Enid Blyton. Riboton me polemikë?

Pesë

Pesë

Ky artikull nuk është aktual sepse Ribotimet e klasikëve të Enid Blyton kanë qenë në librari për një kohë. Së pari ishin përmbledhjet origjinale me dy vëllime të shkollave më të famshme të konviktit të fëmijërisë së shumë vajzave si unë: Kullat Malory y Santa Clara. Pastaj botimet e reja të këtyre koleksioneve dhe gjithashtu ato të Pesë.

Unë mbaj rreth katër ose pesë libra të PesëNjëri prej tyre është në foto, dhe unë kam qenë me fat që disa vjet më parë më dhanë ato dy vëllime që përmenda. Unë i gllabërova brenda një vere, rreth të dyzetave. Në atë kohë flitej përshtatjet e teksteve të tij në kohërat e reja të sakta politikisht të sotme. Të parët që i bënë ata ishin britanikët, natyrisht. Por nuk kaloi shumë kohë që lexova Ky artikull. Dhe gjithsesi ...

Mundohem të shqetësohem në mënyrë të drejtë dhe minimale (një çështje parimore dhe një zgjua e caktuar që vuaj) kur shoh termat "korrektësi" dhe "politikë" në të njëjtën fjali. Nëse, përveç kësaj, korrigjimi është gjuhësor, tip "zgjidhje strehimi", urtikaria më çon në alergji të shkallëve të ndryshme. Kështu që Jam i kujdesshëm para çdo lloj piruete apo përbërje gjuhësore se jam

Kam lexuar Blyton - ose komikët e Tintin (të cilët gjithashtu ranë edhe të tijat pak kohë më parë) - kur ne nuk ishim aq korrekt dhe gjuha nuk ishte një instrument politik siç është tani. E lexova si vajzë në vitet shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë, nga një qytet i La Mancha dhe nga një shkollë murgeshash. Dhe në La Mancha ne jemi njerëz të zakonshëm, si terroir.

Libri i katërt në serinë Santa Clara

Libri i katërt në serinë Santa Clara

Kështu që në moshën nëntë, dhjetë apo njëmbëdhjetë vjeç, logjikisht dikush lexon pa ndonjë qasje tjetër përveç se të kalojë (ose jo) një kohë të mirë duke lexuar atë. Y Kam kaluar momentet më të mira me ëmbëlsira me xhenxhefil, ekskursione në mbrëmje, LaCrosse dhe një mijë e një rrëmujë, ligësi dhe hile që bënë vajzat angleze të Santa Clara dhe Torres de Malory. Dhe unë u fsheha në të gjitha shpellat dhe hetova të gjitha misteret e Kirrin që shoqëronin Jorge, kushërinjtë e tij dhe qenin e tyre Tim në aventurat e tyre.

Unë do ta shtoj atë Kam pasur të njëjtën argëtim me Guillermo Brown të ​​Richmal Crompton, një tjetër Blyton bashkëkohor britanik. Kam trashëguar një libër të tij që ishte nga babai im dhe më magjepsi. Më vonë ata më dhanë më shumë. Imagjinoj që tani Guillermo Brown është fëmija më i pasaktë politikisht që mund të ketë.

Sidoqoftë, fakti është që dikush plaket, vazhdo të lexosh dhe mëson se mizogjinia ose racizmi ka me bollëk në librat e Blyton. Përveç kësaj, cilësia e saj letrare ishte e dyshimtë dhe kjo ishte arsyeja pse ajo konsiderohej një shkrimtare e nivelit të dytë. Ai kishte lindur gjithashtu në shekullin e 60-të në Britaninë e Madhe të perandorisë dhe kolonive këtu dhe atje. Ai vdiq në vitet XNUMX, shumë larg mentalitetit dhe vizionit të ri të koncepteve aktuale.

Me fjalë të tjera, edhe një herë, debati i përjetshëm i zbatuar për çdo shkrimtar me, le të themi, disa të meta në dosjen e tij vazhdon. A ndikoi ai stil dhe mënyra e tregimit të historive në mendjet e fëmijëve dhe të rinjve që e lexojmë atëherë? Unë mund të përgjigjem vetëm për veten time: asnjë ide. Mund ta bëni atë në mënyrë të pavetëdijshme? Ndoshta, por mua më duket se jo si lexues, por si njerëz, ne jemi një produkt i asaj që lexojmë, jetojmë dhe vëzhgojmë përveç arsimit dhe mjedisit tonë.

