75 vjet e Pesë, saga klasike për fëmijë e Enid Blyton

11 shtator, më parë Vjet 75 u botua aventura e parë e një prej sagave më të famshme të letërsisë për fëmijë dhe të rinj në letërsi. Ishte ajo e The Five dhe thesari i ishullit. Dhe gjithashtu, është përmbushur edhe këtë vit humbja 120 lindja e krijuesit të saj, shkrimtarit pjellor britanik Enid Blyton.

Botuar në më shumë se 90 gjuhë, botime, ribotime dhe adaptime Televizioni i kësaj serie librash është i panumërt. Ata nuk kanë qenë përjashtohen nga polemikat në kohët e fundit Por razones e suksesit të saj janë ende të fuqishme dhe kjo është arsyeja pse pothuajse gjysmë milioni kopje shiten akoma në vit.

En The Five dhe thesari i ishullit Vëllezër Julian, Dick, Ana dhe kushërira e tyre Georgina me qenin e tyre Tim kaloni verën duke kërkuar thesare dhe duke zbuluar një mijë e një sekrete në Ishulli Kirrin. Kështu do të zhvillohet një miqësi që do të forcohet në çdo aventurë të re.

Y ashtu siç janë Pesë? Mirë Julian është më e madhja dhe më e larta, i zgjuar dhe i përgjegjshëm. Kar mbase është më së shumti i keq dhe i pacipë, por ai është gjithashtu shumë i sjellshëm. Ann, më i riu, kujdeset për punët e shtëpisë cfare te behet Y Georgina Unë dua të jem si djalë dhe preferon të thirret Jorge. Ajo është gjithashtu më e guximshmja. Y Tim, natyrisht, ai është qeni i Xhorxhit, po aq i guximshëm sa ajo dhe i dashur me të gjithë.

Arsyet pse na pëlqejnë

Dhe akoma na pëlqejnë sepse:

 • Mësuam të lexojmë me ta. Dhe brezat e rinj vazhdojnë ta bëjnë këtë gjithashtu.
 • Ne eksplorojmë për herë të parë. Në natyrë, në vende misterioze, shpella dhe vende të largëta, shtëpi të braktisura me kalime të fshehta që fshihnin më shumë se një sekret.
 • Ne zbulojmë se si të duam dhe të kujdesemi për kafshët. Kush nuk donte të kishte një qen si tim, shoqërues i palodhur i aventurave?
 • Kemi ngrënë të gjitha byrekët me mish të botës, sanduiçe me bukë të butë, sanduiçe, sarsaparilla ose limonada.
 • Nuk kishte pleq dhënia e kanaçes me rregulla, detyra ose detyrime. Ato vetëm u dukën për të përgatitur ato vakte ose darka të pasura dhe të bollshme. Të Pesë mund të bënin atë që donin pa i pasur pas. Dhe ne u ndjemë aq të lirë sa ata. Por ata gjithashtu na mësuan të jemi përgjegjës për veten dhe të mësojmë pasojat që veprimet tona mund të kenë.
 • L argumentet ishin vet-përfundimtare, por ata gjithmonë kishin disa morale (ose moral, në kontekstin aktual) dhe gjithmonë mbante pezullimin. Sigurisht, njerëzit e këqij gjithmonë humbnin dhe të mirët gjithmonë fitonin. Me vlera për të nxjerrë në pah ashtu miqësi, besnikëri, përpjekje dhe bashkëpunim gjithçka ishte e mundur.

Seri të tëra

 1. The Five and the Island Treasure (1942)
 2. Një tjetër aventurë e pesë (1943)
 3. The Five Get Away (1944)
 4. The Five on the Smuggler's Hill (1945)
 5. The Five in the Caravan (1946)
 6. Pesë përsëri në ishullin Kirrin (1947)
 7. The Five go camping (1948)
 8. Pesë janë në telashe (1949)
 9. Pesë përballë aventurës (1950)
 10. Një fundjavë e pesë (1951)
 11. Pesë kalojnë shumë mirë (1952)
 12. The Five by the Sea (1953)
 13. The Five on the Mysterious Wasteland (1954)
 14. Të Pesë Argëtohen (1955)
 15. Pesë prapa pasazhit të fshehtë (1956)
 16. The Five on Billycock Hill (1957)
 17. Pesë në rrezik (1958)
 18. Pesë në fermën Finniston (1960)
 19. Pesë në Shkëmbinjtë e Djallit (1961)
 20. Të Pesë duhet të zgjidhin një gjëzë (1962)
 21. Pesë së bashku përsëri (1963)

Përshtatjet televizive

Me i famshmi (dhe ai që pamë të gjithë) ishte Seri britanike 1978 me 26 episode në 3 sezone, me zërat e Enrique dhe Ana në përshtatjen e këngës së kokës. Nuk ishte një tjetër më vonë në 1996, një bashkëprodhim i MB, Kanadasë dhe Gjermanisë. Gjithashtu me 26 episode në 2 sezone.

Ekspozitë nderimi në Portugali

Nga 24 korrik - 7 tetor vendi fqinj po tregon në Biblioteka Kombëtare e PortugalisëLisbonës, një ekspozitë pikërisht për këtë ngjarje. Titulli, Enid Blyton (1897-1968): 75 vjet e Pesë, rishikon jetën dhe veprën e këtij autori në përgjithësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.