7 lajme për muajin Mars. Vargas Llosa, Lackberg, Ibáñez ...

Mars hapet me të ftohtë, shi, dëborë dhe erë, dhe gjithashtu me njoftime të reja editoriale. Gjithmonë pak nga gjithçka dhe për të gjithë. Sot unë sjell disa prekje të roman, roman krim dhe komik. Dhe personalisht unë mbaj atë botim integral të 13, Rue del Barnacle të mësuesit Ibáñez, që unë kam trupin e një komike këto ditë. Por le të shohim edhe të tjerët.

Thirrja e fisit - Mario Vargas Llosa

Ulje sot tek libraritë është autobiografia intelektuale çmimi Nobel për letërsi Vargas Llosa. Autori na tregon për lexime që shënuan të menduarit e tij dhe mënyra për të parë botën në këto pesëdhjetë vitet e fundit. Thekson një listë të mendimtarë liberalë që e ndihmoi atë të zhvillonte idetë e tij pas zhgënjimit të autorit, së pari me Revolucionin Kuban dhe, së dyti, për shkak të largimit të tij nga Jean-Paul Sartre, i cili e kishte frymëzuar më shumë në rininë e tij.

Pra kemi portrete të Ortega y Gasset, Adam Smith, Karl Popper, Isaiah Berlin ose Jean-François Revel ndër të tjera, ata i treguan atij një mënyrë tjetër të të menduarit që i jepte privilegje individit mbi fisin, kombin, klasën ose partinë. Dhe mbi të gjitha spikati libertad de expresión si vlerë themelore. Për adhuruesit e autorit.

Vajzat e ujit - Sandra Barneda

Gazetari dhe shkrimtari katalanas propozon në këtë roman a udhëtimi nëpër territoret e natyrës dhe dëshirës femërore në një histori që na çon në 1793 Venecia. Atje Arabella massari Ai shikon nga pallati i tij ardhjen e mysafirëve në festën e shkëlqyeshme të maskave që ai ka organizuar.

Ndër të pranishmit është Lucrezia viviani, vajza e tregtarit Giuseppe Viviani, i cili vjen me të fejuarin e saj Roberto Manin. Por Lucrezia nuk është i gatshëm të martohet me një burrë që ajo e urren dhe do të bëjë gjithçka që është e mundur për të parandaluar dasmën. Dhe Arabella do të zbulojë se kjo grua e re e ndrojtur është ajo të zgjedhur për të ruajtur trashëgiminë e të ashtuquajturave bija të ujit, një motër e fshehtë e grave që luftojnë për të qenë të lira.

Mot me stuhi - Boris Izaguirre

Tjetër roman autobiografik, kësaj here për të zbuluar Borisin më personal me një histori shumë të zymtë, por edhe shumë të butë.

Njohuritë e tij të fëmijërisë që eshte ndryshe, problemet e tij të hershme motorike dhe disleksia ose format dhe gjestet e tij të edukuara që e karakterizojnë atë. Rreth tyre ata komentojnë se kjo është ndikuar nga kompani të këqija Djali është i rrethuar nga prindërit e tij, një balerin i njohur dhe një kritik filmi. Pastaj vijnë ditët e shkollës nje dashuri e pare, një përdhunim, heshtje, hapat e tu të parë si kolumnist dhe shkrimtar i Telenovelas... Dhe pastaj vjen fama në España me Kronikat Marsiane dhe bëhuni finalist për Premio Planeta.

Gruaja me Flokë të Kuq - Orhan Pamuk

Shkrimtari prestigjioz turk na sjell një histori dashurie dhe vrasje në Stamboll të viteve 1980 në këtë titull të ri. Në periferi të Stambollit, 1985 një mjeshtër pus dhe nxënës i tij i ri ata janë punësuar për të gjetur ujë në një fushë. Ndërsa gërmojnë pa shumë fat, a pothuajse lidhje babai dhe djali, e cila do të ndryshojë kur adoleshenti dashurohet marrëzisht me një misterioze grua me flokë të kuqe. Kjo dashuri e parë do të shënojë jetën tuaj. Dhe rreth Stambollit si një metaforë për një vend që gjithashtu është transformuar në mënyrë të pakthyeshme.

Vajza e erret - Elena Ferrante

Ende nuk është e qartë se kush është Elena Ferrante. Dhe nën atë pseudonim personi që e nënshkruan këtë është ende i fshehur roman i shkurtër ku flet konfuzion dhe lodhje e të qenit nënë.

Kështu është historia e Jep, një mësuese e letërsisë angleze e divorcuar prej kohësh, kushtuar vajzave të saj dhe punës. Kur ata shkojnë të jetojnë me babanë, në vend që të shijojnë nostalgji dhe vetmi pritej, Leda papritmas ndihet e çliruar dhe vendos të shpenzojë disa pushime në një qytet të vogël në bregdet. Por ato ditë qetësie kanë mbaruar kur ai papritmas ikën nga plazhi me një kukull në krahë.

Shtriga - Camilla Läckberg

Titulli i fundit i Seriali Fjällbacka, më i famshmi dhe i suksesshmi i këtij autori suedez i romaneve kriminale, por edhe i librave për fëmijë dhe gastronomisë. Një rast i ri për Patrik dhe Erica, çifti kryesor i sagës.

një Vajza 4 vjeçe zhduket nga një fermë në periferi të Fjällbacka. Kjo i kujton banorët e saj se 30 vjet më parë gjurma e një të mituri tjetër i cili u gjet i vdekur menjëherë pas ishte humbur në të njëjtin vend. Pra dy Adoleshentët ata u akuzuan dhe u shpallën fajtorë për rrëmbimin dhe vrasjen e tyre, por shmangën burgun për të qenë të mitur. Një prej tyre, Helen, ka bërë një jetë të qetë në Fjällbacka dhe tjetrën, Marie, është një aktore e suksesshme dhe kthehet për herë të parë pas ngjarjes për të xhiruar një film.

13, Rue del Barnacle. Botim gjithëpërfshirës - Francisco Ibáñez

Për arsye sentimentale, sepse mësova të lexoj me të dhe personazhet e tij të panumërta dhe të mrekullueshëm, përfundova me mësuesin Ibáñez. 13, Rue del Barnacle është ndoshta një nga komikët e mi të preferuar të të gjitha kohërave. Për shkak të ndërtimit, protagonistëve, skenareve dhe vizatimeve, evolucioni i të cilave ia vlen të shihet dhe të ketë.

Ky botim gjithëpërfshirës bashkohet për herë të parë në një vëllim të vetëm të gjitha faqet që ai bëri në këtë seri. Që nga paraqitja e tij e parë në 1961, në revistë Xha Gjallë, pati duartrokitjet unanime të publikut dhe ka vazhduar ta bëjë këtë. Ata janë personazhe të paharrueshëm të komikëve tanë, por edhe të historisë sonë.

La do të veshin, koprrac dhe mashtrues tregtar, shpërdorues nga papafingo në tavanë, gjithmonë në kundërshtim me kreditorët e tij, mizor maus duke bërë të gjitha llojet e gjërave të liga për të palumturit gato nga çatia. pronari i pensionit dhe qiramarrësit e saj, Terribles niños të familjes fqinje të grabitës, banori i kanalizim, shpikës wacko ose rrobaqepës, veterinario… Dhe spiders të shkallëve. Gjithçka një portret plot humor por edhe kritika sociale atë që bën Ibáñez.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.