Disa nga librat e mi të fëmijërisë

Disa nga librat e mi nga fëmijëria dhe para-adoleshenca ime

Kam lexuar edhe librat e Blyton ata ende janë duke shitur mirë, sepse universi dhe dizajni i tij kanë rregull. Struktura e saj është klasike dhe thelbi i saj nuk ka ndryshuar, megjithëse është bërë atë që disa e quajnë "adaptim", të tjerët "krasitje" dhe të tjerët "censurë". Unë thjesht i bëj vetes këto pyetje:

Se u kënaqa me historitë e tyre? Padyshim. Çfarë mund ta përmirësojë leximin tim? Gjithashtu. Se kam pasur një problem konceptesh të keqkuptuara apo të interpretuara? Mire jo Se kohët e fundit kam vërejtur këto dobësi letrare dhe personale të këtij shkrimtari? Ose

Kam lexuar historitë e Calleja, Andersen ose ato të Vëllezërit Grimm, që me censurimin janë po aq mërzitur. Një shembull shumë ilustrues: nëna ime, një mësuese e shkollës fillore, në kohën e drekës do të vendoste në kasetë e radios ato kaseta të mrekullueshme të tregimeve të dramatizuara që ishin në dispozicion. Njëri prej tyre ishte Mjekra blunga Perrault. Dramatizimi ishte fantastik, me aktorë të mrekullueshëm dhe muzikë tmerruese. Sot do të jepja gjithçka për ta gjetur përsëri atje.

Por unë nuk kam më pak ose më shumë frikë nga ajo. As nuk mendoj se, në këtë pikë të filmit tim, unë do të bëhem një psikopat ose një detektiv alkoolik (Inspektori Vrima, gjithmonë i tij ...) sepse jam i apasionuar pas zhanrit të zi. Kështu që unë përfundoj me një thjeshtësi: kontekstin në të cilin duhet të vendosni gjithçka. Jeta është tashmë mjaft e qartë në gjuhë, fakte dhe imazhe. E rëndësishme është leximi, çfarëdo dhe çfarëdo, por lexoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Dita Delafeather. dijo

  Kam lexuar gjithashtu The Five dhe Santa Clara, dhe është e vërtetë që lexoni sot, ata mund të bluajnë në një mënyrë apo në një tjetër, ashtu si sot ne jemi të tmerruar që komikët janë bërë nga një gjahtar i kafshëve të shoqëruara nga një njeri i zi me probleme të diksionit ( Unë flas për Eustaquio Morcillón), ose se Kapiteni Thunder vrau Moors, ose që në Tom Sawyer ata dolën të zinj si skllevër. Dhe ajo? Historia nuk mund të ndryshohet, dhe një roman i mirë, ose argëtues, nuk do të ndalet së qeni kaq vetëm sepse, tmerri i tmerreve, pasqyron realitetin shoqëror të kohës në të cilën është shkruar. Për mua, ata nuk duhet të prekin. Nëse, si teze, shoh se disa nga ato që mbesat e mia lexojnë kanë nevojë për mbikëqyrje, unë jam këtu për t'i thënë «Prima, Secunda, Tertia ... edhe nëse e shihni që në këtë komik / këtë roman / këtë film ata bëjnë të tillë një gjë, as mos e mendoni ta bëni për këtë, për këtë dhe për atë. Dhe gati.

  (Dhe unë nuk qesha pak me Guillermo, njeriun e keq ... dreq çfarë fëmije, një uragan Karaibe pranë tij, do të ishte një fllad vere).

 2.   Agus dijo

  Ende mbaj mend "sanduiçet" që PES i morën për një meze të lehtë. Sa bukuri të shijshme kam imagjinuar, me mendjen time spanjolle, në ato sanduiçe ...

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Ato sanduiçe ishin të shijshme. Oh zoti im, është e vërtetë. Sanduiçe. Përkthyesit ende nuk kishin futur "sanduiçin".

