Dita e Nënës. 6 libra për nënat e të gjitha kushteve

Edhe një vit festojmë sot Día de la Madre dhe si eshte dita 6 ka 6 tituj për nënat e të gjitha kushteve, gëzofit dhe shijes. Sepse ka vetëm një nënë, por secila ka të vetën dhe të gjithë bëjnë gjithçka, por edhe lexojnë. Këto janë disa histori në të cilat ata luajnë ose thjesht që ata të kënaqen, të kujtojnë ose të ngazëllohen. Ju duhet t'i përgëzoni të gjithë dhe gjithashtu të kujtoni ata që u larguan.

Për nënat aktuale narrative

Një nënë - Alejandro Palomas

Romani i ri nga Alejandro Palomas është në libraritë nga 15 Prilli. Palomas ka një BA në Filologji Angleze dhe një Master në Poetikë nga Kolegji i Ri i San Franciskos. Përpjekjet e tij në gazetari kanë shkuar dorë për dore me përkthim të autorëve të rëndësishëm. Dhe në rolin e tij si autor ka botuar Koha e zemrësKaq jetë Sekreti Hoffman.

Një nënë Isshtë portret i një Familja e Barcelona, një familje e bashkuar nga lidhjet e nevojës por edhe të dashurisë dhe pamjes unike të një gruaje. amelia, 65, më në fund do të arrijë ëndrrën e tij që është mblidhni të gjithë familjen të darkoj në Pragu i vitit te ri. Do të jetë koha ideale për të zbuluar shumë gjëra të akumuluara me kalimin e kohës si dhe për të ndarë shpresa të tjera.

Për nënat me sens humori

Si të mos jem mami dramë. Nënshkrim Amaya

Me nëntitullin e 101 frazat e nënës tënde që je betuar të mos i përsërisëshKy libër është një histori ironike dhe qesharake që lindi nga blogu i autores Amaya Ascunce. Shtë një marrëdhënie e të gjithë atyre «Keshilla te mira» që nënat shpesh përsërisin, ato fraza si "Merrni lëng shpejt, vitaminat janë zhdukur", "Unë do të laj gojën me sapun" ose "A mendoni se unë jam pronari i Bankës së Spanjës?" Një propozim shumë qesharak për nënat që dinë të qeshin me veten e tyre. Ose për fëmijët tuaj.

Për nënat shumë të zeza

Engjëlli i kuq - Franck Thilliez

Për ato nëna me mendje sheqeri dhe dashamirëse të trillimeve të krimit, ky fillim i seri e zezë hit të fenomenit të polarit galik që është Franck thilliez është një rekomandim i mirë. Ju duhet të takoni komisionerin Franck Sharko në rastin e tij të parë rrënqethës. Të kalosh frikën dhe tmerrin në pjesë të barabarta.

Sharko na tregon në personin e parë hetimin që ai kryen pas shfaqjes së a kufomë e prerë, e prerë artistikisht dhe e shpërndarë me në cepa të ndryshëm të Paris. Sharko e sheh me lehtësim se nuk është trupi i saj. gruaja, e cila ka qenë gjashtë muaj u zhduk pa kërkuar askush për shpërblim dhe pa më të voglin gjurmë për vendndodhjen e tij. Por kjo është vetëm maja e ajsbergut të krimeve që do të vijë më pas, secili më i egër.

Hetimet do ta çojnë Sharkon në mjedise më të hidhura dhe të prishura mund të imagjinohet dhe kontaktet më të çmendura në më shumë rrjete virtuale të fshehura. Dhe pas të gjithave, a asesino me një shkallë manipulimi dhe perversiteti që Thilliez arrin të krijojë dhe shprehë me një aftësi dhe stil shumë i veçantë.

Për nënat nostalgjike

Santa Clara - Të gjitha kurset - Enyd Blyton

Për çfarë të themi binjakët O'Sullivan dhe të gjithë shoqëruesit e saj të Shkolla me konvikt Santa Clara që krijoi britanikun Enyd Blyton. Për nënat e brezit tim ato janë referencë fillestare të fëmijërisë sonë. Shtë e vërtetë që gjithçka në lidhje me Blyton është një referencë për nënat, baballarët dhe fëmijët. Ribotimet e tij dhe versionet e reja të punëve të tij vazhdojnë pa ndalur. Për mua, së bashku me Kullat Malory dhe natyrisht i famshëm Pesë, këto janë koleksionet e mia të preferuara.

Kjo përmbledhje, me ilustrimet klasike, mbledh të gjithë titujt e serive të shkruara në vitet 40:

 1. Binjakët ndërrojnë shkollën
 2. Binjakët O'Sullivan 
 3. Binjakët në Santa Clara 
 4. Viti i dytë në Santa Clara 
 5. Claudina në Santa Clara 
 6. Klasa e pestë në Santa Clara 

Për nënat viktoriane

Larg turmës së çmendur - Thomas Hardy

Un klasik i romanit më romantik viktorian është ky titull i këtij Poet dhe romancier anglez i shekullit të XNUMX-të. Ai e postoi atë në 1874 dhe ishte hiti i tij i parë i madh dhe gjithashtu ndoshta lloji më i mirë i punëve të tij. Tituj të tjerë nga ky shkrimtar janë Tess nga Uberville o Sy kalter.

Isshtë një portret shumë i arritur i një Heroina viktoriane, Bathsheva Everdene. E fortë dhe e pavarur, kjo grua e re pronari e fermës më të madhe në qytetin tuaj, ju jeni ballafaquar me mundësinë dhe dilemën e zgjidhni midis tre pretendentëve që e ndjekin atë. Ata janë një ushtar ngutës, një i thjeshtë dhe i përulur Pastor dhe një i pasur i ve. Zgjedhja e tij, por sidomos qëndrimi i tij ndaj mjedisit me korse dhe sa e vështirë është të trajtohet në një botë e bërë nga dhe për burrat, do të sjellë pasoja që nuk i prisnit.

Në vitin 2015 një i ri dhe shumë korrekt adaptimi i filmit Në çfarë bëri ylli anglez? Carey Mulligan dhe Michael Sheen dhe belgun Matthias Schoenaerts ndër të tjera.

Për nënat historike

Fshati i pëlhurave - Anne Jacobs

Më në fund, për ato nëna të devotshme të serialeve televizive si Downton Abbey ose romanet e Kate morton Ky roman është botuar tashmë disa muaj, i cili në Gjermani ka qenë një fenomen. Jacobs tashmë kishte një të tillë rrugë në zhanër, por ky titull ka qenë konfirmimi i autorit shitesi me i mire.

Ne jemi në Augsburg në vitin 1913. Gruaja e re Marie shkon për të punuar në kuzhinën e vilës përrallore të Melzer, një familje e pasur kushtuar industrisë së tekstilit. Marie, e cila ishte rritur në një jetimore, përpiqet të kalojë nëpër shërbëtorët dhe Melzers mezi presin fillimin e sezoni i ri i vallëzimit dimëror. Ky do të jetë momenti për t'i prezantuar të bukurës shoqërisë Katharina. Por Paul, trashëgimtari, mbetet shumë larg nga jeta e zënë shoqërore e familjes së tij dhe preferon jetën e tij studentore në Mynih. Kjo është derisa një ditë të takojë Marin.

Ne kemi një luksoze rezidencë, Një familje e fuqishme dhe një sekret i erret, më shumë kohë të trazuara dhe një Amor që pushton gjithçka. Pra, kush jep më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.