6 nga miqtë më të mirë letrar me katër këmbë

Ata janë miqtë më të mirë, më besnikë dhe besnikë. Ata kanë qenë me ne pasi bota është botë. Ata na shoqërojnë në aventurat dhe fatkeqësitë tona, në udhëtimet, dramat dhe gëzimet tona, në gjithçka. Në mënyrë të pashpjegueshme ka nga ata që nuk i duan ose kanë frikë prej tyre. Por kush nuk ka pasur qen nuk do ta dijë kurrë se çfarë ndjenjash frymëzojnë.

Lord Bajroni i preferoi ata para njerëzve. Ai kishte të drejtë. Ata mund t'ju japin gjithçka vetëm duke ju parë. Ose të pyes ty. Dhe sigurisht që nuk kanë nevojë të flasin. Ata janë të pakushtëzuar për zotin e tyre, në të mirë dhe në të keq, për më të mirën dhe më të keqen. Në realitet dhe në trillim. Qentë gjithashtu shkruajnë faqe dhe faqe të aventurave të pashembullta. Kështu që, me dashurinë e pakushtëzuar që shpall për ta, sot shkruaj për disa nga ata qen letrar. Një kujtim edhe për ata që kanë kaluar nëpër jetën time.

Epo le të shohim. Unë do të filloj me paraardhësit e të gjithë qenve që janë në botë, domethënë ujqërve. Dhe do të përfundoj me një dobësi.

akela

Mashkulli alfa i tufës Seeonee, nga Libri i xhunglësnga Rudyard Kipling. Akela është ajo që merr vendimin për të pranuar Mowgli si një më e juaja. Gjithashtu është ujku më i mençur dhe më i guximshëm. Dhe ju vjen shumë keq për vdekjen e tij në betejën e Qentë Jaros.

Fantasma

Kam frikë se miliona lexues dhe ndjekës të Lojë e froneve me lekure gjalle nese e le. Pra, natyrisht. E pamundur për të mos përmendur emrin Ujku i Bardhë i Jon Snow-it të famshëm. Inteligjent dhe dinak, Ghost ka atë prekje të mbinatyrshme që përshkon sagën e famshme të George RR Martin.

Xhumble dhe Tim

Jumble dhe Tim janë qentë e fëmijërisë sime, së bashku me atë që kishim prej mishi dhe gjaku. Nëse i lexoni librat në ato kopertina, ju tashmë jeni në moshën time. Dhe me shume. Por nuk ka moshë ose botime të reja që ndryshojnë në Guillermo Brown ose Pesë. Jo shokët e tij të pandarë me katër këmbë. Të palodhur dhe gjithmonë të gatshëm për aventura, Jumble dhe Tim janë me siguri qentë. që të gjithë donim ta kishim për fëmijë

Të gjithë kemi shkuar nga të dëbuarit një herë dhe ne të gjithë shkuam rreth mistereve të zbuluara me Jorge dhe kushërinjtë e tij. Por ne gjithashtu e dinim se kishim sy vigjilent ose leh paralajmëruese të Xhumble dhe Tim. Ata do të na vinin në roje që të mos zbuloheshin nga ligësia jonë, ose nga i ligu që ishte në detyrë dhe që na ndiqte ashtu siç po zgjidhnim atë mister.

dollar

Ju nuk mund të humbasë protagonist i paharrueshëm i Thirrja e të egra, Jack London. Një nga personazhet qenësorë më të rëndësishëm në historinë e letërsisë. Juaji është një nga më i mirë shembuj të të gjitha vlerave të qenve që ekzistojnë dhe se Londra dinte të përshkruante në një mënyrë mjeshtërore. Kushdo që nuk i pëlqen qentë duhet të takojë një Buck.

Bullseye (i saktë)

Për fund, çfarë u tha, një dobësi. Mbase për të qenë më anti-heroi, i keqtrajtuari dhe humbësi. Dhe ata janë personazhet e mi të preferuar. Unë preferoj emrin e saj origjinal në anglisht, më tingëllues. Dhe këtu është me pronarin e saj në figurën e këtij artikulli.

De Oliver, muzikali i vitit 1968. isshtë një nga shumë versionet filmike të Oliver Twist, klasike e Dikens. Dhe, ndër të tjera, luajti i madhi Oliver Reed, i cili lindi pikërisht për të mishëruar personazhet më shqetësues, shqetësues dhe më të këqij. Kështu që ai qëndisi mizor dhe i pamëshirshëm Bill Sikes, një nga të preferuarat e mia për të gjithë punën e Dickens.

Sikes shoqërohet gjithmonë nga Bullseye, një terrier demesh e bardhë me një njollë në syrin e djathtë. Bullseye është shembull i përsosur që qentë mund të jenë si zotërit e tyre në rastin më të mirë dhe më të keq. Dhe ai është po aq i urryer sa Sikes, por si të gjithë qentë, me besnikëri totale përkundër keqtrajtimit të vazhdueshëm që i zoti i tij i jep. Aq sa në fund ai vdes duke u munduar t’i shpëtojë jetën. Dhe duke lexuar ose shikuar skenën gjithmonë mendoni se ai që meriton vdekjen më të keqe është Sikes, sepse Unë gjithmonë dua ta ruaj Bullseye.

Së fundi, Ka shumë më tepër, por e le ketu. Ju gjithashtu shtoni ato që ndodhin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.