncepte ose duke shënuar shënime në diferencë - një libër elektronik nuk e ka arritur ende atë. Dhe nga ana tjetër, librat me ese janë libra që ia vlen të lexohen disa herë dhe është një ndihmë e paçmueshme për të gjetur ato shënime në diferencë për të riinterpretuar ose rivlerësuar atë që autori dëshiron të thotë.

 2.   Alejandro Palma Zenteno dijo

  Më vjen mirë, si lexues në një tablet, që librat e shtypur vazhdojnë të jenë shumë tërheqës për tu lexuar. Kush udhëton me transport publik ose ka pagjumësi dhe argëtohet duke lexuar pajisjen elektronike është ideal. Një adhurues i librarive dhe i kontrollit të lajmeve, i pyetjeve për librat në përgjithësi, më ka ndodhur një situatë shumë e veçantë, pothuajse një transformim mendor sepse nuk kam vazhduar më me bibliotekën time fizike, përkundrazi e kam rritur atë në mënyrë elektronike. Më duket tronditëse të diskutoj se çfarë ose çfarë është më mirë, më mirë të përpiqem të shikoj veten time në kohën time, ku kam një ngurrim të madh ndaj rrjeteve sociale edhe pse kam Facebook dhe Twitter dhe kjo më shqetëson të di se ku është leximi duke shkuar. Çipi në tru për të lexuar, ose ndonjë manifestim tjetër virtual, mendoj se do të jetë një përvojë që arrin të dalë nga kriza në nivelin global - veçanërisht gjeneratë - në të cilën gjendet leximi. Shtë një sfidë që tregon për një të ardhme që ishte dje!