Misteret, krimet dhe dashuria në kohën e Viktorias

Pak kohë të vitit janë më fitimtar se Krishtlindjet. Mbi të gjitha, ai e shpiku atë Charles Dickens, shkrimtarët më Viktorian dhe Krishtlindje. Sot i sjell këto 5 tituj me temë të pajisur me dashuri, krim dhe mister si lexim apo dhuratë për këto ditë. Nga emrat klasikë si Thomas Hardy pasardhësve bashkëkohorë me thelbin e kohës si Jessica shokët. Në mes, czgjedhje të tregimeve dhe përrallave të autorëve të ndryshëm.

Mjetet juridike të dëshpëruara - Thomas Hardy

Hardy është një nga romancierët e mëdhenj viktorianë dhe unë nuk mund të bëja një debutim më të mirë në këtë romani i tij i parë. Me penelata sensuale që bien në sy në prozën e tij, Hardy kompozoi këtu një portret të vendosur në Fshat anglez me një heroinë joshëse si protagonist dhe a krim i pazbardhur.

Kështu që kemi misteret, pezullimi, vrasja dhe bigamia e cila gjithashtu ka gjurmë të stilit të një tjetri të madh të zhanrit, Wilkie Collins. Tregon historinë e Gritë e Cytherea, një grua e re kriada i cili zbulon se dërrmuesi i saj, Edward, është fejuar me një tjetër. Kjo e vendos që ajo të pranojë peticion martese të Eneas Manston të errët dhe joshës. Por Cytherea do ta zbulojë atë burri i saj kishte vrarë gruas së tij të parë.

Pas disa aventurash duke shmangur rreziqet dhe gabimet dhe me ndihmën e punëdhënësit të saj, zonjës aldclyffeCytherea përfundimisht do të jetë e lirë të martohet me Edward.

Përralla Detektive Viktoriane - Autorë të ndryshëm

Hardy dhe Collins janë gjithashtu disa nga emrat e përfshirë në këtë antologji të 26 tregime që tregojnë evolucionin e zhanrit nga origjina e tij. Pra, ne kemi detektiv hound që ndjek pa pushim pre e saj dhe gjeni i deduksionit që zgjidh krimet pa u zbërthyer. Ose te kriminel i pasionit dhe befas dhe në truri amoral që makineritë krime pothuajse të pamundura. Përshkrimet e tyre gjithashtu ndryshojnë dhe ato të krimeve më brutale që po bëhen komplote më komplekse.

Këto histori na përshkojnë të gjithëve historia e një zhanri që jo vetëm autorë të njohur si p.sh. Dickens, Collins ose Conan Doyle, por edhe të tjerët që meritojnë të mbahen mend.

Detektivët viktorianë - Michael Sims

Me nëntitullin e Pionierët e romanit detektiv, tashmë vë në sfond përmbajtjen e saj. Shtë një përmbledhje e 11 histori policë, me gra si protagonistë dhe të ngarkuar me zgjidhjen një krim misterioz dhe i ndërlikuar.

Luftëtarët më të mëdhenj të krimit të kohës - dhe gjithashtu disa kriminelë - takohen për herë të parë, të tilla si Loveday Brooke, Dorcas Dene ose Lady Molly. Precedente të zonjave moderne të krimit, ato luajnë me yje histori inteligjente, të shkathët dhe argëtuese e grave që nuk ishin në përputhje me rolin që shoqëria e ngurtë viktoriane u kishte caktuar atyre. Titujt e tij:

 • Konteshë misterioze, WS Hayward.
 • Arma e panjohur Andrew Forrester Jr.
 • Kamat e vizatuara, CL Pirkis.
 • Krahu i gjate, Mary E. Wilkins.
 • Gjëja tjetër në derë Anna Katharine Green.
 • Njeriu me sy të ashpër, George R. Sims.
 • Aventura e plakës së bezdisshme, Grant Allen.
 • Niveli i kallamit, M. McDonnell Bodkin.
 • Njeriu që më preu flokët Richard Marsh.
 • Njeriu që kishte nëntë jetë Hugh C. Weir.
 • Plumbi i dytë Anna Katharine Green.

Krimet e Mitfordit - Jessica Fellowes

Jessica Fellowes është mbesa e Julian Fellowes, krijuesi i serialit të hollë televiziv Downton Abbey dhe gjithashtu autor i shkëlqyeshëm Belgravia, Romani i dashurisë Viktoriane për t'u përdorur. Dhe me pesë librat zyrtarë, dhe gjithashtu më të shiturit, të serive nën rripin e tij, ishte logjike që tani ai ka filluar një seri e re e romaneve misterioze me krime të pazgjidhura. Dhe ky është titulli i parë.

Shkojmë 1919 të takohen Top Louisa, çfarë ëndërroni shpëto nga jeta jote e varfërisë në Londër dhe, mbi të gjitha, nga xhaxhai i tij i rrezikshëm. Shpëtimi i tij është të gdhend një Pozita brenda Shtëpia e familjes Mitford në Asthall Manor, Oxfordshire. Aty do të bëhet çupë, shoqëruese dhe e besuar e motrave Mitford, sidomos të Nancy, gjashtëmbëdhjetë vjeç, shumë fantastik dhe imagjinar.

Por kur është një infermiere me emrin Florence Nightingale Shore i vrarë Në një tren në mes të ditës, Louisa dhe Nancy e gjejnë veten të përfshirë në krimet e një vrasësi i cili do të bëjë gjithçka që duhet për të fshehur sekretin e tij.

Histori viktoriane dashurie - Autorë të ndryshëm

Një përmbledhje tjetër, por kësaj here nga 22 histori dashurie shkruar nga disa nga autorët më të mirë të kohës që përfshijnë Conan Doyle, Collins ose Hardy të lartpërmendur me emra më të shquar si Henry James, Elizabeta Gaskell, Çarls Dikens, Rudyard Kipling, Oscar Wilde ose Mary Shelley.

Shumica e tregimeve janë renditur kronologjikisht deri në datën e lindjes së autorëve dhe në to gjejmë gjithçka: pezullim, realizëm, tradhti, butësi, interesa, humbje, fantazi dhe mbarime herë të lumtura dhe herë shumë të trishtuara. Disa prej tyre ishin e pabotuar dhe gjithashtu autorë pak të njohur që kanë qenë në gjendje të shohin dritën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.