 3.   Ricardo dijo

  SIPAS DITA NJ H QIND PERR QINDT

 4.   lëpjetë dijo

  plotësisht dakord, unë kam qenë gjithashtu një tifoz i The Five, gjithashtu një tifoz i Jules Verne. Unë u "halucinova" nga një gjuhë e tillë "e sofistikuar".

 5.   Christian perez dijo

  Ju më keni kujtuar një kohë shumë të mirë të fëmijërisë sime, tani jam 35 vjeç.
  Ishin libra që tezja ime kishte 10 vjet.
  Një pyetje, a njihni disa romane të këtij stili që ishin nga një vajzë me maskë dhe pelerinë të shkurtër? E kam në mendjen time, dhe ato pak kërkime që bëj, gjithçka përveç meje më duket.
  Ju faleminderit.

  1.    Kibernetare dijo

   Fantomette nëse nuk kam gabim

 6.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Faleminderit, João. Në të vërtetë, artikulli është shumë interesant.

 7.   nuria dijo

  Pajtohem plotësisht, Mariola. Mbaj mend vetëm një gjë nga leximi i Pesë, dhe veçanërisht Hollister-i im i dashur nga Andrew E. Svenson: që më pëlqente si një xhuxh dhe se ato faqe i kanë hapur njëmijë dyer leximit të të rriturve në të njëjtën kohë kur ata po krijonin themelet.
  Sa më pëlqente hyrja juaj, kjo më ka bërë shumë nostalgjike. Faleminderit.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit. I kënaqur që ju bën nostalgjik, lizergjik, energjik ose mistik. Çfarë do të të them që ti nuk e di tashmë?

 8.   m.bjonde dijo

  Që kur isha fëmijë kam lexuar këta libra që autori i komenton, falë faktit që motra ime e madhe i përpiu dhe më inkurajoi t'i lexoja. Unë kam pasur Santa Clara, Malory, the Five dhe Puck në duar.

  Gjuha seksiste në Los Cinco? Ana ishte mjaft "femërore" në kuptimin klasik dhe mbase e ndrojtur, por Jorgina (Jorge, ndjesë) ishte e kundërta, dhe kushërinjtë e saj e respektuan dhe vlerësuan "çuditshmërinë" e saj. Prindërit e tij ishin dritëshkurtër me qëndrimin jetësor të Jorge, por ata u portretizuan si të tillë. Në fakt, maturia e Anës nuk u hutua saktësisht, duke u inkurajuar vazhdimisht të ishte më e guximshme dhe e guximshme.

  Gjithashtu komento që kam rilexuar Malory; ju mund të pini duhan çdo libër në më pak se një orë, e vërteta është se ata janë të shkurtër. Mund të them se nuk kam zbuluar një frazë të vetme gërvishtëse. Vajzat inkurajohen të jenë të zgjuara, të guximshme dhe me vetëbesim, larg një modeli tradicional.

  Ndonjëherë kam ndjesinë se po e marrim me letër cigareje.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Analizë e shkëlqyeshme çfarë bëni. Dhe nuk është se kemi ndjesinë, është se e kemi marrë me letër cigare për një kohë të gjatë.

 9.   Ruth dutruel dijo

  Jo vetëm duke lexuar të ashtuquajturat klasike ne formojmë kriteret tona letrare.

 10.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Unë jam i ngazëllyer si nga mirësia juaj dhe nga lexuesi i mëposhtëm i cili gjithashtu më jep lidhjen. Të ngazëllyer nuk e dini deri në çfarë mase. Ju falënderoj nga zemra që më kthenit një pjesë të fëmijërisë sime që do të thotë shumë për mua. Nuk mund ta kisha filluar ditën më mirë. Dhe nga këtu ju ftojmë në gjithçka që duhet për këtë detaj të shkëlqyeshëm. Faleminderit faleminderit faleminderit
  Kjo ishte mjekra ime e tmerrshme blu.
  Do të shoh nëse mund të gjej më shumë.

 11.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Luis, faleminderit shumë vërtet. Unë i referohem përgjigjes që i kam dhënë Danielit më herët. Jam shumë e ngazëllyer dhe tashmë e kam dëgjuar dy herë. I pavlefshëm ky udhëtim në kohë ...