Panairi i Vjeshtës i Librit të Vjetër dhe Antik të Madridit. Shëtitje në mes të bizhuterive.

Paseo de Recoletos. Madrid Fotografi (c) Mariola Díaz-Cano.

Edhe një vit Panairi i Vjeshtës i Librit të Vjetër dhe Antik të Madridit. Filloi të enjten e kaluar Shtator 27 dhe përfundon Tetor 14. Ajo tashmë është Edicioni i 30-të dhe gjendet
Recoletos Walk. bir 38 vende nga libraritë në të gjithë Spanjën. Unë zakonisht i shpenzoj të gjitha
vite që mundem. Kjo është kronikë nga vizita ime para disa ditësh.

Panairi i Vjeshtës i Librit të Vjetër dhe Antik të Madridit

Takimi tradicional në gjysmën e parë të tetorit, është organizuar nga Shoqata e shitësve të librave Viejo, LIBRIS. Jo-fitimprurëse, ajo u themelua në vitin 1988 dhe aktualisht ka 37 librashitës nga e gjithë Spanja. Çdo vit boton një libër me interes bibliografik dhe ky është Një udhëtim nëpër Spanjë, nga Saturnino Calleja. Shtë një redaktim faksimile nga origjinali i redaktuar në 1922 dhe që përfshin gravura, fotografi, skica dhe harta që e bëjnë atë edhe më tërheqës. Pa dyshim, një titull shumë i përshtatshëm për të dekoruar ose për të bërë një dremitje të skenës aktuale.

Por ka shumë më tepër midis Gjysmë milion të librave të kontribuar nga fondet bibliografike të librarive në të gjithë Spanjën. Kështu që ne gjejmë botimet e para, inkunabulë, dorëshkrime origjinale, gdhendje dhe botime të rralla. Dhe sigurisht gjithashtu komike, albume afishe, numrat e revistave të vjetra, gravura, litografi, lidhjet artistike, postare o reklama dhe posterë filmash.

Ecja mes bizhuterive, të mbijetuarve dhe kujtesës

Dy vjet më parë fillova udhëtimin tim në këtë blog y një nga artikujt e mi të parë Ishte për këtë ngjarje vjetore letrare në vjeshtën e Madridit. Në vitin 2017 nuk mund të kaloja, por këtë vit kam shkuar. Ishte e enjtja 27, dita e tij hapje, në mes të pasdites. Po bëja kohë pak para se të shkoja në një seminar për botimin e librave dhe hodhi një vështrim të përgjithshëm. Por mjaftonte.

Ndjesitë janë të njëjta çdo herë: kënaqësi, nostalgji, erë, kujtime, përvoja dhe magjepsje. Për ata libra të vjetër apo libra të vjetër. Për jetën e tyre të jetuar që ata bëjnë dhe i kanë bërë të tjerët dhe të tjerët të jetojnë. Për shkak të asaj që ata mund të nënkuptojnë dhe frymëzojnë duke parë kopertinat e tyre, duke prekur kurrizin e tyre dhe, mbase mbi të gjitha, duke marrë frymë në erë, aq karakteristike për letrën e verdhë, të bojërave tashmë të venitura.

Ai atje atje, kur prek letrën e tij, ka më shumë dorë se ky tjetri. Ato janë bërë prej kartoni me lehtësim. Ato, ato të kopertinës së famshme blu fleksibël të Editorit Aguilar. Në raftin në pjesën e pasme janë vëllimet e mëdha me shkronja të arta dhe gjemba lëkure të ashpër. Vëllimet e mëdha të enciklopedive, ato të hartografisë, ato të artit.

Dhe pastaj ka nga ata që keni frikë të prekni sepse duket sikur ato do të bëhen pluhur thjesht duke vendosur gishtin mbi to. Më të përplasurit dhe udhëtimet, ose ata që kanë pasur më pak fat me pronarët e tyre ose vendet e tyre të pushimit. Gjymtuar nga njëqind beteja, të cilave ata shtojnë moshën e tyre duke kaluar nëpër botë midis duarve të pakujdesshëm ose të liga, të papërgjegjshme ose injorante. Disa i mbijetuan zjarrit dhe çnderimit, të tjerët u braktisën, por gjetën një pronar të ri.

Midis atyre më pak fat, më të brishtë janë komikët e vjetër. Me mbulesa të veshura me thika të përkulura, të venitura. Të gjitha me tonin pak a shumë sepia të kohës së pamëshirshme midis faqeve të saj të argëtimit të pafund dhe me të cilin shumë prej nesh mësuan të lexojnë. Disa çalojnë nga lëndët e humbura. Të tjerët mbajnë llojin dhe nuk ruhen me rrudha.

Ata botime xhepi gjithashtu kanë kaluar gjënë e tyre bluarja e së cilës pothuajse tingëllon kur i hapni. Ju menjëherë keni frikë se faqet do të përhapen. Paragrafët në hapësirën e një linje të vetme grumbullohen së bashku. Sepjet mund të ndryshojnë në të verdhë, kafe të lehtë ose krem. Ashtu si prekja. Ajo që nuk ndryshon është aroma.

Të gjithë, pa përjashtim dhe pavarësisht nga kaq shumë sëmundje, janë të përzier në këtë takim të shkëlqyeshëm që i bashkon ata nga shumë librari në Spanjë për disa ditë. Ata kanë ardhur nga Barcelona, ​​Granada dhe Sevilja, nga Pamplona dhe Salamanca. Ata gjithashtu flasin gjuhë të tjera që bashkëjetojnë pa probleme. Dhe kështu ekziston një botim unik i Antikrishti nga Niçe, në gjermanisht, pranë një inkunabulë pothuajse nga Bibla. Dhe atje ata janë së bashku me më tradicionalin e atij Paseo de Recoletos. Madridi mund t'u jepte atyre vetëm vendin ku zemra e tyre rreh më shumë.

Por është më së paku që meritojnë. Ato mbartin brenda historive të të gjitha qyteteve, vendeve dhe personazheve të të gjithë botës dhe ata vazhdojnë t'i tregojnë, t'i mësojnë dhe t'i ndajnë ato. Në një mijë forma, ngjyra dhe madhësi. Dhe ato janë me një çmim të volitshëm, edhe pse në të vërtetë askush nuk ka një çmim më. Apo është shumë për të përmbajtur kaq shumë për ta dhe për veten tonë.

Pra nëse jeni në Madrid ...

… Ju nuk mund të ndaloni së shkuari. Sigurisht Nëse jeni bibliofil pa kurë, emërimi është i detyrueshëm dhe i pafalshëm vetëm për arsye të forcës madhore. Por ju nuk duhet të ecni përreth dhe të kaloni disa minuta të jetës sonë të shpejtë, stresuese dhe kaotike me ta. këtyre të urtëve prej letre me jetë të gjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.